Sari la conținut

Ce e bun si ce se poate imbunatati la Dacia Duster?


Postări Recomandate

Aaaa..pai DonQuijote eu nu ma refeream exact la varianta din poza exemplificativa..evident ca daca ar fi OK ele ca si solutie atunci trebuie cautata o varianta care sa se imbine estetic cu soclul original al masinii. Insa cele de care zicea un tovaras de aici (cele cu fir rasucit pe ele) cum am si eu una pe Golf au partea de prindere pe soclu mai subtire si e foarte posibil sa se potriveasca ca si estetica. Nu stiu cat de OK sunt ele pe partea de receptie pe un Duster (in zone mai departate de orase sau de teren mai dificile) a semnalului radio comparativ cu antenele astea originale lungi

Editat de taz
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 190
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Bai fratilor, când citesc expresii de genul: " chiar nu puteau sa pună un capacel acolo?" imi vine rau )) Cand am luat decizia de a schimba masina am gandit asa: vreau un diesel cu garda mare la sol

Ce e bun: - design-ul general al masinii - motorizarea 1,5 DCI - pretul   ce se poate imbunatati la Dacia Duste: - grupul de indicatoare din bord spre digitizare eventual ecran led, mai multe in

Da', uneori stirile sunt bune (ca aflii info utile de pe drumul tau). Eu ma intreb cum te poate enerva (vizual) o antena lunga in timp ce mergi cu masina prin afara localitatilor...? Sau mai bine zis

Posted Images

Ok hai sa ingropam securea razboiului si sa revenim la topic sunt deacord si cu parerea ta @danielcojocar dar fiecare face ce vrea cu banii lui si cu lucrurile cumparate de el.

Nu-i nimic de ingropat ca nu-i nici un razboi... :) si... acelasi lucru l-am zis si eu prin "fiecare are dreptul sa aduca modificari dupa cum crede el"

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul vad ca se refera la "ce e bun si ce se poate imbunatati".

Parerea mea e ca antena de pe Duster e exact ce trebuie pentru o receptie decenta a posturilor de radio cumulat cu un pret ok si fiabilitate a componentei. Estetic, asa cum e acum montata nu imi pare urata. De ce ar face reno ceva urat ? Cu cat arata mai bine o masina are mai multi cumparatori si reno stie asta si vrea sa faca bani.

 

O antena mai mica si care sa asigure receptie mai buna sau macar la fel de buna ar fi mai scumpa ( una de calitate care si face ce zice nu doar se lauda) deoarece dimensiunea mai mica trebuie compensata cumva activ cu piese suplimentare => costuri => pret mai mare de achizitie si din ce am citit pe forum cam toata lumea doreste mai bun dar musai si mai ieftin. Mai sunt useri care doresc sa fie estetic, unii chiar cu riscul de a cheltui mai mult. Asa ca estetic, dupa mine, o antena mai mica in locul(pozitia) celei actuale ar arata mai urat. Ca sa arate cat de cat bine, o antena scurta se potriveste ca pozitie mai in spate spre haion => modificari, astupa o gaura, fa alta, trage fir...

 

Parerea mea :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cu cat arata mai bine o masina are mai multi cumparatori si reno stie asta si vrea sa faca bani." :) As fi foarte de acord cu acest principiu. Insa, exista suficiente motive (multe sunt deja expuse pe net in diverse zone) pentru care productorul francez poate fi usor suspectat de faptul ca poate intentionat lasa unele finisaje la masinile din gama Logan, Sadero, Lodgy si Duster mai putin atractive estetic pentru a isi vinde restul gamei. Unele sunt chiar stupide. Spre exemplu au lasat la vedere suruburile din spatele levierului de deschis usile in fata (nu stiu daca asa e si la usile din spate ca inca nu am luat masina la amanunt pete tot) si zau ca nu imi dau seama cat de mult ar fi costat ca sa fie ascunse cu ceva. Si ar mai fi si alte mici chestii care nu cred ca ar fi ridicat pretul total. :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@taz, nu zic ca nu e posibil sa fie asa, insa se fac niste socoteli pe fiecare proiect si ai o anumita suma aprobata pentru el ( dezvoltare + costuri de productie). Acele mici capacele sau orice altceva sunt mici si pee bucat par un mizilic, dar un producator gandeste altfel in termeni de productie de serie. Adica un capacel, sa zicem, costa 10 eurocenti, la 100 000 bucati masini => cost suplimentar de 1000 eur si trebe 4 capacele / masina si se pot adauga asa mai multe => profit mai mic sau crestere pret.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok.. antena. Am pus una scurta de la un amic pentru teste ca voiam scurta. Am dat-o jos fara sa testez semnal. Nu imi mai place cum arata masina.

