Sari la conținut

Postări Recomandate

Am inteles ideea, mersi. Tocmai aici aveam o dilema, bun merg in auto, dar sunt si conditii in care iti dai seama ca ar fi mai bine sa-i dai un lock, fara sa te opresti, ca risti sa nu mai pornesti deloc. Cam asa am procedat si eu, am vazut ca se ingroasa gluma, am apasat ambreiajul, masina rula in linie dreapta, am dat lock, si am elibrat ambreiajul....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 822
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Cateva poze, destule de slabute ce-i drept, cu face-liftul meu (ma rog, al masinii:)))) ) ........

Uite raspunsul oficial de la Vocea Clientului:   Buna ziua Stimate domnule Corcoveanu,   Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam ca toate versiunile noului Duster sunt echipate cu Hi

Multam fain G  

Posted Images

salut,

 

Stiti careva, daca am nr de sasiu (vin) la masina comandata, pot sa verifc pe undeva care e data estimata de livrare si ce echipamente are pe el acel vin?

 

Sau numai dealerii au acces.

 

Multumesc

 

Poți suna la Vocea Clientului și îți vor zice exact când apare că va fi fabricată și ce echipări are. Eu am sunat de câteva ori în așteptarea mașinii, cred că se plictisiseră de mine.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de info... am incercat dar fara succes - eu am comandat-o afara si ei nu vad decat comenzi din Romanica.

 

Dar statistic - dintre momentul in care VIN-ul este emis, cam in cat timp se si fabrica masina ? sau este complet nerelevant (variatii mari)

 

Multumesc

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte bine ca citesti cartea! Sunt putini care fac acest lucru!

Dar, exista de multe ori informatii care au aparut dupa mult mai multe teste efectuate fata de testele efectuate inainte de publicarea manualului.

 

Sa nu fii in tractiune inseamna:

Sa calci ambreiajul lung inainte-in timpul-dupa schimbarea pozitiei selectorului. Se face acest lucru pentru a scoate din sarcina tractiunea in asa fel incat dupa selectarea noii tractiuni sa intre progresiv in functie.

 

Sint foarte corecte afirmatiile colegilor de mai sus - nu e bine sa fortezi cuplarea puntii spate cind aceasta este in sarcina. Socul cuplarii poate afecta componentele mecanice ale transmisiei.

Am totusi o nelamurie: Cuplarea puntii spate se face cu ajutorul unui cuplaj electromagnetic. In modul auto (cel recomandat a fi utilizat) calculatorul analizeaza permanent daca este necesara cuplarea puntii spate, Si cind este necesar? Cind puntea fata pierde aderenta. In aceasta situatie cuplarea puntii spate nu se realizeaza cu un soc? (avid cea mai mare diferenta de turaite intre axa fata si spate)?

Totusi: cuplajul puntii spate este discuri de frictiune (gen ambreiaj) care cupleza progresiv puntea spate (vezi cazurile cind acesta se incalzea si mirosea a incins), de acea acesta poate fi cuplat de calculatorul masinii in situatia pierderii aderentei.

Imi cer scuze ca-am deviat de la subiectul topicului, dar nelamurirea ramine: Sa NU cuplam puntea spate in sarcina cind calculatorul masinii face asta de ficare data cind e necesar.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cind puntea fata pierde aderenta. In aceasta situatie cuplarea puntii spate nu se realizeaza cu un soc? (avid cea mai mare diferenta de turaite intre axa fata si spate)?

Cuplarea automata (dupa gandirea calculatorului) in AUTO se face cu o crestere progresiva de la 10% tractiune spate pana la 50% tractiune spate. Deci, tinand cont ca se face plecarea de la 10% nu este considerat un soc! Cuplarea din AUTO in 4LOCK (dar si din 2WD in AUTO) se face (fara soc) calcand ambreiajul.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

Din cei care aveti deja Facelift, v-ati mai uitat pe www.dacia.ro?

S-au scumpit domle' :)

Cineva zicea pe aici sa nu mai cautam noile optiuni care au fost puse pe FL ca sigur il scumpesc cei de la Dacia (vezi aici hill-hold, beep-uri la frana de mana sau usa uitata deschisa). Uite ca nu a durat prea mult :)

Cel de baza pleaca de la 11.000, nu mai este de gasit la 10.700. Si laureatul a luat un avans de 100 euro.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...