Sari la conținut

Stergatoare de parbriz, Duster II (2018)


Postări Recomandate

A schimbat cineva stergatoatele la Duster II? Nici n-a venit bine iarna si deja incep sa scartaie. E adevarat ca o data din greseala am actionat manerul stergatoarelor in timp ce parbrizul era inghetat si aia cred ca le-a afectat insa chiar si asa mi se par mult prea sensibile.

Daca le voi schimba as pune unul putin mai lung la sofer. Stie cineva ce dimensiune au cele stock de fabrica?

In afara de Bosch AeroTwin sau Valeo mai stiti vreo firma decenta ca si calitate?

Inainte de a le schimba vreau sa fac o incercare sa le reconditionez cu un cutit de stergatoare "EcoCut":

https://www.bestautovest.ro/cutit-pentru-lama-stergator-ecocut-dispozitiv-reconditionare-stergatoare.html?gclid=Cj0KCQiA68bhBRCKARIsABYUGifCqBBx6sRoOaEFeGEO_22RwUsPsUV08w6no19Tx7lbBnJwuMGXZhkaAmmHEALw_wcB

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 24
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Din datele pe care le am pentru DusterII codurile OE pentru stergator fata sofer este 288905401R pasager 288905811R sau set 288902078R si au dimensiunile 550 \475 mm (vezi si postul #2) iar stergatoru

Tocmai am descoperit ca Dusterul meu (2021) stie sa-si puna stergatoarele in mod "service". Pentru asta, cu contactul luat, se duce maneta de stergatoare la maxim in jos, iar stergatoarele vor parca i

Lamela o tragi ca-n filmul de mai sus, la min. 3.25. Ca sa iasa de pe brat, tre sa apesi in jos cele doua cleme de pe conectorul lamelei (asa cum indica si sagetile de pe ele), astfel incat pintenul a

Posted Images

Ca tot pomeneam de dimensiunile stergatoarelor pentru Duster II, le-am masurat aseara:
Fata sofer: 55 cm
Fata pasager: 47,5 cm
Luneta: 28,5 cm

Masuratorile sunt strict pentru partea lamele de stergere ce intra in contact cu parbrizul. Cred ca in comert gasim valori rotunjite.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...

Ma simt dator cu cateva impresii:

1) Uitati din start de EcoCut sau orice altceva similar, e o porcarie ce nu isi merita banii si mi-am dat seama ulterior si de ce, lamela stergatoarelor are un strat de grafit care sterge acea pelicula de apa care ramane dupa trecerea stergatorului la cele uzate, utilizand porcaria aia de cutter nu faci altceva decat sa inlaturi grafitul iar rezultatul va fi si mai prost pentru ca dai cu stergatorul si iti va ramane o pelicula subtire de apa care e foarte deranjanta.

2) Pe fata am luat Valeo asa cum mi-a recomandat mai sus @andrei_s si mi se par chiar mai bune decat cele echipate pe masina din fabrica:
https://www.epiesa.ro/lamela-stergator-valeo-577810-parts-36591520.htm

3) Pe spate l-am luat pe asta:
https://www.epiesa.ro/lamela-stergator-bosch-3397004802-parts-71343828.htm

Sper sa va fie de ajutor.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...

Salut.

A incercat cineva sa puna stergatoare mai lungi fata de cele stock ?

Din niste masuratori, am vazut ca ar merge maxim 53 cm la pasager si 60 cm la sofer, dar ar fi foarte aproape de limita...

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...