 

Stiu, chestie de gust. Doar ziceam si eu...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Tu ai patit cum am avut si eu o speță! La reprezentanta Skoda..la ITP..Ca de ce la cauciucurile de iarna nu am indice de viteza V sau mai mare? Eu aveam T. Mi.am dat seama ca dorea si el o mica șpagă.. Nu am mai apelat la ei! 
    • Nu Nemultumirea este pentru ca: 1. Am schimbat anul trecut bieleta (pipa) dreapta la reprezentanta cu piesa cumparata de la reprezentanta, am facut geometria si am trecut inspectia itp in ziua respectiva la statia itp din cadrul reprezentantei. Masina avea 74000 Km. Anul acesta tot la statia itp respectiva si tot inginerul acela mi-a spus ca nu ma trece daca nu inlocuiesc bieleta (pipa) drepta. Masina are 78000 Km si a fost condusa (cu grija) numai de mine. Nu mi se pare ok sa-mi ceara sa schimb piesa dupa 4000 Km; 2. Anul trecut nu mi-a spus nimic de flansele de la amortizoarele fata. Acum mi-a spus ca nu ma trece daca nu le schimb. Inteleg ca masina este veche (19 ani) dar nici anul trecut nu era noua. Putea sa ma avertizeze ca trebuiesc inlocuite si chiar le schimbam intr-un interval de un an (la reprezentanta si cu piese de la reprezentanta - cum am si facut acum). Masina este pastrata in conditii foarte bune, la temperatura de 15-20 grade tot anul si fara soare. Cat putea sa imbatraneasca cauciucul de la flanse daca anul trecut a fost cat de cat bun - dovada ca nu am primit nicio atentionare.  Mi-a spus ca ar fi bine sa inlocuiesc si amortizoarele deoarece nu mai sunt noi si tot platesc manopera pentru flanse. Aici am inteles si o sa le schimb dar nu imediat. Nu a fost o cerinta ca sa ma treca la inspectie. A fost doar o avertizare. Inteleg asta. Desi mecanicul cand a inlocuit flansele mi-a spus ca amortizoarele sun incat bune.   (Daca platesc gazele ca sa tin la caldura un Logan vechi nu are rost sa vorbim de bani.)   (Am mers cu Skoda 120 L, fabricata in 1978, prin toata tara, inclusiv pe Transfagarasan. O masina buna si sigura.)
    • in curand vinzi cu tot cu Duster Mi-am facut socotelile -raman doar la bare, cutia nu mi intra deloc in buget .  Daca cineva vrea cutia..raman in cursa:)Daca nu - spor la vanzare!
    • Cum ai vrea sa apară in anunț? Ceva mai concis. 
    • Buna ziua! As dori sa modific anuntul pentru ca nu prea gasesc bare transversale care si fie compatibile cu trpa panoramica de la Bigtser. Prin urmare am de vanzare si o cutie Thule cu setul de genti aferent: 1 x Set de genti Thule GoPack 8006 pentru cutiile portbagaj (Cod pachet: TA8006)       1 x Thule WingBar Edge gri - TA9581 (Cod pachet: TA9581)       1 x Cutie portbagaj Thule Force XT L Negru Mat (Cod pachet: TA6357)   Cutia folosita doar de cateva ori. Vand doar impreuna pentru 2000 RON tot pacehtul. Nu este negociabil.  
×
×
  • Creează nouă...