Sari la conținut

Duster 1.5 dci 4x4 - Zgomot ciudat de la motor între 1800 și 2000 RPM (în special în viteza a 6-a)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 132
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Renault are deadline maine, 28. Dupa aceasta data, voi cauta / folosi asistenta juridica.

Am fost sunat de la Dacia, vor fi schimbate acele flanse la ambele Dustere, RAR de asemenea m-a informat ca a primit adigurari de la Renault Romania ca se va face... sa vedem cand si cum...

Posted Images

Ți-am trimis un mesaj separat pentru a pastra aici doar informațiile despre subiectul rezonanta/vibrație.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A confirmat cumva Dacia ca exista TN 62915? Mie la telefon mi-au zis ca nu pot furniza informatii decat daca le dau VIN-ul ca sa verifice. @PPV ai vreun email de la Dacia in sensul asta? Ar fi de preferat email nu convorbire telefonica. La telefon se pot spune multe...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..https://www.dacianer.de/threads/neuer-duster-4x4-getriebegeraeusche.30543/page-80

Se poate da cu translate in engleza (mai buna decat in romana).
 

image.thumb.png.71161b3815f7a26ad795be14a2dc16b8.png

 

image.thumb.png.58fb0645f9a9dac681bddcb6ffc322aa.png

image.thumb.png.f3422f244241551414e3a3407fe747ef.png

 

image.thumb.png.93fab503619d9012f89454200ae810e8.png

image.thumb.png.92fa56c295e0e62bd0107500a6c470d6.png

Sper ca saptmana asta sa am timp sa fac reclamatii la ANPC, APIA si RAR. Nu cred ca e normal sa asptept pana in Q1/2024, deja suspectez uzura la componentele transmisiei din cauza acestor vibratii.

Editat de ninoniculescu
comentatiu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Componenta aia costa 960EUR? mi se pare enorm pentru o simpla flansa.

Din cate am vazut, incidentul asta nu a fost raportat la Dustere mai vechi din 2018 sau 2019. Poate gasesti piesa la dezmembrari si faci o proba. Nu pare sa fie mare greutate sa inlocuiesti flansa aia.

In 2024 va fi pe piata urmatorul model de Duster si nu cred ca vor scoate vreun update/solutie pentru modelul curent. Aceasta problema apare la modele fabricate incepand din 2020 pana in prezent. De ce nu au venit cu o remediere pana acum? Macar remediau problema la modelele de anul asta.

Primul pas este ca Dacia sa recunosca oficial ca si in Romania exista defectul respectiv. Se pare ca nu asta se intampla , se pune batista pe tambal cu "asa face toate. Este un comportament normal".

Editat de ioan12
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și de ce nu faceți aceeași treabă precum cei din afară ? Gen să vedeți dacă se mai reproduce problema când cardanul nu este montat ? Pe urmă cereți să se înlocuiască ori piesa aia, ori tot ansamblul.

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...