Sari la conținut

VALY66

MESAJ VERIFICA INJECTIA !

Postări Recomandate

Probabil OTS-ul mentiona verificarea seriilor bujiilor ca punct 1 si daca erau din lotul problema se schmbau, iar partea cu softarea ECU era punctul 2.

Mie mi-au facut punctul 2 doar, insa iti dau dreptate, are momente cand trage mai slab si momente cand trage mai bine, dar tine si de temperatura aerului/umiditate si nu in ultimul rand ce motorina ai in rezervor (la mine cu cea de 55 se tureaza frumos pana spre 4000, cu cea standard la 3000 deja incepe sa nu mai aiba vlaga).

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu prea se simte diferență în funcție de motorină, iar după 3.000 ture accelerează lent. Când era mai frig afară am avut momente când dădea în nas o secundă, întotdeauna pe accelerare, dar niciodată pe Cruise Control (eu am peste jumătate din km. făcuți pe CC). La diagnoză nu a ieșit nici-o eroare, apoi a venit căldura și nu a mai făcut, dar odată cu căldura uneori se anesteziază pedala de accelerație. 

Luni merg la revizie. Să vedem dacă apare ceva la diagnoză. 

Editat de Mazarin

Partajează acest post

Link spre post

Problema cu bujiile apare mentionata in presa franceză (nu stiu de ce dar cu ip de Romania nu am reusit sa deschid linkul, a trebuit sa folosesc un VPN):

https://www.largus.fr/actualite-automobile/rappel-dacia-duster-2-le-moteur-diesel-15-dci-cafouille-10332406.html

De pe forumul italian am aflat codul OTS-ului, 0D4F. Se pare ca scopul reprogramarii ar fi reglarea timpilor de aprindere a bujiilor incandescente si doar atat.

In cazul masinii mele pot spune ca dupa OTS nu se observa nicio schimbare in functionarea motorului, trage la fel, nici mai bine si nici mai rau, iar ocazional continua sa dea in nas, nici mai des si nici mai rar ca inainte.

• Like 1
  • Haha 2

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...