-
Număr conținut
356 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
-
Zile Câștigate
8
Orice postat de klaus
- Anterioară
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- Următoarea
-
Pagina 4 din 14
-
Sa-l folosesti cu placere si sa nu ai probleme. Am si eu o rugaminte: poti te rog sa faci niste "teste" pentru sistemul stop/start dupa ce-i faci rodajul ? Am inteles ca toate ar fi acum dotate cu asa ceva si sunt foarte curios daca in acelasi conditii de utilizare(trafic de oras ca acolo isi face simtita prezenta + ruta) e o diferenta semnificativa la consum. Ceva de genul mers 2-3 zile 1 saptamana cu sistemul activ si notat consum, km, medie consum, etc si apoi alte 2-3zile 1 saptamana cu sistemul start/stop dezactivat si notate rezultatele la final. Pe langa asta sunt curios si
-
Dacia Duster cel mai mic consum
topic a răspuns la klaus dust3radmin în Dacia Duster topuri si recorduri
Consum pe 500 km doar in Bucuresti => media pe CB fix 11% Fac plinul diseara/maine si la pompa cu siguranta va iesi putin mai mic(intre 9.8 si 10.5) ca asa a fost de fiecare data. -
La mine "se blocheaza" o perioada destul de lunga la jumatate sau putin peste jumate si apoi scade vertiginos, 1 liniuta/zi, cateodata si 2 liniute pe zi chiar daca fac aproximativ acelasi numar de km zilnic. De cateva zile bune ramasese la 1 liniuta peste jumatate, in weekend a scazut 1 liniuta si-a ajuns la jumatate, azi dimineata a mai scazut 1 si-am ramas cu 3 liniute asta in conditiile in care dinainte de weekend in rezervor mai aveam aproximativ 18-20 litri, tot cam aceasta cantitate ramanand si acum(nu am facut cine stie ce drumuri zilele trecute) Cum isi face el calculele cu a
-
Felicitari pentru achizitie Decizie foarte buna cu instalatia de GPL, asa o sa ai costuri decente. Din pacate nu scapi de taxa, prin asta am trecut si eu: masina din iunie 2010 scutita la acea vreme de taxa luata de mine de la primul proprietar la inceputul lui februarie 2013. A trebuit sa platesc taxa doar ca de mine si-au si batut joc ca ma tot plimbau de la unii la altii: politia si anaf. Anaf nu vroia sa ma lase sa platesc taxa si-mi zicea ca nu am nimic de plata, politia bineinteles ca nu vroia sa ma lase sa inmatriculez masina ca nu platisem taxa si ma trimiteau inapoi la anaf si
-
La revizia pe care-am facut-o in iulie mecanicul a laudat uleiul pe care-l am in masina(fara sa aibe oricum idee ce ulei aveam)mai exact starea foarte foarte buna in care se prezenta dupa ~11.000 km respectiv 1 an si 3 luni si jumatate de la revizia de anul trecut. Km erau oricum putini chiar si pentru intervalul de 15.000 de schimb al masinii mele insa acele 3 luni si jumatate peste 1 an ne-am gandi cateodata ca ar putea cauza probleme, cel putin din folclor. Uleiul folosit de mine de cand am luat dusterul este Elful despre care vorbesc si colegii de mai sus: Solaris DPF 5W30(numele vechi
-
Ca un mic follow up la posturile mele de la jumatatea lui iulie despre becuri...la aproximativ 1 luna dupa ce am postat ca se arsese primul NightBreaker a decis si cel de-al doilea sa se duca si l-am inlocuit aseara cu un Narva pe care-l aveam pregatit Thx again lui ToranagaSama pentru sfaturile de montare: " tre sa il pozitionezi cu motu in sus" & "pozitionezi partea de jos si o apesi usor iar apoi inpingi motu in pozitie. " => demontat + montat in maxim 2 minute Experienta mea cu un set de Osram NightBreaker unlimited plus: primul bec a rezistat 8-9 luni si ~ 6-7000km(becuri
-
Daca era de 70 sau peste cum e la unii, altii(cum noi putem sa bagam ~60 la rezervor de 50 si acolo poti sa bagi dupa caz pana pe la 85 )dupa aia ne plangeam ca e prea mare si ca ne lasam un procent "palpabil" din salariu la un plin Later edit: recunosc insa ca in ultimele 3 concedii(in care am parcurs in medie cate 2500-2700km/fiecare)chiar m-as fi bucurat daca puteam sa bag 70-90 litri insa nu am avut probleme din acest motiv. Niciodata nu mi-a placut sa merg pana se aprinde becul sau sa alimentez cu cate 50 lei. Asta e piticul meu de cand am avut prima masina; daca scade indicatorul l
-
Filtru polen simplu, fara carbon activ gasesti incepand cu 20-25 lei. Filtru polen cu carbon activ gasesti pe la 100+ lei. Ca idee...era un tip pe forumul daciaclub/reno care de cativa ani comercializa asa ceva insa mai ieftine, ultima data cand ma uitasem parca erau aproximativ 60 lei/bucata. Din punctul meu de vedere nu merita, mai bine iau filtrul clasic si il schimb odata la 4-6 luni.
