Sari la conținut

Suspensie H&R + IRONMAN

Postări Recomandate

• Răspunsuri 201
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pana la urma tot de la ei am luat si eu. Sunt seriosi baietii, mi-au livrat in 7 zile, asa cum au promis. Pretul in 2014-03 este de 920 + curier. Montarea lor a durat cca 90 min. Arcurile sunt de culo

Salutare, Deschid acest topic (chiar daca mai exista unul dedicat imbunatatirii suspensiei) deoarece, eu cred ca pasul la care am recurs eu de a-mi schimba suspensia este o varianta foarte echilibrat

Pentru a masura cat mai exact lift-ul rezultat dupa inaltare: 1. masina sa fie fara pasageri si fara incarcatura, cu toate accesoriile si echipamentele din dotare (roata rezerva, cric etc) 2. sa se

Posted Images

• 4 weeks later...

buna seara !

mi-am montat acum aproape 2 ani amortizoare si suspensii ironman. am facut eroarea monumentala de a taia din arcuri, pentru a evita acea atingere la capat de cursa, si nu pot sa zic decat ca rau imi pare ca n-am optat pentru prelungitoare pentru amortizoare.

DAR, acum si partea buna : stabilitate incomparabila in curbe fata de stoc, mult mai rare burtile, si masina chiar daca acum are inaltimea aproape de inaltimea stoc, se lasa mult mai putin cand o incarc.

dupa 60000 km ( ironic, atat era si garantia ) a inceput sa curga amortizoarele de pe spate, dar nu e de condamnat tinand cont ca am bagat saraca masina pe unde nu banuiam. de 10.000 km car si un troliu de 6000 de lbs in bot, 2 scuturi la rezervor si diferential, si o geanta de scule care ajunge la 20 kg in portbagaj, zi de zi.

cauciucurile sunt bfg at de 215/70/r16 ( care au si ele 65.000 de km si mai duc 30.000 lejer daca nu vor crapa) si mentionez ca inafara de ceva bielete antiruliu ( schimbate cam odata la 20-30.000 km ) nu am avut nici o problema de nici o natura la planetare, bucsaraie, etc.

stima !

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ciudat si cel putin ingrijorator faptul ca amortizoarele te-au tinut doar 60.000.

Ma asteptam la mai mult din partea lor, avand in vedere pretul, chiar si cu ceva greutate in plus si off-road pe alocuri.

Cred ca o sa incep sa le menajez mai mult, ca altele nu mai schimb.

Link spre post

Mda... Scuturile si 20kg de scule nu mi se par asa un extra efort... Ce sa mai zic eu cu remorca sau altii cu rulote? (stiu ca apăsarea pe carlig nu tre sa fie mai mare de 75kg dar apar tot felul de forte acolo...)

Când zici ca ai bagat-o prin toate alea te referi la mult offtoad in zone cu comprimari (sau mai degrabă detente) mari ale suspensiei?

Editat de Killer82
Link spre post

60.000 erau garantate, dar probabil nu la ORICE trauma la care le-am supus. prin offroad ma refer la drumuri frecvente cu denivelari neasfaltate, ( malurile baltilor in general ) traversarea parcului retezat cu 5 oameni si bagajele aferente pentru o drumetie de 10 zile ( doar 50 km fara asfalt ), drumuri de 2-3 ori pe luna de 130 de km cu portbagaj plin cu 300 kg, plus 2 persoane in masina, troliu 6000 lbs in bot, etc. cam atat au dus.

saptamana viitoare le schimb pe alea spate, poate la primavara si pe-alea fata daca le cocoseaza troliul si iarna care va veni.

sunt curios de durata de viata al noului set de la bilstein, si daca inaltarea este intr-adevar de 5 cm. eu pana acum am cautat bucse si distantiere ca sa o ridic mai sus, dar fara succes momentan.

Editat de eden
Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Inregistrare/Autentificare

Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

• ForumDuster.ro pe Facebook

• Topicuri

• Postări

• @t0rquemada, nu stiam de lampile LED OEM pt numar, daca afli part number-ul, ti-as fi recunoscator daca mi l-ai da si mie. Merci anticipat! @Mak, am inteles din prima ca tu ai ph2, eu iti raspundeam doar de ce am retineri in ceea ce priveste eroare de pe diagnoza la ledurile P21/5W. Vreau nu vreau, trebuie sa le accept capriciile pentru ca am 5 ani garantie la masina si tipul ce e pe partea electrica la Verbita Arad e cat se poate de zelos, asta e motivul pentru care caut o solutie fara erori la diagnoza din cauza canbus-ului. Merci oricum pentru intentie!
    • @Kidu cred ca vorbeam impreuna si ne intelegeam separat.Eu s sarac am ph2.. Tu ph3..De aici uimirea..de ce ti ar pasa daca dau eroare la diagnoza?..garantie..etc..La voi sunt ai dreacu" cei din reprezentanta.
    • Eu ți-am spus ce se poate face, ce faci tu e treaba ta  . Există lămpi de număr cu led din fabrică (cod renault)* care nu generează erori.   *nu-l am momentan
    • @Mak, imagineaza-ti ca s-au legat de mine la reprezentanta pentru niste simple becuri LED Philips pe care le-am luat pentru lampile de la numar deoarece am preferat sa schimb doar becurile si nu toata lampa cum sunt cele cu leduri pentru ca dau o lumina mai discreta in comparatie cu lampile dedicate cu leduri care, in opinia mea, dau prea multa lumina si nici nu am incredere in fiabilitatea lor. https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-auxiliare-cu-led-philips-x-tremeultinon-w5w-12v-1w-6000k-127996000kx2/pd/D3D982BBM/ Ca si in cazul celor recomandate de tine, nici astea nu dau eroare in bord insa pe diagnoza se vad cu eroare de bec ars. @torquemada, multumesc pentru confirmare, acelasi lucru il banuiam si eu. In rest, mi se pare un compromis mai acceptabil sa iau LED-urile indicate de Mak, fata de a ma pune sa modific fizic triplele pe spate. Stiu ca sunt unii ce si-au activat stopul pe frana din tripla si la cel de-al doilea bec printr-un bypass de circuit insa astea sunt deja modificari fizice care pod duce la anulari de garantie daca dai de unul mai zelos.
    • La Duster ph3 cam toate becurile dau eroare pe diagnoză, unele (faza scurtă) și pe bord. Dacă becurile de frână par slabe la Duster ph3 se pot ''trafora" încă 2 becuri (câte unul în fiecare stop) spre interior unde ai doar 5w pentru poziție pui unul 21/5w stop/poziție
  • Creează nouă...