Sari la conținut

bmcpst

Probleme Închi­Dere Portiere

Postări Recomandate

In cazul meu se confirma la inchiderea usii din spate (portbagaj). Cam de 2 luni ma streseaza aceasta minora problema. Cand las haionul in jos, nu se inchide corect. Are acel joc ca la usile din fata. Insa usile din fata le mai pot impinge putin ca sa se inchida corect dar la haion nu am nici o sansa. Pur si simplu nu se inchide pana la capat. Sunt nevoit de fiecare data sa trag spre stanga acel mic clempus din fotografie. post-3487-0-11365400-1446655390_thumb.jpg. Dupa ce il trag spre stanga, face un clic si merge normal pana la urmatoarea deschidere a haionului. S-a mai confruntat cineva cu aceasta mica problema? Peste o luna voi face revizia si voi pune problema acolo dar ma streseaza ca nu functioneaza corect si poate o bibilesc eu cu ajutorul vostru

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are vaselina destula dupa cum se vede.Am sa incerc cu spray pentru incuietori dar ma indoiesc sa mearga. Voiam sa desfac acea incuietoare, dar este prinsa cu nituri apoi insurubata in partea de sus.

Partajează acest post

Link spre post

Desfa capacul din spate, si vezi ca ai o tija metalica care pleaca de la buton pana la incuietoare. In capatul de la buton are un filet de reglaj. Vezi sa nu fie dereglata aia.

Dar daca ai garantie, fuga la reprezentanta Dacia!

Partajează acest post

Link spre post

Desfa capacul din spate, si vezi ca ai o tija metalica care pleaca de la buton pana la incuietoare. In capatul de la buton are un filet de reglaj. Vezi sa nu fie dereglata aia.

Dar daca ai garantie, fuga la reprezentanta Dacia!

dupa cum mi-ai explicat pare usor dar cred ca mai bine am sa stric la reprezentanta o intrebare. Nu de alta dar de ce sa nu-si faca ei treaba si la urma urmei in caz de se va strica iar, tot ei vor fi raspunzatori. Imi place mult sa bricolez, dar nu in toate situatiile, chiar daca acuma pare simplu

Partajează acest post

Link spre post

Pana la urma am rezolvat-o singur. Nu aveam rabdare sa astept programarea lor. Problema a fost cat se poate de simpla. Pe interior este o tija care este prinsa de incuietoare, sau butuc. Acea tija s-a miscat cam 2 mm si portiera nu se mai inchidea corect. Apoi am dat cu sprau grafitat. Treaba de 15 minute. Si daca tot sunt pe acest topic, adreses o intrebare celor care au mai multe cunostinte de electronica ca mine. As vrea sa deschid usa portbagaj din interior. Butoane am vazut ca se gasesc. Exista aceasta posibilitate?

Partajează acest post

Link spre post

ce intelegi prin "sa deschid" ? 1) sa o descui doar pe ea, cred ca se poate relativ simplu 2) sa o departezi putin - nu cred ca se poate pt ca e yala manuala si nu electrica daca avea buton ca la megane mergea acea " departare"

3) sa ridici complet portbagajul ( ca la unele suv uri scumpe) iar nu merge fara instalarea acelui mecanism plus yala electrica.

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...