Sari la conținut

bogdanj

Turatie recomandata (optima) Duster dCi

Postări Recomandate

Pentru plecare de pe loc drept e recomandat sa foloseti direct treapta a doua de viteza ,prima treapta e mai mult pentru Offroad sau pentru remorca -rulota .Eu am 1,5 Blue Dci 4x4 si nu prea ajung la 3000 de ture .Cuplul maxim il ai deja de la 1850 de ture  nu cred ca are rost sa-l turezi ca pe benzina ca sa schimbi vitezele.

Cel mai bine ar fi sa urmaresti prezentarea lui Robert Adam pe turatii.ro.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si.....privirea in fata!

Partajează acest post

Link spre post
Acum 6 ore, bogdanj a spus:

Mda, din cate stiu eu exista generatia I 2010-13, generatia I (Ph1) 2013-17 si generatia II (Ph2) 2017+, desi folosesc aceeasi platforma.

Știi tu ceva dar greșit:

2010-2013 = Duster ph1 aka H79

2013-2017 = Duster ph2 aka H79ph2

2017 - prezent = Duster ph3 aka HJD incorect denumit Duster II, 2017, 2018, 2019 etc

Partajează acest post

Link spre post

Unul din mecanicii la care merg mi-a zis să o țin între 2000 și 2500. La coborâre o mai las spre 1800 uneori, dar în general o țin peste 2000, mecanicul zice că nu se face ceva curățare dacă e sub 2000.

Partajează acest post

Link spre post

Sa vezi cum e la mine cu EDC-ul: o tine pe la 1300-1500 rot/min daca nu apas acceleratia prea mult. La plecarea de pe loc ai senzatia ca s-a "taiat gazul" cand schimba a-II-a.

Partajează acest post

Link spre post

@DustermindMersi! Asa voi face! Era oricum in Watchlist dar, am uitat de el. : )

@t0rquemada2010-2013 nu e prima versiune? Iar daca e prima versiune, atunci cum poate fi definita ca facelift!? A bit offtopic though.

@VasileTOk. Bine de stiut! Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
La 19.06.2019 la 17:41, bogdanj a spus:

Pff, lol! Mda, numai ca singura optiune Renault 4x4 de pe piata este un Kadjar care incepe de la EUR 29150.. Nu se merita! : )

Kadjar nu mai este 4x4.

La 20.06.2019 la 10:39, VasileT a spus:

Unul din mecanicii la care merg mi-a zis să o țin între 2000 și 2500. La coborâre o mai las spre 1800 uneori, dar în general o țin peste 2000, mecanicul zice că nu se face ceva curățare dacă e sub 2000.

Mecanicul tău este mai tare decât inginerii de la Dacia care ți-au oferit indicatorul acela de schimbare de viteze.

Partajează acest post

Link spre post

Clar, schimbatul la 2000 de rotatii face foarte bine la DPF si ajuta (nu) la depuneri in interiorul motorului plus turbina.

Schimba la 2500 si motorul va avea viata lunga.

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...