Sari la conținut

klaus

Members
  • Număr conținut

    356
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    8

Orice postat de klaus

  1. La pretul la care-ai dat-o a fost aproape pomana, era chiar aiurea sa nu se fi dat repede. Edit: Nu ma refeream la ultimul pret in mod deosebit ci la pretul pe care l-ai cerut de la inceput. Anyway, spuneam doar ca idee ca ai cerut un pret mai mic decat al pietei si din acest motiv s-a dat atat de repede.
  2. Am ediat si postul, imi scapase de 2 ori poza cu totalul de km in loc sa o adaug si pe cea cu viteza medie. Am corectat acum, ultima poza este cu viteza medie i96nds ai drepate, viteza medie a fost 15.4 km/h
  3. Foarte liber as spune Asta e putin mai vechi(de pe la sfarsitul lui februarie) dar si acum sunt pe aproape. Edit: pusesem din greseala de 2 ori poza cu totalul de km parcursi. Asa cum se vede acum in ultima poza, media este de 15.4 km/h
  4. klaus

    Probleme faruri?

    Nu stiu daca e normal sau nu dar si masinii mele i-au facut poze cand am reclamat ceva pentru care au fost implicatii cei care se ocupa de garnatii.
  5. 9 era parfum, as fi foarte multumit daca mi-ar luat 9% in Bucuresti Momentan am 12.4 % dar asa cum am spus de mai multe ori pe aici de obicei se stabileste pe la 11-11.5% in Buc.
  6. @masiu: multam de explicatie @YSZY56, ToranagaSama: si eu ma gandeam la ceva de genul si chiar aseara dupa ce-am ajuns de la servici am stat cu nasul in portbagaj si-am verificat + rearanjat ce aveam in tavitele alea din jurul rotii de rezerva. Ce e drept nu am verificat cheia de roti si cricul, arunc un ochi in parcare la servici dar parca nu as crede sa fie asta ca zgomotul este o troncaneala ca atunci cand ai un cap de bara sau o bieleta terminate(doar ca la mine zgomotul este asa cum spuneam pe spate) @psystem: despre aceasta bieleta antiruliu mai citisem si eu dar nu stiu mare lu
  7. Din pacate masina nu mai este in garantie insa tinand cont ca acum 2 saptamani la revizie si putin dupa nu avea nici pe dracu iar de atunci n-am luat nici o bordura inalta/groapa adanca ma gandesc(sper ) ca amortizorul nu avea de ce sa moara subit. @masiu: fagure? poti te rog sa-mi spui in cateva cuvinte ce-i acel fagure ? Masina mea n-a primit nici o lovitura si eram curios daca acest fagure ar putea fi afectat si fara ca masina sa fie lovita. Voi ajunge cu siguranta la service insa as fi amanant vreo 2 luni daca nu ar fi ceva grav pana in iunie cand oricum trebuie sa fac o vizita sa
  8. Salutare, Marina are ~48.000km, 1.5 dci 4X4 din iunie 2010. Acum ~ 2 saptamani am facut revizia, s-au verificat articulatii si ce se mai putea verifica, totul ok. Acum ~ cateva zile-1 saptamana am sesizat aparitia unui zgomot(troncanit) care se aude din dreapta spate la denivelari, fie ele mai mici sau mai mari. Am cautat pe acest comportament dar nu am gasit nimic. A mai avut si rezolvat cineva aceasta problema? Aveti idee de la ce este ? Din cate am mai citit pe diverse forumuri zgomote similare cu ce ziceam mai sus ar putea fi cauzate de: - amortizor(mi se pare ciudat la
  9. Masina are 48.000 km, am facut revizia acum ~ 2 saptamani iar placutele(cele stock, nu au fost schimbate) mai tin cu siguranta inca ~ 10-15.000km daca nu chiar si peste. De scartait mai scartaie din pacate dar fara legatura cu cata "carne" mai au.
  10. Degeaba a "castigat" acei km ca daca ar vrea sa profite de asta la vanzare se vede imediat in orice reprezentanta dacia ce s-a schimbat si cand s-a schimbat pe garantie Si la a mea s-a schimbat bordul si ce-o mai fi fost pe acolo ca aparent asta era solutia(fiind tot din primele Dustere, prima inmatriculare la inceputul lui iunie 2010). Mai am un duster ca al meu(1.5 dci 110 cai 4X4) in familie din iulie-august 2010 si a fost aceeasi problema si la ala, dupa cateva luni-1 an s-a ajuns la schimbarea bordului & whatever in garantie.
