Sari la conținut

probleme turatie Duster 1.6 16v 2010


Postări Recomandate

adrianvmx eu am schimbat si toate bobinele , asa recomanda toata lumea. Una singura facea figuri.

Al meu in continuare balbaie putin dar m am obisnuit insa daca dau drumul la AC culmea merge rotund. Eu zic totusi ca e din soft si/sau trebuie tachetii reglati.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 24
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Citeste https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=309473&hl=. E acelasi motor motor cu al tau chiar daca e pe Logan. Mai cauta si prin posturile lui YRX (https://www.daciaclub.ro/Vw-Touareg-The

Tomasetto nu face calculatoare GPL. AC Stag face calculatoare de GPL, cele mai populare fiind din familia Qbox Basic (buget),  Plus (soluția inteligentă pentru cei care nu vor complicații)

Resetare harti de injectie, verificare TRIM-uri, sonde Lambda. Recalibrare motoras pas cu pas.

La Loganul ăla de l-am  vândut mi-am dat seama că este din softul injecţie deconectând cupla de pe alternator ( mufa cu 2 fire, un fir pentru LED martor în bord, celalalt comanda dinspre injecţie )

Alternatorul fiind controlat direct de ecu injecţie, prin deconectarea firului de control dinspre injecţie motorul s-a accelerat în jur la 2000 rpm, turaţie perfect stabilă, ecu încerca să comande alternatorul dar nu reuşea fiind deconectat. 

Asta se  întâmplă, injecţia caută să menţină încărcarea bateriei în anumiţi parametri, şi ridică sau coboară turaţia motorului implicit a alternatorului ducând la aceste oscilaţii foarte neplăcute de relanti.

Colegul @Opteron a sesizat foarte bine, pornind AC apare consum mare în sistemul electric şi injecţia reuşeşte să gestioneze mai bine încărcarea menţinând mai stabil relantiul

@adrianvmx  ar putea să ne  spună dacă Dusterul său este EURO 5 caz în care ceea ce am scris mai sus se aplică dacă e EURO 4 este altceva în neregulă.

 

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca este vorba despre aceasta masina "Am cumpărat pentru părinți un duster 1.6 16v 4x2 benzina din 2011 ..." (Duster ph1 motor K4M(690)) si atunci poate trebuie analizata putin mai atent injectia ...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duster ul este euro 5 și după mai multe analize am depistat ca de fapt îmi afuma bujia nr. 4  și pe tester îmi da stft1  apropiat de zero doar pana începe relanti ul instabil apoi scade și pana la - 25% semn ca sonda citeste amestec prea bogat și corectează drastic timpul de  injecție. Urmează sa fac un test de compresie dar deja ma gândesc la ce e mai rău..... asa este Gil26 este aceeași mașina la cere abia ce i am schimbat rulmenții din cutia de viteze care după cum arata internele este o mizerie!!! 

Am cumpărat mașina pentru părinții  mei  dar m am făcut de ras!!! 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 24.07.2023 la 9:46, catalinduster a spus:

Revin, din pacate, cu vesti proaste. Dupa ultima resoftare, am avut sensatia ca masina si-a mai revenit, si ca turatia o lua razna doar dupa ce ma dadeam mai tare la ea... in schimb in ultimile zile, turatia nu doar ca ramane undeva la 1500 de ture, ci oscileaza ca si cum as apasa acceleratia din secunda in secunda, are o fluctuatie de aproximativ 300 de ture. In plus, in momentele cand masina sta pe loc si turatia coboara, motorul se balbaie sa zic asa, si se chinuie sa nu moara. Se pare, ca buba pe care o are si pe care inca n-am descoperit-o, incepe sa se agraveze.

Mentionez ca masina a mers doar pe benzina, n-a mai vazut gazul nici macar o secunda.

O sa apelez la un electrician, iar daca nu-i dau de cap, o sa ma duc din nou la reprezentanta.

Daca mai aveti vreun sfat, v-as ruga sa mi-l dati, ca nu stiu ce sa-i mai fac.

Multumesc.

 

Salutare... De 2 zile ma confrunt cu acceasi problema descrisa de tine la un Logan 1.6 16 Valve, euro 5. Vreau sa știu dacă ai rezolvat problema, dacă ai găsit buba, pt ca eu deja am schimbat clapeta de Accelerație, ecu motor, și vreo 5 mecanici care se uita la mașină la fel cum ma uit și eu :(

Daca îți las un nr de telefon 0765.512.288 poate ma ajuți cu problema chiar și contracost... Am ajuns sa arunc 1300 lei pe clapeta și ECU  fără nici un efect... Ms frumos aștept un răspuns... Drumuri bune! 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, verificati furtunul si oringurile din capete care intra in clapeta si mai e unul parca de la ABS, daca trage aer fals pe undeva asa face.

