Sari la conținut

Tractorasul Duster


Postări Recomandate

La Loganul meu, ce coincidenta , exact in acelasi loc al aripei am fost lovit de cineva. Vinovatul a fost mai rapid ca Speedy Gonzales. Am reparat-o la service agreea Dacia, adica Dedeman Bacau. Recunosc ca au facut-o super, dar nu m-a tinut mai mult de cateva luni ca alt sofer , de data asta mai incet la viteza ca primul a fost nevoit sa plateasca paguba. Nu vreau sa-ti dau un sfat, dar sa nu patesti ca mine. Poate nu ar fi rau sa mai astepti putin.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 546
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

No, buna ziua sa aveti ! Ieri dupa masa am ridicat masina. Deocamdata masina are la activ doar 110 km din care cca 100 sunt ai mei. In acesti km parcursi vreau sa va spun ca, desi am avut oarece emot

Taraaaammm.. ! Sper sa va placa ce a iesit, prieteni. Si daca aici, pentru a putea incarca, trebuie sa reduc mult de fiecare data dimensiunea pozelor, celor interesati sa le vada/descarce la dimensi

A fost ultima zi permisa traficului liber pe Transfagarasan. Natura in flacari. Soare, cald si peisaje de vis..O poza aici doar asa de pohta Restul le gasiti accesand linkul oferit   https://www.f

Posted Images

De acord cu bmcpst, de aceea sugeram mai intai varianta cu reparatia fara vopsire.

 

Daniel, nu sunt idei preconcepute ci e patita pe propria piele. Vopsitorul a insistat sa indrepte piesa veche + chituit, eu... nu nu nu, ca vreau aripa noua...

Deh, surpiza, dupa inca 6 ani e singura piesa de pe masina care a inceput sa rugineasca, pe cand celelalte (vechi de 12 ani) nu au patit asta...

 

Si sa stiti ca a aplicat inca un tratament special pe dedesupt, cu o chestie neagra, in 2 straturi, tocmai ca sa reziste mai bine.. .si era piesa originala DACIA...

 

Daniele, si la alti producatori, (chiar si germani...) cotele sunt pe mai multe nivele:

- daca abaterea e max 0.1mm de exemplu, atunci piesa se incadreaza pentru prima echipare

- daca abaterea e max 0.15mm, piesa e buna dar numai pt piese de schimb - tot originale

- daca piesa are peste 0.15 mm abatere- e refuzata ca rebut.

 

E doar un exemplu.

 

Asa ca tineti cu bine la piesele originale de pe masina. De aceea de multe ori o piesa de la o masina de la dezmembrari (lovita in alta parte ) va fi mai buna decat una noua, de origine, cumparata ca piesa de schimb.

 

Nu aruncati cu oua... eu chiar cred ca e adevarat ce scriu, pe langa testatul pe propria piele, sunt si altii care sustin aceste lucruri.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru idei, pareri si sfaturi. Vreau sa stiti ca inca inainte sa postez despre chestia asta am verificat anunturile online depsre aripa second hand de Duster facelift. Am gasit doar una de culoare alba. Am luat in calcul ideea asta ca sa iau aripa de culoarea masinii mele de la mana a doua si sa o schimb pe asta temporar pana asta a masinii mele se repara in service. Si pe aia de la mana a doua sa o pastrez pentru alte situatii similare (daca ar mai aparea). Pana la urma, pentru ca aici in Fagaras nu am multe optiuni; pentru ca trebuie sa o duc si sa o las la Brasov la un service..si pentru ca din cate m-am documentat telefonic la cateva service-uri din apropopiere pretul reparatiei ar fi undeva in jurul a 400 lei dar nu acorda garantia celor de la Dacia pentru coroziune..ma tem ca va trebui sa o duc pana la urma tot la Dacia service unde va hodini masina 3 zile si eu voi decarta 600 de lei. Asta este..Data viitoare voi incerca sa fiu mai atent si neaparat, dupa remedierea necazului, voi lua in calcul o polita Casco.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Separat de asta vreau sa va mai impartasesc inca o mica uimire de a mea :D De aseara am remarcat faptul ca usa se la sofer parca nu se aliniaza cu cea a pasagerului din spatele soferului. Am lasat verificarile pe a doua zi (sa vad bine la lumina zilei ce si cum e acolo) dar m-am tot gandit ca nu cumva sa o fi luat eu asa din fabrica fara sa remarc asta in emotiile momentelor ridicarii masini de la dealer :D Am verificat azi dimineata alinierea in partea cealalta a masinii si tutul e ok. Am revenit pe partea soferului si am incercat sa inchid mai bine usa..nicio schimbare. M-am tot minunat eu in sinea mea pana ce mi-a dat prin cap sa verific si boltzul acela pe care usa se fixeaza cand se inchide. Si spre uimirea mea el juca. Adica nici macar nu era slabit..Efectiv juca in jurul pozitiei sale de fixare. Am verificat imediat si celelalte de la restul usilor si alea erau toate stranse bine. Am strans bine surubul din capul boltului slabit si acum usa se inchide iarasi bine...Nu stiu daca mai am ce comenta..

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...