Sari la conținut

imbunatatire suspensie


Postări Recomandate

Referitor la suspensia offroad pt Duster facuta de s99tech, am mai primit un email cu ceva specificatii:

 

 

 

Specifications:

- McPherson shock absorber mono-tube «inverted»

- Fitting in place of the original ones

- Stiffer by their architecture «inverted»

- More damping

- Specific firmer springs

- Fully remanufacturable

- Lift: 40mm

- Cartridge: hard chrome plated steel, 50mm diameter

- Strut: Steel with anti-corrosion treatment

- Piston rod: induction hardened, hard chrome plated and

polished, 16mm diameter

- Piston: 46mm diameter

- Reserve nitrogen inside the cartridge

 

, in cateva cuvinte pe romana ar fi: mai rigide, creste garda la sol cu 40mm, rezervor nitrogen incoporat, arhitectura amortzorului este inversata, pretabile in offroad.

 

Kitul este disponibil in 2 variante:

 

-EVO1 - 1800 EUR - kit complet : 4 amortioare + 4 arcuri

-EVO2 - 2400 EUR - - kit complet : 4 amortioare + 4 arcuri

 

suspensie_ss99tech_duster_offroad3.jpg

 

suspensie_ss99tech_duster_offroad2.jpg

 

amortizor_ss99tech1.JPG

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 239
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

In sfarsit, dupa o lunga asteptare, a sosit kit-ul complet de suspensii Ironman +4cm (Arcuri, Amortizoare + suruburi reglat unghi de cadere)   Ca si prima impresie:   1. Se observa cu ochiul liber

Oho! Te-au tinut ceva, mister... Hai sa iti zic o treaba... Eu am tot Kit IronMan (Arcuri si Amortizoare), si pot sa spun ca e cea mai mare teapa pe care mi-am luat-o vreodata, si pe bani multi! Si p

Daca ar fi sa o iau de la capat, as merge pe amortizoare standard Billstein B6 cu arcurile de inaltare H&R. Parerea mea... Ce mai buna combinatie pentru strada 80% + off 20%. Mi se pare cea mai cu

Posted Images

pai auto costa,

ceea ce avem noi este intr-un fel varianta `africana` la ceea ce inseamna 4x4, sau ca sa fiu mai dur,

la ceea ce inseamna masina;

daca discutam din punctul de vedere al unui englez, un 4x4 de la mama lui, costa in jur de 60.000-70.000 euroi;

iar la noi, pana acum 10 ani, o masina autohtona, dacia, costa cam cat un set de cauciucuri+jente pentru un 4x4, ca sa zic asa englezesc.

deci cam in 20 de ani intram si noi in normalitate;

mai avem de asteptat.

este si o problema psihologica, referitor la cat suntem dispusi sa dam pe o masina, pe accesorii si pe intretinerea ei.

acest lucru explica si apetiul pentru masinile `secand` pentru spatiul nostru est-european, post-comunist, sindromul este acelasi in toate tarile foste comuniste; masinile `sh` costa mai nimic, dar dau senzatia ca au fost cumparate de noi.

timpul le rezolva pe toate.

peste 20-40 de ani va scadea acest apetit pentru masinile sh.

asa cum s-a intamplat pentru televizoarele `sh`.

nu mai avem in romania magazine pentru televizoare si calculatoate `sh`.

va veni timpul si pentru masin dar mai dureaza :ahappy: .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Am terminat si cu inaltatu, am capatat 3 cm si e vizib si se simte si la condus.

Am pus H&R am gasit la 780 ron toate 4 arcurile + 200ron inlocuire sau 400 depinde de service :D .

La prima vedere arata la fel ca si cele originale numai ca scrie H&R pe ele si sunt albastre insa la montaj mecanicii au vazut diferenta in sensul ca sunt mai groase dar spira este aceeasi.

La condus ce pot spune este ca a crescut fadingul la pornire, se ridica mai mult de bot iar la franare se apleaca mai mult acel efect de ,,balans de barca,, pe care se observa 4x4urile mari .

Pe curbe se tine la fel ca si cu cele de fabrica parca un pic mai bine poate si din cauza ca sunt mai groase iar rigiditatea in suspensie nu se simte.

Cu alte cuvinte isi merita banii avand in vedere ca este prima varinata si cea mai ieftina de inaltare , in cazul meu am un castig de 5 cm pe inaltime - 3cm de la arcuri si 2 cm si un pic de la anvelope.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...