  11. Wait a minute.... "Retineti, este filtrul de motorina original cu care a venit masina din fabrica in iunie 2010...." Vrei sa spui ca tu in acesti aproape 4 ani(3 revizii pana acum urmand a 4-a in iunie) nu ai schimbat filtrul de motorina niciodata? Ai putini km in aproape 4 ani dar parca nu as avea incredere intr-un filtru atata timp mai ales ca e vorba de unul foarte important pentru motor. Nu am de unde sa stiu daca asta e cauza dar tind sa cred ca a contat si vechimea filtrului aici si nu doar motorina proasta. Nu spun ca ce fac eu imi aduce vreun super avantaj dar prefer sa
  12. Nota de inceput: post kilometric si detaliat ca poate intereseaza pe un viitor posesor de Duster mai multe detalii decat niste preturi aruncate in post Revizia numarul 4, km la bord 48.002 respectiv 1 an+3-4 zile si ~13.000 km de cand am facut ultima revizie. - consumabilele luate de mine au insumat 426 lei (bidon 5L Elf Solaris DPF 5W30, filtru motorina de origine, filtru de aer de origine, filtru de ulei Mann(nu era pe stoc cel de origine si nu mai puteam astepta), filtru de polen de neorigine. Materialul filtrant este la fel cu cel de pe filtrul de polen Valeo pe care-l aveam pe masina
  13. Depinde in ce conditii mergi(oras vs drum intins) dar indiferent de situatie eu stiam ca ar trebui sa mai fie vreo 5l combustibil-benzina sau motorina in functie de caz insa nu am avut curiozitatea morbida sa merg pana ma lasa-n drum ca sa testez cu siguranta cifrele Am mers 36 km la viteza constanta(cat s-a putut) de 80km/h de cand s-a aprins becul, mai mult am preferat sa nu risc asa cum spuneam si mai sus.
  14. 7000 euro mi se pare putin chiar si pentru o benzinara si risti sa o iei fix cum zicea dus3radmin mai sus adica "rupta pe genunghi" dar curatata si aranjata cat sa placa la vedere...
  15. Oricine stie ca nici o Dacie nu vine cu xenon din fabrica(cel putin pana acum) asa ca este irelevanta treaba cu verificarea ca nu au ce sa verifice, din start xenon @ dacie sau mai bine zis in faruri fara lupa = in afara legii si la fel de bine stie orice prost si ca Dacia inca nu ofera nici un fel de far cu lupa. Ce nu stiu insa este ce trebuie sa iti prezinte politia atunci cand ar vrea sa iti ia talonul pentru ca ai xenon pus de tine si nu de fabrica...iar tu faci pe prostul si spui ca asa a venit de exemplu. Ar fi cuvantul tau vs al lor...and this is not going to happen ca nu sunt chia
  16. La mine in carte scrie de distributie(implicit si cureaua) ca se schimba la 90.000 km sau 4 ani. Ok, hai ca in afara e intervalul mai mare dar nu cred sa fie 160.000 km totusi....
  17. Cand este uscat merg pe tractiune fata, f rar pun pe Auto si atunci mai mult de moft, cand este flescaraie pe sosele+eventual temperaturi scazute pe Auto iar in primele 2 zile de ninsoare am mers pe 4X4(lock) apoi pe Auto care a facut treaba foarte bine. Tinand cont ca iarna asta am rulat cu anvelopele Continental All Season din dotarea stock a masinii a fost util 4X4/Auto insa daca as fi avut anvelope de iarna ma descurcam si cu 2X4 cum am facut-o ani la rand cu loganul. Normal ca anvelope iarna + 4X4/Auto = win dar iarna asta m-am descurcat aproape fara probleme pe 4X4/Auto & anvelo
  18. Mai citisem cum ca s-ar putea pune si alte culori atata timp cat pastreaza "norma" tip D de la Renault/Dacia. Antigelul asta verde fluorescent este Glaceol RX tip D, se gaseste in bidoane de 1L in forma concentrata si costa intre 20 si 30 lei. Daca vrei sa completezi nu trebuie sa-ti mai bati capul si cu apa distilata, poti sa completezi doar cu asta concentrat.
  19. Nu stiu sa iti spun dupa 7 luni cum este(am luat masina cu ceva vechime existenta ) dar la a 3-a revizie(cu putin inainte de 3 ani vechime) a trebuit sa completez ~ 200ml fara sa fi avut pierderi. De atunci a trecut aproape 1 an(la inceputul lui iunie masina face 4 ani) si ~ 12.500 km parcursi de la ultima revizie cand am si completat cu antigel iar nivelul nu s-a mai schimbat. Tind sa cred ca nu e o problema dar cum esti in garantie poti sa dai o fuga la service cand ai niste timp; sa verifice si sa te lamureasca ei ce si cum.
  20. klaus

