Sari la conținut

MESAJ VERIFICA INJECTIA !


Postări Recomandate

Buna   dragi prieteni     si posesori  DUSTER  DIESEL 1.5 4x4  //Noul Duster .In  anul  2018 prin programul   Rabla      de la Opel am  trecut la DUster !  Mi a placut masina  si am  fost impresionat placut la prima vedere .Asadar   in   luna martie       2018 am  achizitionat modelul  mai sus amintit .

 Am parcurs  aproape 20000 km  mai  exact  19700 km    la 19400 km  am facut revizia de 20000.

La 19700  km intro  dupa amiaza     cand am iesit   de la  serviciu  am pornit  motorul ,   a    scos   ceva  gaze ,  cam  tremura    si  deindata   sa auzit un   zgomot usor      ca o pocnitura ,,,  ulterior    a aparut mesajul  Verifica injectia , si sa aprins cheita in  bord . la prima vedere parea ca  masina merge bine ,,,,, insa        am sesizat ca forta motorului nu mai era aceeasi si  se auzea un   suierat ,,,,,,, 

 am sunat la reprezentanta .   service ,,,   la   trei  zile  am   ajuns  conform programarii la  tester    , 01042019

 am facut  tester .  sa anulat  eroarea   si amplecat la probe    imreuna cu inginerul ,.   

 surpriza  . sa aprins iar martorul    si mesajul   ,,Verifica Injectia ,

 la fel   Dusterul puturos .Am revenit  in  service ,,,,,,,  Inginerul    spune ,,,, ati facut   cruce de dimineata ??? Da Da   raspund ....... ei  bine va spun  banuiala la  problema d  voastra !  au mai fost  doua cazuri       !  sa stiti ca e posibil sa   fie  rupta   o bujie !!!!!!!! si aia  face prapad in  motor !

 Intradevar ,,,,,,,,  s au confirmat  cele spuse de   inginer !    DRAGILOR     POSESORI DE DUSTER    NOUL MODEL ........   SE PARE CA PRODUCATORUL ARE PROBLEME !     MARE DEZAMAGIRE  ,  CU  EFORTURI ,    IMPRUMUT      ETC    AM   ALES  MODELUL PRODUS  DE  DACIA   SI UITE CA  EXACT LA UN AN    LA NICI 20000 KM      A CAZUT MOTORU;L   LA SERVICE   AU SPUS CA   CHIAR DACA SCHIMBA BUJIA MOTORUL  NU MAI POATE FUNCTIONA LA PARAMETRII  NORMALI ACEA PARTE  DIN BUJIE  A FACUT PRAPAD!  ACUM ASTEPT  CU EMOTII SA VEDEM DACA     PRODUCATORUL     APROBA PE GARANTIE   INLOCUIREA MOTORULUI       CU TOT CU TURBINA !!!!   IMI PARE RAU  SA O SPUN DAR MA SIMT  DEZAMAGIT  SI    PACAT  CA MASINA LA DRUM  SE COMPORTA F BINE ,,,,  IMI PLACE   NOUL DUSTER   DAR DACA   FIABILITATEA  LASA DE  DORIT  ATUNCI    CHIAR IMI PARE RAU PARCA DE ALEGEREA FACUTA !  ACEASTA ESTE INTIMPLAREA MEA !  MAI SUNTETI CARE ATI PATIT ASA CEVA ???

!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 69
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Imi pare rau pentru situatia ta. Nu sunt eu mecanic dar imi vine foarte greu sa cred ca o bujie incandescenta se poate "rupe" la un motor nou, dar cine stie prin ce miracol al tehnicii se poate i

Problema cu bujiile apare mentionata in presa franceză (nu stiu de ce dar cu ip de Romania nu am reusit sa deschid linkul, a trebuit sa folosesc un VPN): https://www.largus.fr/actualite-automobil

Buna   dragi prieteni     si posesori  DUSTER  DIESEL 1.5 4x4  //Noul Duster .In  anul  2018 prin programul   Rabla      de la Opel am  trecut la DUster !  Mi a placut masina  si am  fost impresionat

Posted Images

Mda.. deci zici că mai avuseseră două cazuri cu bujiile incandescente. Uite morcovu'. Ne-am dez-liniștit si noi ăștia cu 1.5 dci 2018 fără adblue.

Pana la urma ai fost norocos ca nu a crăpat motorul undeva prin pustietate. Ai garanție. 

Așteptăm softu', sa vina softu' :))

Editat de Stef13
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru situatia ta.

Nu sunt eu mecanic dar imi vine foarte greu sa cred ca o bujie incandescenta se poate "rupe" la un motor nou, dar cine stie prin ce miracol al tehnicii se poate intampla si asta. Cautand pe google "1.5 dci destroyed broken glowplugs" nu am gasit decat faptul ca se pot intepeni si sunt greu de scos, dar nu se rup pur si simplu si distrug motorul... Asta ar trebui sa-ti ridice ceva semne de intrebare.

Succes!

 

bujie_duster.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Îmi pare rău pt pățanie. Dar are dreptate colegul de rupt nu are cum. Înțepenite am văzut personal. Dar nu cred nici eu că este ruptă bujia. Ai grija și verifică personal. Multă baftă

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EU   VA SPUN   CA AM  FOST  ACOLO  CAND A  SCOS  BUJIILE 

     DECI   RUPT CAPATUL LA BUJIE 

  ASA SA INTIMPLAT SI LA CELELALTE CAZURI 

    SA  RUPT LA PORNIRE !

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  ACEL CAPAT DE BUJIE  DEINDATA CE SA RUPT  A   FOST ARUNCAT PRIN CAPUL PISTONULUI  A AJUNS ULETIOR PRIN TURBBINA 

       MOTORUL   NU A MAI FUNCTIONAT LA PARAMETRI NORMALI   SI   DEINDATA  SA APRINS   MARTORUL SERVICE SI MESAJ VERIFICA INJECTIA !

