Sari la conținut

Duster 1.5 dci 4x4 - Zgomot ciudat de la motor între 1800 și 2000 RPM (în special în viteza a 6-a)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 132
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Renault are deadline maine, 28. Dupa aceasta data, voi cauta / folosi asistenta juridica.

Am fost sunat de la Dacia, vor fi schimbate acele flanse la ambele Dustere, RAR de asemenea m-a informat ca a primit adigurari de la Renault Romania ca se va face... sa vedem cand si cum...

Posted Images

Dupa cum am promis, revin cu detalii dupa vizita in service:

Zgomotul/rezonanta/frecarea (depinde cine o asculta) a fost confirmata si suna asemanator cu ceea ce exista pe nota tehnica TN 62915. 

A fost deschisa o fisa incident client catre colegii de la Dacia.

Va anunt cand primesc noutati pe aceasta tema.

Va multumesc tuturor pentru ajutor!

 

Doar de info:@Snailking  @ACJ zgomotul de la mine e identic cu ce aveti voi in inregistrarile voastre.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noutati de la nemti: a postat unul o poza cu flansa de cardan inlocuita, cu care dupa inlocuire acel zgomot enervant a disparut. Zice ca flasa e mai groasa, nu imi dau seama, poate stiti mai bine cei care ati studiat-o putin.

image.png.06799a3395445b43c55b727111805d92.png

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piese in cauza ar putea fi cea de mai jos, nu stiu daca exista ceva echivalent in catalogul Dacia care se potriveste. Unii nemti au raportat timp de asteptare dupa piesa trimestrul 1 2024. Partea buna e ca reparatia a fost acceptata si s-a oferit o solutie.

https://www.kardanwelle24.de/gelenkwellen-kardanwellen/tilger-schwingungstilger-fuer-renault-kangoo-7701209352-kardanwelle-gelenkwelle/a-1602

Sa vedem cine sparge gheata si la noi Ii tinem pumnii lui @PPV

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am fost si eu la constatare in reprezentanta Casa Auto Iasi pentru acest sunet. Au constatat :)), au zis ca nu stiu de unde vine sunetul si ca in zilele urmatoare vor face test si cu masina de test drive urmând sa primesc un raspuns in ziua urmatoare. Nu am primit evident. Intre timp timp pe hartia de iesire din service s-a scris frumos ca nu s-au constatat sunete anormale :).

Nu am insistat nici eu, probabil nu ma deranjeaza inca atat de mult zgomotul.

Am mai avut parte de lipsa de profesionalism cu Casa Auto Iasi la alta marca, deci nu e doar Dacia. De asta mi-e si lehamite sa insist pe topicul asta momentan.

Legat de flansa de la cardan ca posibila cauza a sunetului, parca am dubii. Prea putini oameni care se plang de sunetul asta. Ar trebui sa fie prezent pe toate masinile fiind aceeasi piesă.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În Iași mai există și o altă reprezentantă Dacia. 

Data viitoare nu mai semna faptul că nu s-a observat nimic când s-a observat ceva. În modul ăsta rămâne deschis dosarul de constatare care poate fi soluționat și după expirarea garanției. Altfel, ești bun de plată.

 

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...