Sari la conținut

dust3radmin

Modificari, imbunatatiri Dacia Duster!

Postări Recomandate

Salut Cătălin,

Luminile sunt de tipul celor din atașament, eu le-am intors imaginea (este extrem de simplu), si le-am montat în interiorul buzunarelor de la usi in care am dat o gaură prin care iese proiecția, nu se observa modificarea. Sunt alimentate cu câte trei baterii de tipul AAA (eu am acumulatori) si le-am fixat cu scai adeziv pentru a avea acces ușor la ele. Am inlocuit magnetii cu care vin ele cu unii mult mai puternici din neodim pe care i-am pus sub mocheta.

Dacă mai ai nevoie de detalii te rog sa-mi spui.

59dd19c742c052509d08c641-large.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 01.05.2019 la 18:24, Larry82 a spus:

Salut Cătălin,

Luminile sunt de tipul celor din atașament, eu le-am intors imaginea (este extrem de simplu), si le-am montat în interiorul buzunarelor de la usi in care am dat o gaură prin care iese proiecția, nu se observa modificarea. Sunt alimentate cu câte trei baterii de tipul AAA (eu am acumulatori) si le-am fixat cu scai adeziv pentru a avea acces ușor la ele. Am inlocuit magnetii cu care vin ele cu unii mult mai puternici din neodim pe care i-am pus sub mocheta.

Dacă mai ai nevoie de detalii te rog sa-mi spui.

59dd19c742c052509d08c641-large.jpg

Eu am cumparat cateva LED-uri pentru iluminare ambientala si am de cand sa montez in usi. LED-urile sunt rezistente la apa si ma gandesc sa le montez in acele capace de la baza usilor (gurile de drenaj a apei din usi). Problema e ca nu prea stiu cum sa fac legaturile: sa ma leg direct la UCH ori sa fac circuit separat cu releu si sa ma folosesc de UCH doar pentru impuls, pentru nu a pune prea multa rezistenta pe el.

12.jpeg

Editat de Catalin21

Partajează acest post

Link spre post

Salut. Sunt nou pe topic și as avea 2 întrebări.

1. Stilurile de Rusia pentru Duster sunt plug&play? ( Pt Ph1/Ph2).

2. Pentru a face retrofit-cruise control pentru ph2 găsesc vreun tutorial pe undeva? Am mai făcut retrofitul ăsta la un Audi, dar pentru Duster nu am găsit momentan nimic. 

Merci!

Partajează acest post

Link spre post

1.nu sunt plug and play.Trebuie inversate 2 cabluri in mufa ce intra in stop.

Partajează acest post

Link spre post

Salut!

Am facut si eu cateva imbunatatiri:

1- montat aparatori noroi fata/spate(in service)

2- montat camera marsarier (tot in service), dar a fost cumparata de mine, iar apoi au zis ca nu mai monteaza piese cumparate de client, ci cumparate doar de la ei

3- cheder motor cumparat din targ Vitan

4 - cotiera montata de mine

As vrea sa mai monteza bandourile laterale pe usi, dar mi se par cam scumpe si bullbarul la fel, foarte scumpe!

Daca stie cineva de unde se pot cumpara accesorii si piese pentru Duster mai ieftine.

Multumesc,

O zi buna!

Editat de Aramis474

Partajează acest post

Link spre post

Cumperi de la @PLANETARA.Ai nr lui in profil daca nu ma insel.

Partajează acest post

Link spre post

Upgrade volan 3 spite. Totul plug and play, airbag ul de la volanul cu 4 spite se potriveste. Avantajele noului volan : arata foarte bine ai este profilat, ca urmare veti avea un grip mai bun si comfort la condus .Volanu este tapitat.cu piele. Pret 150 ron,da ati citit bine, e pomana. Il gasiti in Vitan la tarabe. 

IMG_20190812_215635-01.jpeg

• Like 2
  • Mulțumesc! 1

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Inregistrare/Autentificare

Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

• ForumDuster.ro pe Facebook

• Topicuri

• Postări

• Din pacate nu e chiar asa. sau din fecire. am mers si cu varianta Diesel si pe 1.3 . clar diesel-ul scoate cu 1 l mai putin decat 1.3 ( 0.7.- 1 ca sa fiu mai riguros) la acelasi stil de mers. am scos si eu 5 pe bezinar si chiar un pic mai jos dar mers in rodaj, afara, fara AC. ( era primavara). Cum am bagat clima s-a dus in sus cu ~0.5..0.7 l /100. acum se pune problema-cand ai nevoie sa mergi "la consum"? ( de ex am ajuns pe zona "rosie" si erau benzinariile inchise in weekend si am "tras " de combustibil cat am putut sa nu raman in pana :). In afara de niste motive punctuala si rare, cum sa iti iei masina noua si sa c..ci pe tine la juma' de litru batandu-ti joc de viata (timp) si motor? ca ex - acum sunt la 4500 cu 1.3 ul bezina si sub 7.3 nu am coborat  (AC-ul pe auto mereu, 2.5 persoane ) si autostrada + nationale rapide  ( BG ). pe autostrada spre 8, pe nationale spre 6. la pompa..cat am zis. + stat in vama 20 min e perfect!!!!
    • Fără supărare și doar cu titlu informativ: indiferent cum ai merge sau ce desene animate motivaționale or mai face ei sa apară pe ecran, consumul real la Duster diesel n-o să scadă sub 5,5 (*). De regulă media e 6,5. Legendele spun că se poate mai puțin doar cu 1,3 tce, nu se știe exact cât, depinde de talentul și imaginația povestitorului Oricum, pentru o imagine apropiată de realitate, mai adaugă un litru la ceea ce se afișează.     (*) eu am avut o singură data 5,3, însă cred ca m-au furat la pompă când am făcut plinul
    • Săptămâna trecuta a fost schimbată timoneria. De atunci am mers cu mașina circa 500 km și deocamdată maneta schimbătorului de viteze se comporta așa cum trebuie, adică nu mai rămâne înțepenită când e foarte cald afară.
    • 34000 km. Filmulețul de mai sus m-a convins.. sa mă-ntorc spre util. I-am pus mașinii un cârlig de remorcare și priză cu 13 pini. Tot ansamblul (coduri 8201698535, 8201698536, 82017001320) a costat la reprezentanță 1303 lei plus 530 lei instalarea. Vreau sa cumpăr și o remorcă, iar pana la urmă cred ca voi alege un model de la Stema cu sistem de frânare inerțial și masa maximă 750 kg. Poza de sezon..  
    • Feedback după 2 săptămâni: 1. nu mai trebuie sa am grija opririi ventilației la oprirea motorului 2. nu mai am stress să folosesc multimedia cu motorul oprit 3. în cele din urmă pot acum să conectez camera direct la + pt supravegherea în parcare  4. dacă tăvița permitea luam totuși ceva mai mare 
  • Creează nouă...