Sari la conținut

Conducerea Preventiva Si Evitarea Accidentelor


Postări Recomandate

Este undeva o statistica oficiala care sustine faptul ca ziua sunt mai multe accidente sau asa prin deductie logica ?

Noaptea in sine e un factor provocator de accidente, deoarece corpul uman este obisnuit ca atunci cand ii stingi lumina sa mearga la somn.

Editat de vsebas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 125
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Nota: Am decis sa deschid acest topic cu mare reticenta si teama de feedback negativ - insa consider ca ne poate fii util sa vedem cum gandesc si altii in secundele care conteaza, cele premergatoare u

Îndrăznesc să fac o recomandare cu privire la reglarea poziției corecte la volan. Recomand o structură simplă şi logică de tipul:   1. Ce anume reglăm? 2. Cum reglăm? 3. De ce reglăm?   Este f

@husky, ai uitat de nr. 8   8. Gherțoiul de Bucale: nu respectă nici o regulă de circulație, merge de parcă e pe uliță la tac-su, se bagă intotdeauna la intimidare, fără să-și respecte banda, fără s

Posted Images

Depinde de organismul fiecaruia. Si eu conduc la drum lung mult mai bine noaptea, mi-e mult mai usor sa estimez distante, viteze, etc. in functie de lumini. Doar sa fie acele lumini! Sa nu te trezesti cu un meteorit in fata. La 100km/h daca iti apare ceva stationat in faza scurta, cam aia e...

De exemplu traseul Bucuresti-Istanbul (~1500 km) mi-a fost mult mai usor sa-l parcurg plecand noaptea, la 21:00 de acasa, decat mi-a fost la intoarcere plecand la 10:00 din Istanbul. Chiar daca am dormit bine, simteam cum ma ia somnul si monotonia pe drum, mai ales cand ma batea soarele prin geam... Noaptea nu a fost nicio problema, am fost perfect treaz tot drumul...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi din pacate noaptea te poti trezi cu carute..sau tractoare nesemnalizate pe drum..Daa, pe DN1 mi a aparut in fata un tractor impins.Traversau soseaua undeva pe langa Ciolpani...Mergi corect dar in situatiile astea nu stiu ce poti face!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de condusul de noapte e in functie de fiecare (obisnuinta cu ore de somn / oboseala / acuitate vizuala, etc) si depinde mult pe ce fel de drumuri mergi...

 

Am observat ca pe mine cel putin ma ajuta noaptea niste ochelari de la Decathlon (sunt pentru ciclism) cu tenta galbuie - galbenul mareste contrastul (se vad mai bine siluetele obiectelor) si ajuta intr-o oarecare masura si la luminile de pe contrasens.

Oglinda electro-cromatica ajuta si ea pt luminile din spate (la Megane e bestial feature-ul), insa nu simt lipsa uneia la Duster de cand am pus folie pe luneta.

Oglinzi exterioare cromatice (ca la BMWurile vechi) mi-ar placea maxim si la Megane si la Duster :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista si la Polaroid un model de ochelari polarizati, heliomati, speciali pentru condus. Am fost foarte multumit de ei pana cand mi i-a "confiscat" tata pe motivul ca "lasa ca iti mai iei tu unii, ca de cand caut asa ceva!" :))

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...