AM ASISTAT LA  DEMONTARE    INGINERUL  DINAINTE MI A SPUS CARE AR FI CAUZA !  SI AS A   SI FOST  BUJIE RUPTA

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Am un bun prieten care lucreaza pentru un producator de transmisii /cutii de viteze, mi-a oferit multe date, cifre si cazuri concrete referitoare la schimbul de ulei, span, uzura componentelor, reclamatii, etc. ..., ceea ce am scris (inclusiv cu bold) ramane valabil. Repet, depinde care este cauza acelui "zgomot deranjant", functie de aceasta se poate schimba si demonta /monta mai putin sau mai mult si sper sa nu ajungi la acele saibe =pozitia 17 (pe care le-ai mentionat si insistat cu ele) pentru ca atunci destul de probabil ca vei mai avea cateva "provocari" (si nevoie de mai multe extrase din Dialogys), iti doresc sa fie ceva simplu si usor de identificat si schimbat, plus ca important poate sa fie asa cum am scris si identificarea cauzei radacina (nu doar "constatarea" si schimbarea componentei defecte). Spor si bafta!
    • Schimbarea uleiului întotdeauna face bine, atâta timp cât este respectată norma folosită de producător. Cu atât mai mult în cazul în care avem angrenaje și plăci de fricțiune în același ulei ca în cazul acestui diferențial. Dacă norma este respectată și componenta cedează, uzura era prea mare din alte motive. Depinde și dacă vrem să vindem subansamble OE, sau să asigurăm mentenanță și viață lungă componentei de pe mașină. Bineînțeles că toate reperele din schemă au coduri OE... au si echivalențe în aftermarket. Nu cred că are rost să dezbatem moduri de interpretare ale fiecăruia, sau semantica... Diagrama de piese este foarte clară pentru oricine are opt clase și a lucrat câteva zile într-un service auto. Informația pentru care am făcut rugămintea este disponibilă în Dialogys, am găsit-o, cupluri, metode de verificare etc. Cu un ceas comparator, lere, dinamometrice, spray revelator și multă răbdare...se face Nu este nici pe departe atât de complicat, cum nu a fost nici pentru montajul ambreiajului. Sunt alți producători auto cu sisteme mult mai complexe, și mai greu de reglat. Totuși Dacia este un brand low cost, cel mai bun pe segmentul lui de altfel, de câțiva ani. Sistemul tip Haldex este folosit de vreo 30 de ani deja, iar reglajele toleranțelor sunt în procedura de asamblare, de aceea am întrebat de această procedură încă de la început. Dacă vorbeam de recondiționarea unui diferențial de pe un sistem 4Matic, sau de diferențialul cu torque vectoring de pe Golf R, atunci puteam considera că este ceva complicat. Diferențialul de pe Duster este destul de simplu, pentru a rezista la cuplul și nevoile pe care le vede micul nostru off-roader național. Toate cele bune!
    • Eu am "temeri" ca si schimbul de ulei uneori poate sa faca mai mult rau decat bine (si stiu de ce scriu asta). Nu ai inteles, toate componentele acelea numerotate au coduri OE si se gasesc ca piese independete iar pozitia 8 nu este ansamblu (tocmai de aceea am si "punctat" asta) si tangential la "Tolerantele reglabile din saibele din pozitia 17 sunt singura provocare." daca ajungi la saibele din pozitia 17 atunci vei avea mai multe "provocari" (nu e singura asa cum crezi). LE: tinand cont de tot ceea ce ai scris cred ca spun "pas" (nu are rost sa pierd timpul), ii las pe ceilalti colegi sa iti raspunda si iti doresc spor si bafta. Toate cele bune!
    • Într-adevăr, am văzut și eu filmele de pe net, atât cele cu reparație, cât și cele cu upgrade-uri. De aceea doresc să îl desfac, pentru a identifica mai clar componentele defecte și cauza ce a dus la acest sunet. Am temeri serioase că primul schimb de ulei din diferențial a fost făcut de mine... mașina fiind luată second hand. Fiind un sistem Haldex, asta presupune o contaminare cu pilitură in timp...depinde cat de des a fost folosit sistemul 4x4. Sper sa fie doar rulmenți cu uzura mare (sunetul este specific rulmenților), altfel situația devine mai complexă. La Haldex nu umblu, iar ansamblul 8 se găsește ca piesa independentă, deci as încerca să îl repar. Revin cu poze cu ce găsesc în el. Daca ai timp maine, te-as ruga mult să împărtășești o postare cu orice date despre procedura de asamblare.   O seara faină!
    • Ceea ce ai atasat tu NU este schema de asamblare , este doar o vedere pentru componente si codurile OE ale acestora (vezi doar ca exemplu atasat), nu trebuie confundate lucrurile, cand /daca ai sa desfaci pe acolo ai sa intelegi mai bine, iar demontarea /montarea componentelor diferentialului asa cum am scris implica mai multe (daca nu ai inteles de pe acest forum vezi ca pe net sunt si cateva filmulte, unele mai bune altele mai putin, dar macar poti sa intelegi despre ce este vorba). Daca am timp maine poate selectez cateva capturi, repet ca sunt foarte multe, plus ca NU ai detaliat foarte clar problema, doar ca “Acum întâmpin un sunet deranjant, bănuiesc că este din diferențial,…” atata tot,iar acel "sunet deranjant" poate sa provina de la mai multe componente, trebuie identificat si bine definit pentru ca poate sa fie generat de cateva potentiale cauze (si interesanta poate sa fie cauza radacina reala).
×
×
  • Creează nouă...