Sari la conținut

1.2 Tce Pofticios De Ulei


Postări Recomandate

In situatia nou aparuta la.... Va zic la momentul potrivit! Este adevarat ca am precedentul lui Don, dar in lipsa lui nu se dovedea ce se stie deja si anume ca acest motor chiar are probleme! Promit ca va voi detalia la momentul potrivit tot, dar chiar si fara aceste cazuri, oare exista vreun tehnician normal la cap care leaga instalatia gpl de scurgerea de ulei pe la distributie? Si cu lipsa martorului de bord? Si cu disparitia a 1,1 litri ulei cu masina stata in service!

 

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 960
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Nu imi vine sa cred reactiile si concluziile unora despre forum , dar asta e, nu poti sa te intelegi cu toata lumea, unii chiar au idei fixe si atunci cel mai bine este sa renunti la efoturile de a-i

@stefanudrea te rog sa te calmezi si sa postezi pe forum , in speta in acest topic, numai cand vei avea date concrete, pana atunci iti recomand sa nu mai postezi informatii partiale sau fara surse, de

Ei na, este evident ca deja te-ai angajat, dar nu asta e ideea.   Parerea mea prietenesca, simpatizanta si pe deplin interesata: presupunand ca ar exista buna intentie si receptivitate din partea as

Posted Images

In situatia nou aparuta la.... Va zic la momentul potrivit! Este adevarat ca am precedentul lui Don, dar in lipsa lui nu se dovedea ce se stie deja si anume ca acest motor chiar are probleme! Promit ca va voi detalia la momentul potrivit tot, dar chiar si fara aceste cazuri, oare exista vreun tehnician normal la cap care leaga instalatia gpl de scurgerea de ulei pe la distributie? Si cu lipsa martorului de bord? Si cu disparitia a 1,1 litri ulei cu masina stata in service!

 

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk

Iti recomand sa gasesti niste adrese de email din franta de la reno (posturi cat mai sus) si sa le dai mesaje, pentru ca motorul acesta are probleme de consum de ulei de care reno e la current si pe care lucreaza. Daca aflu cum se numeste subiectul in intern te anunt.

Nu exista nici o legatura intre montare instalatie de GPL si consumul de ulei care se face ori pe la segmenti, ori pe la turbine prin aspiratie din admisie.

Editat de cristic1982
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stefan ce a zis dacia referitor la calamina din capul pistoanelor ? Arata ciudat rau. Eu nici cand mergeam cu dacia veche cu gazolina nu aratau in halul asta. Si se spargeau in mod frecvent fustele de la pistoane afectand segmentul de ungere si uneori de etansare. Ca sa nu mai zic de camasa pistonului.

 

www.daciaforum.co.uk/ /topic/20121-12-tce-eat-oil

 

Scuze de link dar aici am gasit pozele. Nu reusesc sa pun link-ul corect.

 

Oricum la tine sunt 2 probleme, o data uleiul care a patruns in camera de ardere si a 2-a cel pierdut pe la distributie. Viciu de fabricatie combinat cu montajul incorect al capacului de distributie ? De ce nu au picat mai devreme de cei 38 mii km ?

Editat de dust16v
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine softul masinii nici nu trebuia sa permita pornirea motorului sub un anumit nivel de ulei. O simpla rutina te putea feri de multe necazuri....

Sa nu mai zic de avertizare optica/sonora...

Editat de dust16v
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak unpinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...