    Probleme faruri?

    La logan am avut problema asta de la "garnitura" din spatele farurilor pe care dupa schimbarea becurilor probabil nu o mai pusesem eu bine. Am vazut ca si la Duster mi se aburesc putin in partea de jos spre grila radiatorului ...cateodata(din cate am observat atunci cand ploua se aburesc ceva mai tare iar saptamanile trecute pe zapada care-a fost, frig, etc se aburisera insa mai putin decat atunci cand ploua)
  21. dust3radmin: nimic extraordinar(cu toate ca poate asa te-ai astepta pentru acel consum ) insa primele zile dupa ce-a dat zapada oriunde am avut de mers era haos + multe dintre drumuri sunt destul de scurte(~ 5km) Asa cum am mai spus pe traseul si orele la care circul aka haosul de dimineata+cel de seara consumul iese la 11-11.5% in conditii normale in orice anotimp (vara folosind AC ca nu se poate fara iar iarna fara munti de zapada sau prea multe grade sub 0) Oricum, indiferent ca unii ziceti ca scoateti sub 10% in Bucuresti sau ca mie imi consuma 13.6 sau 13.9% fara sa-l abuzez Duste
  22. Eu am ACUM 13.9 % pe bord, CB fiind resetat fix de cand a inceput zapada in Bucuresti(si a scazut ca daca va uitati cateva pagini mai in spate am postat si un minunat 17% in primele 2 zile de zapada si haos). Parcurs 160 km - primii ~12 km pe 4X4 lock, restul de ~ 148 km pe Auto Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar....sub 10% acum...haha... macar spuneti de la inceput ca circulati cand nu e trafic sau este lejer ca altfel nu facem altceva decat sa postam ca sa ne aflam in treaba.
  23. Consum sub 10 % la cum a fost de cand a dat zapada ? Hai sa fim seriosi ca tot zicea cineva mai devreme de consumuri reale si nu ce vrea/viseaza fiecare.
  24. Daca masina este noua nu e nevoie sa te duci cu ea la RAR insa este necesar sa ajungi la ei cu tot cu masina daca o iei SH(fie ea productie autohtona deja inmatriculata). Ce nu este insa obligatorie acolo este prezenta noului proprietar, la RAR putand sa mearga oricine in locul tau(cu actele aferente si masina dupa caz) sau cel putin asa era anul trecut
  25. Mersi danielcojocar pentru raspuns. Speram in sinea mea sa vad raspunsul favorabil mie cum ca s-ar potrivi fara modificari,etc dar in acelasi timp se confirma si ce banuiam...ca ar trebui modificari si/sau eventual cautat modulul de comenzi pe volan specific acelui player(cand l-am cumparat stiu ca exista dar costa destul de mult si dupa ce dadusem 500 lei pe player la vremea respectiva nu mi-a venit sa dau si vreo 200 cat era modulul respectiv).
×
×
  • Creează nouă...