Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu am folosit inele de plastic dar le-am smirgheluit foarte foarte putin pe interior in asa fel incat sa nu intre fortat pe butuc dar nici sa aibe joc ca atunci deveneau inutile.

Intr-adevar dupa ce stateau pe masina tot sezonul cald si venea vremea schimbarii jantelor cu cele pe care le foloseam iarna erau oarecum intepenite dar de fiecare data am avut rabdare cand le-am dat jos si nu s-au deformat(si nici nu am stat mai mult de 5 minute sa scot toate cele 4 inele).

Metoda cea mai simpla de scoatere pe care-am folosit-o a fost sa ma echipez cu niste manusi "de lucru"(nu stiu care e termenul oficial, sunt din material textil gros plus ceva protectii/intarituri ca cele care se folosesc la gradinarit,etc). Cu manusile respective puteam sa prind bine inelele, miscam stanga-dreapta de cateva ori cat sa se desprinda putin de pe butuc si continuam miscarea de alte cateva ori pana ieseau.

La un moment dat am folosit si WD40 sa se inmoaie mizeria de pe ele :) pentru ca refuzau sa coopereze.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 190
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Ieri mi-am montat jante Rial Como 16''

Asa cum "iarna nu-i ca vara", ET<50 nu e la fel ca ET=50 Merge si cu ET 38? Da, merge. Ideea este sa-ti asumi eventualele implicatii. Care sunt implicatiile? Eh aici avem nevoie de o lista centra

Sincer efectul asta mai degraba l-am observat la jante noi (virgine) de tabla, cu prezoane fara con mobil, la prima utilizare pe masina (vorbesc de Logan, Megane 2, Duster). Au mai mers chiar si o jum

Posted Images

@klaus - au fost mai multe probleme...

acele inele din plastic au niste picioruse care ajuta la fixarea inelului pe janta.

cand am dat janta jos pentru a fi echilibrata, inelul a ramas fixat pe butuc, iar cand nenea de la vulcanizare a pus roata la loc,

nu a mai putut potrivi din prima janta pe inelul de centrare, care era blocat pe butuc si unele picioruse s-au rupt, centrarea nu a mai fost ok...

si atunci cand am rotit jantele, fata cu spate, am avut probleme similare, pe doua jenti inelele au ramas blocate, pe doua nu...

cand am montat inelele pe jante unele picioruse s-au strambat putin, adica s-au rupt pe sfert sau jumatate, iar fara picioruse fixarea inelului nu este sigura, se misca in toate directiile....

din aceasta cauza am renuntat la ele insa la viteze mari aveam mici vibratii...

inseamna ca am sa cumpar un set nou de inele distantiere si am sa fiu mai atent.

este buna smirgheluirea pe interior a inelului, ca scapi de dureri de cap.

dar daca lipesc inelul de janta, cu un adeziv, nu ar fi mai bine? poate nu mai ramane pe butuc blocat atunci cand schimb jantele sau le rotesc....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat problema cu jantele si cu inelele de centare :frantics: ,

mi-a fost de un real folos clauss diaconu, l-am descoperit pe net, nu dau informatii directe, dar poate fi găsit printr-o simplă cautare pe google...

multumesc clauss :flowers:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 10 months later...

Sa inteleg ca imi trebuie alt set de prezoane pentru jante de aliaj? Astea unde se gasesc si cum fac sa nu cumpar din greseala tot de tabla?

nu neaparat alte prezoane,eu ieri le-am schimbat si au mers cele de pe masina,incearca mai intai asa si dupa vezi daca trebuie altele,

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca imi trebuie alt set de prezoane pentru jante de aliaj? Astea unde se gasesc si cum fac sa nu cumpar din greseala tot de tabla?

nu neaparat alte prezoane,eu ieri le-am schimbat si au mers cele de pe masina,incearca mai intai asa si dupa vezi daca trebuie altele,

Prezoanele pentru jante de aliza trebuie sa aiba o saiba conica mobila. Sa nu fie doar conul prezonului in sine!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...