Sari la conținut

Tutorial montaj aparatori noroi Dacia Duster


Postări Recomandate

Eu chiar azi ma duc la reprezentanta din Tg-Mures sa imi monteze cotiera. Daca tot o bag in service, m-am gandit sa montez si aparatori. Am inteles ca cele de fata sunt undeva in jur de 50-60 lei, iar setul complet de 4 buc, undeva in jur de 100 lei.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 62
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Masina dotata cu bavete de noroi originale tot ca o purcica seamana in vremurile astea mizerabile.

Am montat si eu aparatori. Pentru cei care au montate sau inca le tin in portbagaj cumparati de la un magazin auto cleme de tabla si cand insurubati puneti si astea . La aparatorile fata in

Tutoriale montaj aparatori noroi Dacia Duster pt fata si spate.   -aparatori noroi fata - 6385 374 20R - pret ~ 44 EUR -aparatori noroi spate - 7881 218 85R - pret ~ 44 EUR   tutorial_monta

Posted Images

Atentie! Io am probleme cu aparatorul pe fata dreapta ( cum stau la volan ). A fost montat in service autorizat dar se pare ca surubul metalic in care vine infipta piulita ornamentala din plastic a fost ales prea scurt si la drumuri cu noroi apa, zapada si noroiul aruncat de roata ajunge dupa aparatoare si zmulge aparatorul din surub. Deja l-am impins de doua ori inapoi...probabil va trebui sa schimb surubul si cu siguranta piulita ( ornament ) din plastic.

Sa ceri sa-ti puna suruburi mai lungi sau mai groase, incit sa prinda mai bine ( nu doar citeva fileturi in virf )!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Am gasit in CORA un set aparatori noroi spate pentru Dacia 1310, fara gauri, fara prindere si nu am putut sa ma abtin sa nu-i cumpar (3.5RON/set). :))

 

Credeti ca pot sa le montez asa pe fata? M gandeam sa fac o platbanda cara sa sustina presul si sa folosesc cele doua suruburi existente pe masina.

 

Ca dimensiuni, pari mai mici, dar e mai bine ca inainte.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A incercat cineva astfel de alternative la aparatoarele de noroi?

 

sincer nu cred ca se merita,

vor fi diferente intre aparatori si masina, unghiuri, curbe....

se va vedea ca este o improvizatie;

cred ca nici materialul din care sunt făcute acele aparatori nu este asa de rezistent;

eu am aparatori originale, de doi ani, si nu s-au rupt sau crapat nici iarna.

aparatorile sunt supuse la niste tensiuni ciudate, mai ales iarna, cand au si zapada inghetata pe ele.

daca montezi neoriginale cred ca risti sa se deterioreze, si acest lucru inseamna sa cumperi altele, si poate nu mai gasesti de aceeasi dimensiune, deci alte gauri în suporturile de plastic ale masinii, si tot asa, faci totul o varza....

eu nu prea am fost multumit ca a trebuit sa gauresc masina pentru acele suporturi, chiar daca erau originale, dar asta este, am vazut acelasi sistem de prindere, cu acele suruburi stupide, si la case mai mari....

în concluzie, cele originale, aparatorile, sunt rezistente, se potrivesc perfect și le poti monta singur în parcare....

le comanzi la dealerul dacia din zona ta si te suna cand vin, sau poate le gasesti pe forum .....

au in dotare si suruburile de prindere plus instructiunile, le urmezi si gata...

vezi ca pe fata este putin dificil montarea aparatorilor, trebuie desfacut un capac din plastic, dar cu inteligenta merge, in 1-2 ore e gata totul...

succes si mai vorbim...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! Io am probleme cu aparatorul pe fata dreapta ( cum stau la volan ). A fost montat in service autorizat dar se pare ca surubul metalic in care vine infipta piulita ornamentala din plastic a fost ales prea scurt si la drumuri cu noroi apa, zapada si noroiul aruncat de roata ajunge dupa aparatoare si zmulge aparatorul din surub. Deja l-am impins de doua ori inapoi...probabil va trebui sa schimb surubul si cu siguranta piulita ( ornament ) din plastic.

Sa ceri sa-ti puna suruburi mai lungi sau mai groase, incit sa prinda mai bine ( nu doar citeva fileturi in virf )!

 

sa fii atent, daca schimbi surubul, sa nu fie prea mare, prea lung, ca atinge partea din tabla a masinii si nu mai strange cum trebuie....

in al doilea rand, sa vezi daca nu cumva nu a fost prins pe pozitia lui, asa cu a fost proiectat, distantele sunt pretentioase, sunt niste locasuri stabilite pe aparatori si de multe ori cei de la service sunt cam grabiti.....

mai poate fi o problema, sa fie data gaura prea mare, in suportul din plastic al masinii, si din aceasta cauza sa se desprinda din cand in cand...

cred ca se poate rezolva cu un adeziv metal-plastic, pentru acel surub...

masoara cu o sârmă adâncimea gaurii, cu tot cu aparătoare, si vezi unde se opreste în caroseria masinii, si daca este identica, dimensiunea masurata, sau aproximativ egala cu lungimea de strangere a surubului folosit, cred ca solutia cea mai buna este un adeziv...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Originalele astea sunt din cauciuc, flexibile, sau sunt din acelasi plastic tare ca la Logan? Parerea mea e ca daca sunt din plastic tare iti mananca din garda la sol. Pe mine ma cam incomodau la Logan iarna cand dadeam de muntele de zapada inghetata sau cand urcam cate o bordura mai inalta cu spatele.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...