Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea,

 

Deoarece m-a ars anul trecut (2012) un radar in miscare, pe DN21 cand mai aveam 2-3 km pana la A2 (autostrada), veneam din Delta, ma gandesc serios sa ma dotez cu o statie CB.

 

In cazul de mai sus am ramas fara permis pt depasirea vitezei legale cu peste 50km/h, a trebuit sa dau un examen pt reducerea suspendarii de la 3 luni la 1 luna, oricum a fost nasol fara permis....

 

Totodata la iesirile cu prietenii de pe forum deasemenea este foarte necesara o statie cb.

 

Asadar, as dori sa imi recomandati o statie CB cu un raport calitate pret cat mai bun si daca s-ar putea cu urmatoarele optiuni:

 

-antena exterioara cat mai scurta

-sa pot conecta un set de casti ca sa nu auda toata lumea in masina ce se discuta pe statie

 

 

Pt cine are deja montat m-ar interesa:

 

-pe unde sunt pozate cablurile (antena, statie)

-unde e prinsa antena

-lungime antena

-tip statie (model)

-cost

 

Multumesc anticipat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 221
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare,   Revin cu cateva poze cu Cobra 19DX montata permanent pe masina, ascunsa de ochii pofticiosi, securizata, si totusi la indemana Astept pareri!     Cablul coaxial vine p

Deci

Pai, m-am dus sa le fac! Statie PREZIDENT ( Franta ) model TEDDY. Avantaj dimensiuni reduse, putere cit e nevoie, actiune in functie de relief 10-12 km, calitate buna, manevrabilitate, pozitia de FI

Posted Images

Pai, m-am dus sa le fac!

Statie PREZIDENT ( Franta ) model TEDDY.

Avantaj dimensiuni reduse, putere cit e nevoie, actiune in functie de relief 10-12 km, calitate buna, manevrabilitate, pozitia de FILTRU ( cu o usoara pierdere de receptie filtreaza automat zgomotele de fond ). Pret cu antena, montaj 300 lei la Cluj.

Foarte important: contrar recomandarilor monteurilor antena sa ajunga in habitaclu de jos in sus, apa care se prelinge sa picure inafara si nu in masina.

Principui de lucru: statia pornita, intrebare referitoare la traseul pina la localitatea aflata la 50 de km in avans. Pe urma asculti ce se mai relateaza in trafic.

post-965-0-91533600-1358104646_thumb.jpg

post-965-0-47794300-1358104683_thumb.jpg

post-965-0-86255300-1358104716_thumb.jpg

post-965-0-85160900-1358104741_thumb.jpg

post-965-0-97392300-1358104778_thumb.jpg

post-965-0-79195900-1358104791_thumb.jpg

post-965-0-93613400-1358104808_thumb.jpg

post-965-0-81989900-1358104830_thumb.jpg

post-965-0-52698700-1358104866_thumb.jpg

post-965-0-87020400-1358104890_thumb.jpg

post-965-0-66130400-1358104912_thumb.jpg

post-965-0-16036800-1358104935_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cite cred ca ai vazut e montat pe consola pe partea soacrei ( pentru pozitionare tragi scaunul pina cit crezi ca se va misca in fata ).

Alimentare la bricheta. Cablul de antena curge pe sub consola, intre scaunele din fata, pe sub presul din spatele socrei iese la innadirea chederului usii din spate si urca pe linga cheder. Daca montezi singur ai grija sa nu pornesti statia fara antena deoarece prajejsti finalul.

Antena cu magnet ( se poate demonta in parcari si introduce atirnat pe bancheta din spate ) aprox 50 cm. Io cind ies din garaj ating usor pervazul de sus dar antena are atita elasticitate.

Pret total cel precizat ( aprox 2 amenzi ).

Colegul a reclamat ca antena suiera citeodata pe sosea, io nu am sesizat asaceva

Mai pun poze. Daca sunt intrebari?

post-965-0-38379300-1358105351_thumb.jpg

post-965-0-18847400-1358105378_thumb.jpg

post-965-0-87203500-1358105404_thumb.jpg

post-965-0-54937500-1358105432_thumb.jpg

post-965-0-73686500-1358105474_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca: pentru Ardeleni statii bune si servire prompta: Cluj str. Cimpina in spatele fostului garaj ITA, dupa Huedin la RUTA66 si inainte de Oradea la Tileagd linga pompa de benzina.

Monteurii recomanda ' calibrarea statiei ' din 2 in 2 ani. Am fost cu cea de la servici functiona in parametrii optimi.