 

Mai mult, mare atentie la caseta de plastic a filtrului de aer. In partea de jos de dupa filtru se aduna foarte mult ulei care vine de la gazele de carter.

 

Sigur e un furtun sa undeva gatuita admisia/acceleratia sau asa cum am spus poate bobina/bobine duse. La bobina durata de viata data de producatori variaza intre 100.000 km si 200.000 km. Eu am luat NGK cu 200.000 de km si sunt inca jumate mai mari in diametru in partea de sus vs originale.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat într un final deși dacă ma luam după mecanici și alți ingineri în domeniu nu scăpăm fără sa dau chiuloasa jos. 

La mine problema a fost de la un  injector   care era bucuclaș  și mi a mâncat zilele.... am verificat calculatorul toate cablajele, am monitorizat injecția și aprinderea pe osciloscop și cu greu am depistat din greșeală!!! 

În cazul injectoarelor IWP217 rezistenta  interna a injectoarelor trebuie sa fie app. 14.5 ohmi dacă are abateri mari trebuie pus un semn de întrebare, dar poate da bine la rece și sa se modifice în funcționare (cazul meu) 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Dacă e murdară sau nu e egal cu zero, contează să se miște relativ ușor și feedback-ul poziției să fie coerent. Merge și fără reînvatare (pe valorile vechi)... dar,  reînvătarea șterge pozițiile închis/deschis și le reînvață pe alea noi... dacă poate, dacă nu poate (pentru că piesă compatibilă nu originală) rămâi cu eroare și probleme mai mari ca la început.  
    • Salut fratilor. Dupa 8 ani si 80 mii km fara nici o problema, Dusterul meu a semnalizat un pic dreapta, carnetul la fel pt trei luni, si daca tot sau aprins beculete in bord, am avut timp sa studiez ce sa intamplat si acum,ca am din nou carnet, sa imi repar si eu Dusterul meu. Concret, bieleta dreapta joc, amortizor dreapta curs. Clapeta exhaust dusaaaa........in bord cheia galbena si motor. Schimbat ambele bielete de origine - Cehia, amortizoare Monroe, asa scria si pe cele de pe masina... Bun , rezolvat cei simplu, in orice service. Am reglat unghiurile , inclusiv si la roata dreapta spate, la bratul cu surubul ala mare.  Dar clapeta asta mia dat mari dureri de cap si cateva nopti pe net...Nu este un defect comun , de asta sunt ofticat ca a trebuit sa o schimb.Clapeta asta... of... este cea de pe teava de evacuare, care multi au pus scut ,ca si mine, vezi Doamne, sa nu se strice...-nu puneti-, parerea mea, poate fi cauza defectului . Observati din imagini cat de curata este evacuarea dupa 80 k... Am vrut sa o elimin din soft... mare greseala pt ca e nevoie de un suuper inginer de soft, sa rescrie totul, alt cost ,etc...motorul avea un zgomot de avans pana sa o montez, la doar un drum de 160 km, consumul nu era crescut, dar se auzea avansul destul de tare, parca nu era motorul meu...ECU era in degringolada... Deci nu e de joaca. Eu am ales sa cumpar alta. Se taie flex si mig sudura. Dar... dar... oricat va veti uita pe net sau dati certificatul dupa codul vin, eu va spun DOAR una este piesa care se potriveste, nu sunt alte firme&variante si daca vreti sa dati banii pe cea de origine, cu teava sudata, de la 1200-1300 lei la 530 e o diferenta, eu zic ca e aceeasi piesa din ce am studiat.Nu cred ca este alta linie de fabricatie. Este Pierburg, si are o parte polizata sa nu se vada semnul pt cine a fost facuta, doar  cei de la Rheinmetall o fac ,cutia care o primiti este de la Rheinmetall ,o vand  cu semnul nepolizat ca piesa de origine si alte firme o cumpara , polizeaza semnul ca sa o vanda si after market. Cred eu... Pe original aceeeasi piesa. La pret dublu chiar si mai mult. Codul piesei after market 7.03571.16.0,  si a mers din prima, fara relearn. Pe amarata care am scos-o de pe masina nici macar nu avea o inscriptie de origine dar scria Pierburg, ce-or fi primit atunci pe linia de productie.... dar se vedea clar ca era sudata acolo cu adaos, fapt pt care ca mia ramas 2 cm diferenta dupa taierea tevii, a fost nevoie de o piesa de legatura - conector  se numeste...mai mult ce va zic am trecut prin furcile caudine iar acum , am masina perfect functionala si cel mai mult imi place cum se aude motorasul acum ,ca nou. Pentru ca miau luat carnetu plolitistii si am avut timp sa caut, sa gandesc, sa invat, sa inteleg, ca a fost o problema de electronica. Am facut disectie la clapeta veche si am cautat motivul defectului, avand in vedere ca sunt si curios de felul meu... Cum vedeti in poze , pe axul alb este un magnet care se invarte deasupra cipului din imagine, se cheama efectul Hall. De ce nu a mai vrut  Dusterul sa mai functioneze , sa mi deie eroare atat pe exhaust cat si pe EGR, pt ca lucreaza impreuna, dar EGR dat jos, curat, doar un spray , deci EGR normal- ...  