Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 97
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Ok, ok... tu te bucuri acuma dupa ce ai avut motorul schimbat. Ai trecut hop-ul sa zic asa...   Dar daca o privesti obiectiv, ca si cumparator, atunci cand esti pus in fata alegerii, nu cred ca vei

1. Sunt, probabil primul posesor de motor 1.2 tce euro 6 4x4 de pe forum . 2. Sunt foarte multumit de masina si daca maine cineva imi ofera un diesel nou la schimb, as refuza. 3. Ar fi bine sa post

Eu sunt constient ca motoarele de pe Duster sunt subdimensionate (si benzina si dieselul). Am zis asta de cand a aprarut Dusterul. Ca am avut oportunitatea sa iau unul sh la un pret mai mult decat ok

@carera, eu cred ca oamenii care se intereseaza de 1.2 TCe o sa caute pe Google "probleme motor" mai degraba decat "inlocuire motor"... iar problema principala de care s-a vorbit, care a dus in final la necesitatea de a inlocui motorul, ar fi consumul de ulei...

 

Ca si sumar al problemelor de 1.2 TCe - consum de ulei eu vad astea:

@DonQuijote - solutionat in garantie: http://forumduster.ro/topic/1919-brun-ulica-al-meu-cu-motora%c8%99ul-mic-%c8%99i-sprinten/page__st__30#entry44795 (pag #6 post # 34)

@stefanudrea - nesolutionat (modificari motor in garantie): http://forumduster.ro/topic/2230-12-tce-pofticios-de-ulei/ - poveste lunga cu miros de GPL

 

Celalalt topic de prezentare al masinii lui Stefan nu descrie problema, doar o re-aminteste.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu in cautarile mele pe google pentru dusterul diesel nu am gasit nici o problema cu acest motor inafara de probleme la injectoare care se pare ca au fost remediate de producator. Daca intr-adevar problemele aparute la motorul 1.2 tce duc pana la inlocuirea motorului insemna ca exista o problema majora despre care toata lumea trebuie sa afle. La un banal "consuma ulei" orice mecanic o sa zica ca problema este simpla : segmentare sau semeringuri schimbate. Ca un motor sa ajunga sa fie schimbat insemna ca problema este mult mai mare.

 

Pe mine personal cele doua cazuri de aici de pe forum m-au facut sa mai astept . Daca doriti stergerea acestui topic eu nu am cum sa ma impotrivesc :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si in cazul meu, solutia propusa initiala a fost de segmentare. Am refuzat-o categoric (nu cred ca iti doresti un motor segmentat la 23.000km) si atunci uzina a fost de acord cu inlocuirea completa a motorului.

 

Mai mult ca sigur ca si o segmentare ar fi rezolvat problema la acel moment. Sfatul meu: daca ai facut un test-drive cu 1.2 TCe si iti place cum merge, i-ati masina, nu mai astepta.

Editat de DonQuijote
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@carera: mie la acest motor montat pe Duster mi se pare foarte nasoale urmatoarele:

- acea problema cu consumul de ulei, combinata cu lipsa unui senzor de nivel de ulei, duce la distrugerea completa a motorului - la alte modele (de la nissan, renault) macar este un senzor nivel, lucru care iti poate salva motorul, aratandu-ti din timp ca exista o problema

- daca patesti ce au patit colegii dupa ce masina iese din garantie, ramai cu o problema de vreo 8000 de euro... pe care si daca ii dai, nu ai certitudinea ca nu o sa se mai repete

 

@DonQuijote: nu mai tin minte, la tine care a fot de fapt motivul pentru care ai ramas fara compresie? Ti-au zis o cauza exacta?

Editat de ambvision
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca iar comparam mere cu pere si cu caise doar ca sa mai scriem niste postari si sa mai imprastiem nitel informatia existenta pe forum .

Pentru Dacia au fost foarte putine motoare 1,2 care au fost schimbate in garanteie, si intern majoritatea au fost trecute ca probleme datorate de utilizatori. (am zis majoritatea nu toate :P ). Totusi si problemele aparute pe motoare euro 5 nu le poti compara cu probleme la motoare euro6 care sunt acuma puse in vanzare.

 

Daca vrei sa iti iei masina o iei si te bucuri de ea. Daca stam sa le cautam nod in papura la toate masinile o sa gasim o hiba, doua trei ... 50 etc decizia finala apartine cumparatorului.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe un forum in engleza cineva spune despre consumul de ulei la motorul 1.2 ca apare datorita desprinderii sigurantei care tine boltul pistonului, dand voie astfel uleiului sa se scurga in cilindru. (The issue with the 1.2 dig-t is known to Nissan and due to a clip that holds the gudgeon pin in the piston common loose it scores the bore and allows oil into the cylinder)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...