Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna...!!! Am vazut la un coleg la Media Nav undeva in dreapta sus in bara era afisata temperatura externa... Mentionez ca Media Nav- ul avea instalat Supermodd..M-am uitat daca avea instalat vreun soft pentru asa ceva....dar nu am vazut nimic....Daca ma poate lamuri cineva cum pot avea si eu asa ceva in bara  sau ce trebuie sa fac...???? Multumesc anticipat...!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da @CRG, nu trebuie instalat software aditional in navigatie pentru asta.

In primul rand trebuie sa ai senzorul de temperatura in oglinda si indicatia in bord, astfel MediaNav-ul are de unde lua informatia de temperatura.

Apoi se activeaza optiunea in navigatie de Temperatura exterioara. Eu de obicei activez si DrivingEco2 ce afiseaza pe navigatie si consumurile. Iarasi si astea trebuie sa fie disponibile in bord pentru a fi afisate.

Si nu in ultimul rand, avand toate acestea, ai nevoie si de un mutiplexor BIC ce se monteaza pe mufa OBD acolo unde o ai. Daca e Duster e in torpedou. Acest multiplexor BIC preia datele  de pe CAN si ti le transmite in navigatie.

Cam asta e logica

Partajează acest post

Link spre post

Mulțumesc mult @Neek...... M-am lămurit... Nu am nimic din ce ai enumerat tu mai sus....!!!! 

Partajează acest post

Link spre post

@CRG din intamplare am un senzor de oglinda, daca te intereseaza. De cablaj si alte cele trebuie sa te ocupi tu.

Restul se poate configura in functie de masina.

Partajează acest post

Link spre post

@NeekCumva dacă îmi arata în bord temperatura, am acel senzor în oglinda?  Explică-mi te rog ce este acela un multiplexor BIC! 

Editat de SamsonS

Partajează acest post

Link spre post

@Neek daca am temperatura pe medianav pot monta ceva senzor la oglinda?Am ph2 2016

20190816_084226.jpg

Acum 30 minute, SamsonS a spus:

@NeekCumva dacă îmi arata în bord temperatura, am acel senzor în oglinda?  Explică-mi te rog ce este acela un multiplexor BIC! 

Ceva pe scurt @SamsonS

Screenshot_20190903-193312.png

Screenshot_20190903-193257.png

Partajează acest post

Link spre post

@Mak si @SamsonS daca aveti tempertura afisata deja senzorul e la locul lui. Nu mai trebuie adaugat nimic.

Mai mult @Mak daca o ai afisata pe MediaNav ai si multiplexorul instalat pe OBD.

@SamsonS da e ce arata colegul mai sus. Sunt module originale Renault ce permite afisarea ca in imaginea de sus a consumurilor in Driving Eco2 si a Temperaturei exterioare.

Cum spuneam consumurile trebuiesc sa fie afisate si in bord pentru a fi preluate de navigatie. Altfel trebuiesc activate si in computerul de bord mai intai.

Cu skin-ul Carbone se afiseaza temperatura si in navigare.

Editat de Neek

Partajează acest post

Link spre post

Da,da stiu ca~l am.O investitie buna!😁

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...