ce inteleg eu e ca nu e un defect comun, nu e des, dar, dar din ce mia spus mesterul, din 4 cate a montat pana acum, la megane si clio, 3 nu au tinut,  a patra nu stie... ai de capu meu, eu am deja 1500 km , totul ok sunetul motorului ca din fabrica...Acum ma intreb,  sunt ok la orice inspectie tehnica, DAR - dupa 8 ani Dusterul meu a cedat o bieleta, ceea ce cred normal, (eu zic ca nu am tras de iubita mea) ,chiar daca amortizor Monroe din fabrica, curs, clapeta exhaust nu am mai auzit sa cedeze. Si a cedat electronica, nu faptul ca am luat primul plin de motorina  de la moldoveni...pozele spun destul, dar nu destul cat am suferit eu astea trei luni si nopti de cautari pe net clapete...pana am auzit din nou cum trebuie sa se auda 1,5 dci...Si nu mi venea sa cred cum arata evacuarea la interior, tevile curate luna... uitati in poze dupa 80 k... La Solenza, tot de noua luata, defectele apareau ca ceasul, fix la anumiti km.. Sper ca am fost de folos,drumuri bune tuturor!  
    • Vand navigatie duster 2 cu wifi cod259157214R -1.700 lei            set ornamente proiectoare duster 2 - 140 lei           tavita portbagaj duster 2 4x4  - 200 lei tel.0746033390
    • Salutare. Revin cu ceva informatii din "parteneriatul" cu Dusterul meu. Acum aavem aproape 90.000 de km. Masina se comporta bine, reviziile le-am facut cam la 15-17.000 de, toate la reprezentanta. Mai am ceva din garantia extinsa La ultima revizie, pe garantie, am schimbat si centura de siguranta pasager fata dreapta, nu se mai retragea. Nu stiu daca am nimerit eu un lot slab, caci pe forum nu am vazut sa se discute despre problema centurilor. Tot acum au rezolvat si problema cu supurarea uleiului de la capac, au inlocuit siliconul acela. Incepand cu perioada de iarna si pana acum am observat o crestere mica a consumului raportat la anul trecut, chiar daca consider ca am condus in acelasi ritm si in acelasi conditii, numai asfalt, fara offroad. Singura schimbare sa zic in conditiile de care vorbeam, a fost schimbarea anvelopelor originale all season Good Year cu unele all season Michelin Crossclimate 2. Ca problema recenta, zilele acestea, pentru a doua oara s-a intamplat, a fost ca dupa o plecare din parcare si mergand foarte putin, 3 sau 4 minute, scotand din viteza turatia a scazut undeva sub 500 rpm, motorul trepida, iar apasarea pedalei de acceleratie nu avea niciun efect sau nu reactiona deloc ca sa zic asa. A trebuit sa opresc motorul si sa repornesc, apoi totul a revenit la normal. Nu a existat nicio alerta pe afisaj nici in timpul evenimentului, nici dupa. Daca a fost ceva nu stiu daca a ramas memorat. Am mai avut probleme rare cu relantiul oscilant si nu au gasit la reprezentanta nimic memorat, niciodata. Ce ma framanta in continuare este un zgomot neuniform sau "rotund"  cum se spune din zona pompei de inalta presiune, ce se manifesta de regula la rece, dar si in timpul mersului de regula in zona 1800-2000 rpm, unde mi se pare ca trage cateodata in suturi extrem de mici, dar sesizabile pentru mine :))) Cu ocazia asta, rog daca s-a mai intamplat la cineva, sau daca cineva stie, cam ce ar putea fi cu ceea ce am relatat mai sus. Multumesc. In rest, drumuri bune tuturor, fara evenimente si desigur cu speranta ieftinirii combustibilului.
    • Revin cu informații noi referitoare la bateria Exide EL700: este o baterie foarte bună. Singura deosebire fata de cea de fabrica este ca gaura de ventilatie a bateriei este pe partea bornei minus. Daca doriți sa conectați furtunul prevazut de fabrica, va trebui sa il prelungiți pentru a-l aduce pe partea bornei plus in locul special prevazut din tavita bateriei. Eu am folosit un furtun pentru lichidul de parbriz pentru a face asta. Deoarece nu imi plac improvizatiile, am ales in final sa o înlocuiesc cu bateria 7711575175 (70Ah, (720A (EN) care are gaura de aerisire pe partea bornei plus, furtunul pentru gaze putând fi montat in poziția în care a fost montat inițial in fabrica.     
×
×
  • Creează nouă...