Sari la conținut

Despre ASR-ESP


Postări Recomandate

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 99
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

@CristiZ, bine ai venit pe si mai ales in randul posesorilor de Dustere. O sa vezi pe parcurs ca topicurile dublate/triplate si intrebari puse de 10 ori ingreuneaza foarte mult colectarea informatii

Seba, din cate am auzit (din mai multe surse), la coborare, mai ales la cele cu inclinatie mare, se recomanda ESP ON tocmai din cauza ABS-ului

Anti-lock braking in “LOCK” mode (vehicles equipped with ABS) When “4WD Lock" mode is active, the ABS switches to off-road mode. In this case, the wheels may lock intermittently to achieve better

Posted Images

PE SCURT: martorul "ESP ACTIVE" mi-a ramas aprins pe bord dupa ce rotile se-nvarteau in gol secunde bune in namol, cu masina pe burta, 4WD LOCK dar fara inhibare ESP.

 

PE LARG: in weekend am ramas impotmolit in namol pe malul unui parau. Am cuplat 4WD LOCK, dar am uitat sa decuplez ESP, deci si ASR era activ. Totusi, toate cele 4 roti se invarteau in gol la un moment dat, rotile din spate se vedeau din oglinda iar pe fata se vedea cum aruncau noroiul in sus. AT-urile au sapat pana ce masina s-a pus pe burta. Pana la urma trebuia sa ma troliez de acolo. Dupa ce am ajuns pe uscat am observat ca pe bord s-a aprins martorul "ESP ACTIVE". NU este vorba de "ESP OFF" care se aprinde atunci cand opresc sistemul de la buton, ci de cel care palpaie atunci cand sistemul intervine pentru corectarea traiectoriei. In mod normal "ESP ACTIVE" se aprinde pentru fractiuni de secunda doar atunci cand sistemul lucreaza apoi sta stins in standby. Asa s-a comportat inainte, drumul forestier avea portiuni unde se putea merge cu 50-60 si cand intram mai tare in curbe ESP avea de lucru - s-a si observat pe bord cum palpaia martorul. La intoarcere (dupa impotmolire) parea sa functioneze la fel, pe aceleasi portiuni in aceleasi conditii, dar el fiind aprins, se stingea pentru fractiuni de secunda atunci cand sistemul lucra, apoi statea aprins in continuare - martorul se comporta exact invers decat in mod normal.

Am oprit motorul, dar degeaba, la pornire a martorul a reaparut.

Dupa vreo ora am observat ca martorul s-a stins. Nu am prins momentul, intre timp am mai facut si o pauza mai lunga... De atunci nu a mai aparut, si ESP functioneaza normal, l-am testat.

 

POSIBILA EXPLICATIE:

1. sistemul semnaleaza ca ASR incearca zadarnic sa evite ruperea aderentei la roti nu facea fata, toate cele 4 roti au pierdut aderenta si in cazul blocarii lor masina n-are cum sa se miste. In acest caz insa asa trebuie sa se manifeste si la altii cu Duster ph2... A mai observat cineva ceva asemanator?

2. s-au murdarit senzorii ABS de la roti care numara revolutiile rotii (rotile fiind cufundati pe jumatate in namol) - ulterior am traversat de mai multe ori paraul si s-au mai curatat

 

CE ZICE MANUALUL: de la cap.1 ma trimite la cap.2 prezentare ESP(ESC) unde nu scrie o iota despre problema mea. In schimb greseli sunt si aici: La exemplificarea "ESP ACTIVE" a pus imaginea martorului "ESP OFF"... (cel putin in manualul in lb maghiara)

 

Orice idee, cugetare (on topic :) ) este binevenita.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca senzorii murdari sunt de vina.

 

Si eu am ramas in noroi pana la jumatatea rotilor (am expus patania aici pe forum ) si nu s-a aprins nimic in bord. E adevarat ca am decuplat esp-ul inainte sa cuplez 4wd lock. Dar ma gandesc ca, la cati posesori de Duster au intrat adanc in noroaie, e imposibil sa nu fi sesizat vreunul comportamentul asta.

 

Oricum eroarea a ramas in calculator. La urmatoarea vizita in service, roaga-i sa-ti puna testerul. Chiar daca a disparut fenomenul, e bine sa stii ce s-a intamplat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In manualul in engleza (nu il am la indemana pe cel in romana)

http://www.renaultus...acia duster.pdf

zice la pag. 2.18 ca in caz de functionare defectuoasa se aprind 2 lumini in bord - asa ti s-a intamplat ?

 

Am mai gasit pe un forum de renault ca unii au mai patit ca s-au aprins becuri in bord (esp, frana de amna sau inca unul, nu mai stiu care) daca tensiunea bateriei era mai mica decat normal.

 

Apropo, in manual tot zice de ESP winth uindersteer control - sa inteleg ca esp-ul de la duster corecteaza doar subvirarea, sau si supravirarea ?

Editat de ambvision
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(...) zice la pag. 2.18 ca in caz de functionare defectuoasa se aprind 2 lumini in bord - asa ti s-a intamplat ?

 

Nu, la mine s-a aprins doar martorul "ESP ACTIVE" (cel fara inscriptia OFF).

 

Apropo, in manual tot zice de ESP winth uindersteer control - sa inteleg ca esp-ul de la duster corecteaza doar subvirarea, sau si supravirarea ?

 

Understeer Control este o functie al sistemului ESP care, traduc din maghiara: "optimizeaza functionarea sistemului ESC in caz de subvirare (in cazul alunecarii puntii fata)".

Nu cred sa ai tu probleme de supravirare cu Dusterul :) sau cu orice alta masina de serie sub 200cp ...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da... de fapt eu vorbeam de masina care prin caracteristicile ei poate avea comportament subvirator (motor in fata, tractiune 99% pe fata) pe cand supravirarea caracterizeaza mai mult masinile "muscle" cu propulsie spate / motor central sau spate.

Dar intradevar si soferul/pilotul poate supravira indiferent ce masina conduce mai ales in conditii grele, asfalt umed, cauciucuri, frane necorespunzatoare, etc.

ESP-ul prin definitie stabilizeaza masina in curbe prin interventii asupra sistemului de franare si de propulsie - supravirarea si subvirarea se subinteleg aici - nu stiu care este explicatia pentru sublinierea functiei understeer control...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...