Sari la conținut

Montare Camera Marsarier

Postări Recomandate

Salutari,

Am instalat camera marsarier pe MN, functioneaza, dar ma deranjeaza faptul ca am acel lag de imagine pe display de cca 5 secunde dupa ce scot masina din marsarier, cu mesajul aferent "camera deteriorata sau neconectata".

stiu ca s-a mai discutat modul in care se poate reduce acest timp pe forum dar am o intrebare:

nu as putea scapa de acest lag de imagine daca as alimenta camera direct de pe pinul 9 (rear cam power supply,  iar pinul 3 (rear gear engaged) conectat la + lampa mers inapoi?

schema atasata am gasit-o pe undeva, deci este reprodusa.

media nav pinout.png

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 407
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Iaca si pozele, daca mai aveti nevoie de ceva detalii va stau la dispozitie cand ma intorc din oras

Le-am dat de capat pana la urma:  

Am mai gasit un film foarte explicit cu montarea camerei  

Posted Images

Se poate si cu downgrade in 6.0.4, dar treaba e mult mai complicata. Prin cablul de diagnoza se regleaza cei drept rapid si elegant in cateva minute.

Editat de Neek
  • Like 1
  • Trist 1
Link spre post

Pe pinul 9 sunt decat 5V, pt camerele originale OEM, și da, are alimentare încă 6 sec după trecerea din marmației in neutru. Dar asa cum am mai spus, pinul 9 are 6V6pVlus, iar pe pinul 22 se gaseste 6V minus, DOAR pentru camerele OEM. Cele aftermaket se alimentează la 12V și pot fi comandate de un releu comandate de pinii 9 și 22, alimentarea luand-o separat de la un circuit de 12V permanent, gen baterie

• Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
  • 1 month later...

Salutare si La multi ani.

Mi-am cumparat si eu o  Diagnoza DDT4all Renault pe CAN vers. 2019 - ELM327 chip PIC18F25K80 si vreu sa anulez ecranul negru de pe medianav dupa ce ies din marsarier. am modificat valoarea in zero dar nu se pastreaza...cred ca trebuie sa salvez modificarea... rog ajutor...multumesc anticipat

134635684_389677705457744_335529941395409977_n.jpg

Link spre post

Acel timp de intarziere nu poate fi stabilit la 0 ( zero ). Cel mai mic timp care poate fi pus ( si se mentine ) este de 500 ms, adica o juma' de secunda ( aproape insesizabil ). Insa se poate monta un releu care are bobina de comanda alimentata cu cei 6V de la pinii 9, respectiv 22 ai MediaNav-ului ( pini de alimentare dedicati camerelor OEM, NU SI CELOR AFTERMARKET CARE SE ALIMENTEAZA LA 12V!!! ), iar bobina secundara, isi va lua plusul de la o sursa de 12V permanenta gen baterie, apoi va da cei 12V la camera AFTERMARKET. In acest mod se scapa de acel ecran negru enervant, si nu va fi acel mesaj de "camera deteriorata sau neconectata" la camera indiferent de timpul pus in Micom ( camera acum va fi alimentata ca si o camera OEM, MediaNav-ul nu va face diferenta intre camere, crezand ca are o camera OEM. 

Scuze de postul mai lung, dar am dat aceasta explicatie si pentru cei care incearca sa pastreze acel delay de 5 sec in care camera va functiona, cat si celor care vor sa scape de acel delay, dar totodata sa nu apara acel mesaj de "camera deteriorata sau neconectata"

• Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post

multumesc de raspuns....voi modifica la 0.5 sec sa vad daca se pastreaza valoarea...

Editat de t0rquemada
Nu mai cita ultimul post, pct. 11 din Regulament
Link spre post

Schema de legătură a unei camere aftermarket prin releu pentru evitarea acelui mesaj de cameră deteriorată

schema.jpg

Editat de t0rquemada
NU SCRIE CU CAPS!, pct.2 Regulament
Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...