-
phase 1 Schimbarea in weekend a filtrelor de aer si polen i-a oferit un "boost" semnificativ in racire ACului meu fata de saptamana trecuta cand aveam filtrele vechi de 1 an pe masina, pline de praf, frunze si alte mizerii. I-am aplicat si un spray de asa-zisa dezinfectare si reimprospatare a instalatiei de AC din acelea pe care le lasi in masina 10 minute cu AC pe recirculare si apoi aerisesti. Nu stiu cat a ajutat dar pentru ~20 lei cat a fost costat am zis ca merita sa incerc.
-
Ca fapt divers postez mai jos 2 poze cu masina "echipata" pe o parte cu Osram NightBreaker Unlimited Plus(50 lei/bec) si pe cealalta parte cu un Bosch H7 Pure Light(~13.5 lei/bec). Nu am facut pozele noaptea si nici dinspre masina mai departe pentru a se vedea cat bat(pot sa fac si asta intr-o seara) dar cred ca ar fi trebuit totusi sa se vada o diferenta insa asa cum ziceam ochiul meu nu vede vreuna. Nu va cer sa va dati cu parerea care-i care ca poluam threadul aiurea
-
Am facut si eu ieri revizia anuala+schimb kit distributie+schimb kit accesorii. Masina are 5 ani si ~ 1 luna si teoretic ar fi trebuit sa schimb distributia anul trecut insa pentru ca citisem suficient pe tema asta si aveam si putini km (~ 60.000 km) am amanat-o cu 1 an. Ca idee curelele erau intr-o starte buna: foarte buna cea de distributie si cu ceva urma de imbatranire cea de accesorii insa nimic ingrijorator asa ca asta imi confirma faptul ca s-ar putea schimba fara probleme la 6 ani cum se practica in afara(asta bineinteles daca nu se ajunge la numarul de km intre timp). Filtrul de a
-
Asta e de pus sticky pentru altii ca mine Cu motul in sus a intrat din prima fara cel mai mic efort sau problema. Multumiri ToranagaSama! Sent from my LG-D802 using Tapatalk
-
Da, ala de faza scurta(din dreptul bateriei) mi-a mancat ficatii ieri O sa arunc un ochi diseara poate-l dovedesc incercand cum ai sugerat. Stiu sigur ca eu incercam exact invers, cu motul in jos
-
Daca acum ~2 saptamani am reusit sa montez becul inapoi relativ usor si rapid, aseara m-am chinuit vreo 15 minute sa fac aceeasi manevra pana m-am lasat bagubas ca ma dureau deja degetele Maine ma duc sa fac revizie+distributie si lasand jena la o parte o sa-i rog pe baietii de acolo sa ma ajute.
-
Se vede si pe desenul din dreapta ca e puuutin mai ingusta janta cu ET51 dar diferenta nu mi se pare considerabila, vorbim de 3 sferturi dintr-un centimetru....
