Sari la conținut

klaus

Members
  • Număr conținut

    356
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    8

Orice postat de klaus

  1. Nu iti raspund la intrebarea ta pentru ca nu stiu...dar de ce nu faci un test drive mai serios ... free/moca/gratis ?
  2. Ce tip de ulei daca tot ai reusit sa afli cat intra ? Tot 75W80 ca la logan sau trebuie altceva ?
  3. Cartus filtrant ar trebui sa fie filtrul de aer nu? Ca el e singurul care "lipseste" din lista...
  4. In cazul asta am ratat rezolvarea problemei pe garantie(masina a iesit din garantie pe 6 iunie iar problema s-a manifestat prima data cand am postat adica pe 14 iunie). O sa ma interesez la urmatoarea revizie cum sta treaba cu acesti martori aprinsi aiurea si cat ar costa ce trebuie inlocuit doar ca mai am ceva pana voi face urmatoarea revizie asa ca sper sa nu se mai aprinda pomul de craciun pana mai tarziu sau de preferat deloc
  5. Pacat ca Dusterul meu a iesit din garantie acum 1 saptamana si nu pot sa-i mai trag de urechi pe astia de la Dacia... Astazi am fost la cumparaturi in Cora(Lujerului nu ca ar avea vreo importanta) si la plecare din parcarea subterana s-au aprins si au ramas aprinsi cei 3 minunati martori luminosi: ABS, ESP si frana de mana. Este vorba de masina din semnatura iar la momentul respectiv selectorul tractiunii era pe 4X2 cum de altfel circul prin oras. S-au aprins la aproximativ 10 secunde dupa ce am pornit motorul cand abea lasasem frana de mana si ma pregateam sa plec de pe loc. Am mers asa a
  6. M-am uitat de-a lungul timpului la tot ce s-a postat pe topic si mi s-a parut oarecum cunoscut mai devreme cand am dat de el pe youtube dar nu stiam de unde sa-l iau Scuzele mele pentru repetare.
  7. Rusi, noroaie si un duster printre celelalte 2-3 masini.
  8. Este cu siguranta dar conteaza sa fie pe stoc cu optiunile pe care le vreti voi sau macar sa nu lipseasca ceva care ti se pare a fi foarte important sau sa aibe in plus ceva ce consideri complet irelevant(in cazul meu pack piele cu toate ca s-a nimerit ca masina pe care am luat-o sa aibe si piele )
  9. Silentiozitate la viteze peste 130km/h nu mi s-a parut sa existe cu alte cuvinte este destul de zgomotos dar parca nu la fel de zgomotos ca loganul ph1 1.5 dci din 2006 pe care l-am avut Rescunosc si faptul ca rar am depasit 130km/h si atunci pentru intervale scurte de timp/distanta mica. Personal mi se pare mai instabil decat loganul ph1 1.5 dci de care ziceam si mai sus si pun asta pe seama faptului ca este mai inalt si cu aerodinamicitate de casa batraneasca pe roti. Despre consum: masina din semnatura(diesel) abea acum a reusit sa scoata un consum putin sub 10% in Bucuresti pe ul
  10. Salutare, Eu nu stiu daca pot ajunge, motiv pentru care nici nu m-am inscris pana acum insa exista o mica posibilitate sa se poata, ramane de vazut spre sfarsitul saptamanii urmatoare speranta moare ultima Imi poti spune care este in momentul de fata situatia locurilor de cazare la cele 3 pensiuni? Defapt daca mai sunt camere libere ca restul nu e treaba mea
  11. Am platit intotdeauna rahatul asta de vigneta; pentru ~ 120 lei/an nu are rost sa platesc amenzi aiurea sau sa alerg dupa contestarea lor ca oricum nu am timp...asadar din punctul meu de vedere tamtam degeaba.
  12. Fara accident dar pentru pretul mare suspectez: - clasa bonus-malus B0 tinand cont ca am luat-o recent si m-au luat de la zero - Varsta (inca) sub 30 ani - Bucuresti
  13. Abea acum m-am uitat si pe foaia de la revizie, ramasesem socat de asigurarea casco Pai...pretul de la revizie este ceva mai mare(decat la mine de exemplu) pentru ca ai luat tot de la ei si din cate m-am uitat repejor doar la ulei te-au umflat cu vreo 130 lei peste pretul la care puteai sa-l iei tu separat. Eu postasem detaliile de la revizia mea pe topicul general de revizii dar o sa pun mai jos copy/paste doar ca idee: "Am reusit sa fac si eu revizia la ~35700 km/a 3-a revizie(la diferenta de 17.700 km respectiv 10 luni de la ultima revizie). Revizia am facut-o la Dacoserv Prec
  14. Nu este cel din linkul lui zerookool, cel de care spun eu este bleu metalizat nu bleumarin. Edit: http://www.autovit.ro/dacia-duster-C29228045.html asta este cel de care spuneam eu. Nu am idee de nimic despre masina dar la prima vedere arata ingrijita. Normal ca primul pas este sa vorbesci cu omul ce si cum si sa te duci sa o vezi eventual sa o duci la o reprezentanta pentru o verificare amanuntita.
