Sari la conținut

Duster 1.5 dci 4x4 - Zgomot ciudat de la motor între 1800 și 2000 RPM (în special în viteza a 6-a)


Postări Recomandate

  • 10 months later...
  • Răspunsuri 132
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Renault are deadline maine, 28. Dupa aceasta data, voi cauta / folosi asistenta juridica.

Am fost sunat de la Dacia, vor fi schimbate acele flanse la ambele Dustere, RAR de asemenea m-a informat ca a primit adigurari de la Renault Romania ca se va face... sa vedem cand si cum...

Posted Images

Va salut ! Pt. ca am gasit acest topic, nu am mai creeat unul, deoarece am si eu o problema similara, Duster 1.5 4x2, cumparat in martie 2018, fara adblue, am 35.000 km si cand acul e FIX la 2000 de turatii, se aude un barait ca de curea care se freaca de ceva si simt si in pedala usoare vibratii. Indiferent in ce viteza ma aflu, daca ajung la 2000. Sa inteleg ca e normal ? Inca nu i-am facut distributia, desi producatorul e de parere ca trebuie facuta la 4 ani...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...
La 10.08.2021 la 9:42, PPV a spus:

Nu se atenuează. :-D Depinde mult de încărcarea masinii. Vei observa ca face si in dreapta 4 daca e masina încărcată. Eu raman la parerea ca acel zgomot nu are ce sa caute acolo. Daca era un zgomot tehnologic, trebuia sa apara la toate unitățile produse.

Sunt curios daca pe facelift mai apare fenomenul.

Eu am încă un tichet deschis la Dacia pe această temă. I-as contacta din nou daca au reușit să rezolve problema pe facelift.

Buna ziua

sunt posesorul (fericit as zice eu!) al unui duster 4x4 ,benzina 1.3 ,achizitionat in iunie 2022.Am sesizat aceeasi problema si la al meu.doar in treapta a 6 a , de la 1800 la 2000 de turatii are un zgomot ca de frecare.Sesizabil cu radioul oprit.

Nu am ajuns inca la service.

M ar interesa daca ati rezolvat problemele astea si cum.

Va multumesc .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...

Salut. Am primit zilele trecute noul Duster facelift model 2022, 1.3 benzina 4x4 ,150 cp si am aceeasi problema fix in viteza a 6a intre 1800-2000 turatii. Am descoperit zgomotul mergand incet masina fiind in rodaj. Inca nu am ajuns la service pentru ca nu am avut timp dar nici nu stiu daca mai are sens avand in vedere ce am citit aici. O zi buna

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te stresa. Se aude, dar nu pica nimic. Am aproape 40 mii km si zgomotul e identic ca prima oara cand l-am auzit. (asta nu inseamna ca nu e suparator cand mergi in coloana si nu poti trece rapid de plaja de turatie cu pricina)

Unde ai loc, schimbi viteza 5-->6 la 3000 rotatii/minut si va cadea turatia in viteza 6 pana undeva la 2200 rotatii/minut unde nu mai e zgomotul.

Daca nu doresti sa depaseti 95km/ora, poti sa folosesti treapta 6.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...