Sari la conținut

Postări Recomandate

@vsebas: zi si ca ai atestat de radio-amator :whistle:

In rest e foarte faina scula aia (bine, nu la fel ca un Yaesu...) pot confirma ca si io am una la fel, deodata le-am luat .... doar ca fara atestat de radioamator esti "delicvent" .

Nu zic ca nu se poate folosi, dar cu foarte mult bun simt si grija (adica nu povestesti meciul intre masini.... spui rapid ce ai de zis si in rest taci de gura....), si mai ales printre munti e relativ ok. In oras in schimb poti sa dai peste altii si sa faci deranj...

 

Ca PMR legal (adica 0.5W putere.....nu 5W ca jucaria de mai sus) recomand Topcom 9100... am avut o pereche si au facut fata cu brio sa comunic intre masini prin concedii.

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 221
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare,   Revin cu cateva poze cu Cobra 19DX montata permanent pe masina, ascunsa de ochii pofticiosi, securizata, si totusi la indemana Astept pareri!     Cablul coaxial vine p

Deci

Pai, m-am dus sa le fac! Statie PREZIDENT ( Franta ) model TEDDY. Avantaj dimensiuni reduse, putere cit e nevoie, actiune in functie de relief 10-12 km, calitate buna, manevrabilitate, pozitia de FI

Posted Images

Eu am asa ceva http://www.wouxun.com/Two-Way-Radio/KG-UVD1P.htm si nu e doar un PMR...

Ca distanta teoretica 10-30km functie de teren. Eu am folosit si am certitudine la 6km in padure si cam 3km in oras cu cladiri inalte, sticla, fier, etc.

Deci ca distanta se compara cu un CB?

Care e treaba cu "nu e doar un pmr"?

Care e treaba cu atestat-ul...? Nu sunt legale sau cum?

 

Probabil ca pun intrebari stupide... dar chiar nu stiu...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Statia aia de mai sus emite cu 0.5w si 5w in benzile de frecvente 144-148, 430-450 MHz . Daca imi aduc bine aminte receptioneaza TOT intre 0-999.99MHz (scaner :blush: )

 

Tineti cont ca:

- ascultatul/scanatul frecventelor este legal.

- 0.5w este puterea cu care poti emite legal fara autorizatie in banda PMR (~446MHz)

- ptr mai mult de 0.5w si/sau alte frecvente trebuie autorizatie de radioamator sau alte autorizatii (daca esti taximetrist, militian,...)

 

- in intervalul de mai sus emit si altii.... aeroport, pompieri, salvare, taxi, militie, baietii cu ochi albastri,....etc . Astia deobicei emit encodat deci nu intotdeauna poti tu sa intelegi/auzi ce vorbesc, dar cand tu emiti in benzile lor sigur esti auzit si sigur bruiezi.....si sigur pot sa faca plangere,deci nu e de joaca.

 

 

Autorizatie de radioamator nu e o chestie de neatins, dar presupune oleaca de invatat, si un examen :whistle:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Revin cu cateva poze cu Cobra 19DX montata permanent pe masina, ascunsa de ochii pofticiosi, securizata, si totusi la indemana :)

Astept pareri!

 

f417a005bd3327452c08b27ca0e244bf.jpg

72207c285275965694fc7dc81804bdc2.jpg

3e3453d0dc9513c9eb9412501129b0f5.jpg

03952347495d8d644e8cd54a112fb6fc.jpg

fba5696f7072b77272527215e02bc98a.jpg

c52030b8cd6a16d1483cd001b1acab58.jpg

7f80246324da276ac04208bfbcd98484.jpg

 

Cablul coaxial vine pe sub bara transversala spate, prins cu soricei,

printr-un canal al ornamentului longitudinal, prins cu izolier ranforsat cu pasla,

coboara pe sub coltul acelui cheder pe langa stalp prins tot cu izolier,

intra in masina (trecerea nu am stiut s-o fac mai elegant)

si vine sub scaunul pasagerului pe sub chederul interior.

 

Statia este prinsa sub scaun pe bara aceea de reglaj

 

Microfonul vine prins cumva sub cotiera, la indemana

 

3610549e345850c6b66480fb278b26df.jpg

 

Alimentarea vine pe sub scaun, pe sub acel ornament cental de plastic si iese pe langa aeratorul dreapta de la picioare, apoi se intoarce elegant pe langa consola si in priza.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Editat de huskyuk
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!! Interesant modul de fixare. Alimentarea statiei o iei de la bricheta, sau ai tras fir separat direct de la baterie?

 

Multumesc!

Alimentarea-> de la bricheta.

E amperajul destul de mare cat sa alimenteze corect. Nu e nevoie direct de la baterie.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...