-
La mine(ph1) se aude in orice treapta pe la ~2000 rpm pana pe la viteza de 80-90 km/h cand oricum si din cauza zgomotelor de la rulare incepe sa fie mai greu de auzit orice . Pot sa zic ca m-am bucurat putin in sinea mea acum cateva saptamani cand un vecin cu un Duster ph2 a trecut usor(treapta a 2-a, drum plin de gropi, straduta in spatele blocului adica viteza mica ) si s-a auzit exact acelasi minunat fluierat pe care-l are si a mea si de care se discuta si pe aici. Ca e de la toba, ca e de la diferential sau ce-o mai fi nu stiu dar pana la urma aparent "asa fac toate" sau multe daca n
-
Am luat si eu aseara filtre(motorina, ulei, aer, polen), ulei si una bucata ornament toba, totul ok si cat se poate de originale. Mersi ca m-ai asteptat, heavy duty traffic neasteptat pentru ora aia Zilele astea trebuie sa merg la service sa fac revizia si la un moment dat sa ajung si la un atelier unde sa-mi dea 2 puncte de sudura la ornamentul pentru toba.
-
Recunosc, nu am citit despre lifespanul lor insa ma asteptam la ceva mai mult, macar 1 an mai ales ca ochiul meu nu a vazut o diferenta chiar atat de nemaipomenita fata de becurile din fabrica. Nu zic ca nu era o oarescare diferenta insa eu nu consider ca merita 50 lei/bec. Am comandat de la emag niste Narva la 11 lei/bec, va anunt cum vor tine si astea.
-
Acum vreo 2 saptamani mi s-a ars becul de pe faza scurta stanga (Osram Nightbreaker Unlimited) care abea avea vreo 8-9 luni si ~ 6-7000 km de cand il pusesem. Am avut un Narva ramas dinainte sa pun Nightbreakerurile si l-am montat pe asta doar ca azi dimineata am observat ca s-a dus si Narva cel din urma fiind macar "din fabrica" adica din mai-iunie 2010 respectiv vreo 50.000+ km facuti de atunci. Nu merg intotdeauna cu faza scurta aprinsa asadar nu e tocmai relevant numarul de kilometri si pana la urma nici vechimea dar ca idee am avut putin ghinion. Osramurile oricum ar fi m-au dez
-
La avantajul cu cioburile care nu se mai imprastie atat de tare m-am gandit si eu initial dar dupa ce-am dat rapid o tura pe youtube si-am vazut cat de GREU se sparge geamul cu folie din asta pe el parca as zice pas ca in caz de doamne-fereste posibil sa nu ai suficienta forta si baros la indemana.
-
Arunca un ochi si aici, nu zic ca e mega profi dar macar iti mai faci o idee https://www.youtube.com/watch?t=428&v=QAMunNJzMu0 Parca nu ar ajunge chiar asa mult lichid in interiorul usii in urma operatiunii facute fara demontarea fetelor de usi.
-
Sa nu exageram ca se simte si la duster ca e usor "ingenunchiat"(si in oras la plecarile de pe loc si accelerare cat si in afara in depasiri si nu ma refer la vreun wannabe racer ci pur si simplu o depasire normala si simpla) insa senzatia se pare ca este ceva mai mica fata de alte masini.
-
Odata ce-a apucat sa bata soarele mai multicel pe si in masina toate plasticele, metalele si textilele se vor incalzi si automat va fi mult mai greu pentru AC sa aduca totul la o temperatura decenta. In cazul meu tapiteria de piele frige de nu poti sa te asezi pe scaun iar cand se mai raceste si reusesti sa stai tot va elibera caldura pe spate+fund+picioare si te vei coace vreo 30 minute pana reuseste AC sa scada temperatura
-
ITP il poti face la orice "bodega" de cartier atata timp cat sunt autorizati de RAR.
-
Da, este recomandarea trecuta in manualul masinii unde este tabelul cu intervalul de revizii si ce/cand se verifica/schimba/curata. Si la loganul meu din 2006 era trecut acelasi lucru la AC, verificare instalatie odata la 2 ani. Recunosc ca nu am facut niciodata verificarea la interval ci cand am avut nevoie la logan niciodata in 5 ani cat l-am avut ca baga rece la fel de bine iar la Duster anul trecut prin aprilie-mai cand m-am trezit ca nu mai cupla compresorul si automat nu baga nici rece. Am descoperit cu aceasta ocazie ca aveam radiatorul de AC usor ciupit=> nu mai era nici freon
- Anterioară
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- Următoarea
-
Pagina 4 din 14