Am pus o poza si cu sesizorul RADAR, recomand utilizarea lui in paralel pentru surprize .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Vand navigatie duster 2 cu wifi cod259157214R -1.700 lei            set ornamente proiectoare duster 2 - 140 lei           tavita portbagaj duster 2 4x4  - 200 lei tel.0746033390
    • Salutare. Revin cu ceva informatii din "parteneriatul" cu Dusterul meu. Acum aavem aproape 90.000 de km. Masina se comporta bine, reviziile le-am facut cam la 15-17.000 de, toate la reprezentanta. Mai am ceva din garantia extinsa La ultima revizie, pe garantie, am schimbat si centura de siguranta pasager fata dreapta, nu se mai retragea. Nu stiu daca am nimerit eu un lot slab, caci pe forum nu am vazut sa se discute despre problema centurilor. Tot acum au rezolvat si problema cu supurarea uleiului de la capac, au inlocuit siliconul acela. Incepand cu perioada de iarna si pana acum am observat o crestere mica a consumului raportat la anul trecut, chiar daca consider ca am condus in acelasi ritm si in acelasi conditii, numai asfalt, fara offroad. Singura schimbare sa zic in conditiile de care vorbeam, a fost schimbarea anvelopelor originale all season Good Year cu unele all season Michelin Crossclimate 2. Ca problema recenta, zilele acestea, pentru a doua oara s-a intamplat, a fost ca dupa o plecare din parcare si mergand foarte putin, 3 sau 4 minute, scotand din viteza turatia a scazut undeva sub 500 rpm, motorul trepida, iar apasarea pedalei de acceleratie nu avea niciun efect sau nu reactiona deloc ca sa zic asa. A trebuit sa opresc motorul si sa repornesc, apoi totul a revenit la normal. Nu a existat nicio alerta pe afisaj nici in timpul evenimentului, nici dupa. Daca a fost ceva nu stiu daca a ramas memorat. Am mai avut probleme rare cu relantiul oscilant si nu au gasit la reprezentanta nimic memorat, niciodata. Ce ma framanta in continuare este un zgomot neuniform sau "rotund"  cum se spune din zona pompei de inalta presiune, ce se manifesta de regula la rece, dar si in timpul mersului de regula in zona 1800-2000 rpm, unde mi se pare ca trage cateodata in suturi extrem de mici, dar sesizabile pentru mine :))) Cu ocazia asta, rog daca s-a mai intamplat la cineva, sau daca cineva stie, cam ce ar putea fi cu ceea ce am relatat mai sus. Multumesc. In rest, drumuri bune tuturor, fara evenimente si desigur cu speranta ieftinirii combustibilului.
    • Revin cu informații noi referitoare la bateria Exide EL700: este o baterie foarte bună. Singura deosebire fata de cea de fabrica este ca gaura de ventilatie a bateriei este pe partea bornei minus. Daca doriți sa conectați furtunul prevazut de fabrica, va trebui sa il prelungiți pentru a-l aduce pe partea bornei plus in locul special prevazut din tavita bateriei. Eu am folosit un furtun pentru lichidul de parbriz pentru a face asta. Deoarece nu imi plac improvizatiile, am ales in final sa o înlocuiesc cu bateria 7711575175 (70Ah, (720A (EN) care are gaura de aerisire pe partea bornei plus, furtunul pentru gaze putând fi montat in poziția în care a fost montat inițial in fabrica.     
    • Am instalat GPL Tomasetto de la 60K (2019) acum am 260K, am schimbat acum un an "plămînul'. Merge f bine de la început, nici o ungere suplimentară, am mers cu 150 pe autostradă fără să treaca pe benzină, nu s-a ars nimic.Urmează un al doilea Duster cu 42000 km la bord, ce va primi o altă instalație. De fiecare dată am pus gaz pînă s-a oprit pompa, nici un incident. Primil rezervor 32 l, al doilea va fi mai mare. Probleme am avut doar la două revizii: la prima mi-a pus o garnitură tăiată la filtru, pierdeam gaz, la a doua nu mi-a mai pus elementul filtrant în filtru. Am schimbat firma. Consum 10l GPL/100km regim mixt cu vit max 100/oră, peste 10 pe autostradă, sub 10 în afara orașului, fără accelerări bruște, depășiri, cu max 80/ora. 
    • Masina a ajuns la peste 7500 km.Un consum facut pe Bucuresti (Militari-Colentina) A3 Râșnov Codlea(Bv) 6.8 l/100km.Am fost 4 adulti aprox.360 km.La întoarcere a fost aglomerat in statiuni plus Bucuresti! Am obținut o fisura mica la 5000 km.La acest drum fisura a plecat așadar pe viitor trebuie înlocuit.Noroc ca e pe partea pasagerului!
×
×
  • Creează nouă...