Sari la conținut

Probleme baterie Duster


Postări Recomandate

Am profitat si eu de faptul ca am avut cui sa donez bacteria de 60Ah de pe masina si am cumparat o baterie Dacia Rombat de 70Ah cu 720A tensiune la pornire la un pret de 244 lei. Desi bateria de pe masina nu dedea semen se oboseala, citind pe aici, am zis ca e o miscare buna sa fac acest upgrade.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 224
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

@killer82: Dacă bateria e SLA orice scădere sub 12v îi reduce numărul total de cicluri (o îmbătrânește prematur). Astea de rombat după 10 stări de comă(tensiune sub 8v) sunt pa, nu le mai resuscitezi

Asta cu pierderea garantiei pt o astfel de interventie - gen schimbarea bateriei - nu are nici un fundament real. Sa imi explice ala ce anume as putea face prost... Bine, daca sunt blonda si pun plu

Lucrez cu baterii si poate ajuta pe cineva urmatoarele consideratii generale:   1. in general, pentru baterii "sealed maintenance free" o durata de viata normala este 3-4 ani. 2. motorul diesel so

Posted Images

Auziti, da' nu cumva mai degraba alternatorul ar fi subdimensionat ?

 

Nu prea are cum.. Adica alternatorul "baga" mai mult sau mai putin in functie de consumul masinii. Daca nu ar fi destul de puternic, s-ar vedea in relanti si in puterea farurilor.

Fa un test. Stai cu ea la relanti si incepe sa aprinzi toti consumatorii din masina, si urmareste relanti-ul. Nu prea se misca.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@huskyuk: pai nu prea se, ca n-o fi chiar atat de lesinat, da' daca bag incalzirea pe 4, dezaburirea si faza scurta, atunci cand pun frana se invarte mai incet incalzirea. Ori asta nu este fix semn de alternator ? Si asta am remarcat cel mai bine acu; cand fu frigu asta mare mare. Nu stiu sigur, nu am studiat temeinic alternatoarele si nici nu sunt inginer auto, da' cred ca bateria ar fi ok, asa mica la 60A, si de fapt alternatorul este subdimensionat. Si cred ca daca ma gandesc bine, parca si farurile se mai slabesc, da' iar nu tin minte sigur, asa ca o sa fiu mai atent cu prima ocazie.

Editat de Negura
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand ii lumea si pamantu pe Diesel-uri se pun baterii mai mari (in amperaj) din cauza solicitarilor suplimentare... Eu, daca am avut de 70 A, n-am avut nici o problema. Toti care au avut de 60... au avut

 

Oare... pe alte masini nu se intampla acelasi lucru cand ai faruri, dezaburire, ventilatie si... frana? Ca la Fordu' lu' a mea sotie se intampla la fel... chiar si la KIA lu' socra-meu... Toate or avea bulit alternatoru'?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am observat ce baterie de capacitate mica au fost in stare sa puna. Ma gandeam pur si simplu sa pu una de 70Ah. stiti cumva daca ma afecteaza la garantie daca o schimb din proprie initiativa?

Editat de bmcpst
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...