  15. Un mic feedback din partea mea ca am o bucata identica Eu l-am luat din cora/carrefour cu 50-60 lei. L-am folosit odata la vechiul logan si inca odata recent la un alt logan. Toata operatiunea merge super repede si usor fara de cricul standard al masinii dar din pacate pentru Duster nu este suficient de inalt si devine complet inutil asta fiind motivul pentru care al meu sta "parcat" in casa(cand mi-am luat Dusterul am pus si cricul hidraulic in masina in ideea ca la nevoie sa-l folosesc pe el in loc de cel al masinii doar ca acum vreo 2 saptamani cand am montat aparatorile de noroi pe fata
  16. Tocmai ce am calculat acum RCA pentru a mea si cel mai ieftin este 635 lei/an la Euroins urmat de 740 lei/an la Uniqa(exact aceleasi preturi si la emag si pe rca ieftin). Mi se pare in schimb foarte foarte bine cascoul pe care il are ISZY56: 2368 lei/an (aprox 540 euro) la Allianz fara nici un fel de fransiza din cate vad iar suma asigurata 71065 lei (aproximativ 16100 euro). Acum 2 luni cand am cautat oferte pentru casco a fost prapad, Allianz in Bucuresti la toti brokerii cu care am vorbit nu mai oferea casco fara fransiza iar fransiza minima era 300euro/eveniment. Pe langa asta cost
  17. Km se pot "manari" la orice masina din pacate. In alta ordine de idei si eu mi-am pus aceeasi intrabare cand am pornit cautarile pentru dusterul meu(sh) si mi-am rapsuns singur destul de repede dupa ce am fost sa vad live cateva dintre masinile aduse de peste granita. Nu spun ca aveau km manariti pentru ca este foarte posibil sa nu se fi umblat acolo insa cam toate pe care le-am vazut eu suferisera avarii mai mari sau mai mici dupa caz. Tot vad pe autovit un duster diesel 4x4 bleu cu tot ce se poate pe el(ba si cateva chestii extra foarte utile) km putini-pana in 40.000 daca imi aduc amin
  18. Asta este linkul corect: [/u] /index.php?topic=229"]http://www.4x4mania.ro/forum /index.php?topic=229 Draguta iesirea dar pe langa faptul ca al meu nu este echipat deloc(stock din toate privintele) nici nu pot ajunge. Sa faceti poze si filmulete cei care puteti ajunge sa ne bucuram si noi, restul
  19. Nu este doar opinia ta, si mie mi se pare mare pretul la care ajunge Dusterul diesel 4X4 echipat cu toate pachetele si optionalele posibile DAR intr-adevar nici nu ai alta optiune in banii aia(~18.000 Euro)
  20. 25.000 km sunt destui, nu prea poti sa mai zici ca ai doar 25.000 km si eventual inca sa speri ca se mai "lasa" motorul Dusterul consuma multicel atat dieselul cat si cele pe benzina(benzinarele au consumat intotdeauna mai mult si in oras si in afara pentru un regim de exploatare asemanator cu un diesel ca sa merite adusa in discutie comparatia) dar pana la urma masina este grea, inalta, cauciucuri maricele, daca-i 4X4 cu agregatele normale in plus fata de 4X2 si toate minunatiile astea puse cap la cap duc la consumurile pe care le avem. Ce nu pot eu sa inteleg(si am mai mentionat unde
  21. Punctulete ff mici de rugina pe portierele fata am avut si eu(masina face 3 ani luna urmatoare) dar au fost scoase la "decontaminare" + un polish usor. Am dat vina pe faptul ca masina nu a avut aparatori de noroi dar voi remedia cat de curand acest aspect(umblu de vreo saptamana cu setul de 4 aparatori in portbagaj dar nu am avut cand sa incerc sa le montez). Ar merita mentionat la garantie despre ele dar la logan mi-au dat cu flit rapid cand le-am aratat cateva puncte maricele de rugina care-mi aparusera pe capota portbagaj intr-o zona in care nu ajungea nici mama pietrelor sau altceva si
  22. Tot acolo iese si la mine consumul dupa cum se poate observa/citi doar ca la diesel ) In offroad inca nu ma declar ca nu am bagat-o pana acum pe nici un traseu care sa merite denumirea de "offroad".
  23. Zilele astea am facut un drum pana la Rosiori de Vede iar consumul a fost dupa cum urmeaza: - la dus, am resetat CB in fata blocului inainte de plecare, cand am ajuns la destinatie media conform CB era de 6.1 %. Am mers pe AUTO(uitat din greseala ), 2 persoane, bagaje neimportante, AC pornit tot drumul si viteza cat se poate de legala - comutat pe 4X2 si dupa PUTINA fataiala prin Rosiori media CB a urcat la 6.5 % - astazi la intoarcere pe langa faptul ca a fost ca dracu de aglomerat m-a mancat undeva sa fac dreapta la un moment dat spre Giurgiu si-am nimerit un drum care arata ca dupa bomba
  24. Am folosit AC in ultima saptamana in fiecare seara la intoarcerea de la servici pentru ca statul in trafic+soare exact pe zonele unde stau in trafic nu e ok pentru mine care nu ma impac de nici un fel cu caldura. Ce e drept masina sta in parcare subterana la servici asa ca la plecare e suficient sa pornesc ACul cat inca sunt in parcare si masina este cat de cat rece si face fata ok pe treapta 1. Daca ma urc si plec la drum dupa ce masina a stat in parcarea din spatele blocului(unde de la 10-11 dimineata pana la 5 dupa-masa bate soarele) trebuie neaparat sa: 1. pornesc ac si data ventilatia
×
×
  • Creează nouă...