Sari la conținut

Postări Recomandate

' Colegu' ' Io asta, n-o cred. 

Vezi tu pe cineva de la n autoritate sa stea pe drumuri cu goniometru, sa identifice statia buclucasa, sa o opreasca in trafic autovehicolul, sa se suie intr-un TIR sa caute statia sa-l demonteze din tavan, sa ia bormasina sa dea o gaura pe mijloc...vezi tu vre-un bugetar autohton sa faca lucrul asta pe marginea santului? Io nu o vad cu tot respectul pentru lege si celelalte.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 221
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare,   Revin cu cateva poze cu Cobra 19DX montata permanent pe masina, ascunsa de ochii pofticiosi, securizata, si totusi la indemana Astept pareri!     Cablul coaxial vine p

Deci

Pai, m-am dus sa le fac! Statie PREZIDENT ( Franta ) model TEDDY. Avantaj dimensiuni reduse, putere cit e nevoie, actiune in functie de relief 10-12 km, calitate buna, manevrabilitate, pozitia de FI

Posted Images

Acum 1 oră, ISZY56 a spus:

' Colegu' ' Io asta, n-o cred. 

Vezi tu pe cineva de la n autoritate sa stea pe drumuri cu goniometru, sa identifice statia buclucasa, sa o opreasca in trafic autovehicolul, sa se suie intr-un TIR sa caute statia sa-l demonteze din tavan, sa ia bormasina sa dea o gaura pe mijloc...vezi tu vre-un bugetar autohton sa faca lucrul asta pe marginea santului? Io nu o vad cu tot respectul pentru lege si celelalte.

 

Pana la proba contrarie, colegutzu'. Mie mi-a spus-o un prieten (YO.....) ca avand stație modificata (de el) de la 4,5W la 9W (emisie), sa nu ies cu ea de pe teritoriul Romaniei, ca risc bortelirea ei cu spiralul, dacă ma vad cu ea montata (în HU). Ca despre asta vorbim. În RO, pana una alta, încă e virgina treaba, pana se trezește Coana Europa și mai da o directiva, ca de acolo vine lumina, oricât se burzuluiesc maimutzoii noștri ca fac treaba. Interpretezi info cum dorești. Pana una alta, întru în "tăcere radio". 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu prieteni camionagii care confirma acelasi lucru, atat la noi cat si in Ungaria, Austria dar si alte tari, Politia iti distruge statia daca te prinde cu wattaj mai mare.

Nu stiu ce vi se pare asa greu de crezut dar chiar nu sunt legende. Nici nu e nevoie sa iti demonteze statia, iti dau o gaura in ea si aia e. Pe vremuri iti implantau o surubelnita in ea, acum s-or mai fi modernizat.

Editat de Kidu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-mi mentin parerea. Parerea mea e bazata pe experienta de mii de km lunar in strainatate.

Cei din HU nu folosesc banda noastra ( atentie banda si nu canal ) . Au o alta banda CB dedicata cu abonament. Canalul 22 nu-i intereseaza.

AT D idem. In Nl este utilizata banda noastra (sa-i zicem asa ) canalul 22. In DK am auzit vorbindu-se pe canalul 22 pe linga porturi. In S nu este folosita.

Io n-am vazut nici o surubelnita stind la marginea drumului. 

Pentru identificarea depasirii de putere ai nevoie de instalatie de radiolocatie serioasa, si o localizare si mai ales identificarea emitatorului pe raza de emisie a statiei 15 km la patrat ori PI. Si cauta-l nene!

Iar controlorii nostrii nu prea au inafara de blocul de amenzi nimic.

De acea sustin in continuare ca relatarile cu suruBELnite sunt povesti la o ciorba de burta TIR-ista, de genul statia mea e mai statie ca a ta, multiplicata prin grai viu.

Pe de alta parte, pentru cei interesati de tema,  pun intrebarea ce folos ar aduce o putere in plus de n W?

Am interesul sa aud si sa fiu eventual receptionat pe o distanta de 15-20  km in fata mea, daca mai plusez cu tot atit din partea celui care raspunde, stiu la ce sa ma astept in urmatoarea ora de trafic. Am nevoie de informatie in plus? NU. Cam atit ma serveste in conditiile generale de relief in Europa puterea si banda alocata. Constructorul a calibrat foarte bine puterea din acest punct de vedere ( marketing ).

Puterea marita cu 10-15% ma face auzit inca 10-15 km., eventual.  Ma refer la emisie si nu la receptie; puterea receptiei i-mi este data de antena care este alta placinta.

In acest cerc cu raza de 15-20 km se gasesc vorbitori intotdeauna. Unii vorbesc chiar prea mult! Cu puterea marita, eventual, pot fi auzit peste aceasta distanta. Este un nonsens fiindca cel care ma aude, are statie normala si nu-mi poate raspunde, emisia lui nu bate pina la mine. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toata contradictia asta e inutila pentru ca sunt doar niste pareri subiective nu niste enunturi ale unor teoreme. Crezi ce ce vrei dar iti spun sigur ca politia a distrus si probabil va mai distruge statii CB neconforme din punctul lor de vedere si nu e nevoie sa faca radiolocatie pentru asta ci e suficient sa faca niste controale in care au ca scop verificarea CB-urilor.

P.S. "Imi" nu "i-mi".

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...