Sari la conținut

Probleme motor 1.5 Dci 110 cp - Balta de ulei sub masina


Postări Recomandate

Si ce are filtrul din imagine?

In general avariile la sistemul de ungere apar din lispa preiunii uleiului nu a suprapresiunii. Probabil supapa de presiune ce dirijeaza uleiul cind e rece sa nu treaca prin filtru a cedat

 

Am incercuit imaginea pentru a vedea unde se umfla filtrul foarte rau si pentru a sti unde sa va uitati.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 130
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

82 00 768 927 este codul filtrului de ulei care trebuie folosit la 1.5 dci E5 / Height : 63 mm / Ø exterior : 76 mm / 2 bar   82 00 768 913 este mai scurt si rezista la o presiune mai mica / Height

Astazi am fost la service. La ora 14.00 inca asteptau raspunsul de la Dacia cu ceea ce trebuie sa faca. Se pare ca a cedat pompa de ulei adica a bagat presiune mai mare decat de obicei si a umflat fil

La mine in carte scrie de distributie(implicit si cureaua) ca se schimba la 90.000 km sau 4 ani. Ok, hai ca in afara e intervalul mai mare dar nu cred sa fie 160.000 km totusi....

Posted Images

Con permezo:

Em am avut ceva asemanator la Dacie cu ani in urma. Din neatentie cind s-a stantat filtrul de ulei cercul de cauciuc din mijlocul filtrului nu s-a taiat de tot. Din neatentia celui ca a schimbat filtrul, nu a verificat vizual filtrul, si a montat-o asa cu bucata de cauciuc in ea. Acesta la presiunea creata a intrat prin sistemul de ungere pina unde a putut sa-l impinga presiunea si a astupat o rampa de undegere indeajuns, incit sa creeze suprapresiune in unele parti ale sistemului. Dat jos motor, insectat curatat si scos dop-ul de cauciuc cu o sirma. Nu doresc nimanui dar am relatat patania pentru eventuala excludere si a acestui caz.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost informat ca a fost afectat primul cilindru, se schimba cuzinetii, biela, pompa de ulei..... si poate o mai fi ceva dar sunt prea dezamăgit de duster, pacat ca mai am de plătit 4 ani...cat despre fiabilitatea motorului....multe semne de întrebare

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@criss111: Si care a fost cauza pana la urma? Primul cilindru a fost afectat din cauza lipsei de ungere sau din alte motive? Pe unde a scapat uleiul? Pompa de ulei a fost de vina? Se repara in garantie? Iti inteleg supararea si imi pare rau pentru patania ta, dar sper sa se rezolve si te-as ruga sa ne dai cat mai multe detalii.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când am plecat totul era ok, nu era ulei in locul in care masina a stationat, am mers cam 300 m, am oprit (nu si motorul), am luat pe cineva, cand după 500 m se aprinde becul roșu de la ulei. Am oprit imediat motorul si am vb la service, asta vineri, sâmbătă si duminică nu lucrau, ieri au desfacut masina si azi am fost sunat si mi-au spus ce au constatat....cam asta este istoricul.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am venit si eu de la service. Aceeasi problema si la mine. Se repara pe garantie tot. S—au comandat piesele cuzinetii,

pompa ulei, axa cu came, garnituri, simeringuri, distributie, accesorii, ulei, filtre si altele. In functie de sosirea lor masina ar putea fi gata pana la IND. Era sa uit. Pompa de ulei este alt model asa spune inginerul.

 

 

Sent from my Acer S500 using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...