Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 190
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Ieri mi-am montat jante Rial Como 16''

Asa cum "iarna nu-i ca vara", ET<50 nu e la fel ca ET=50 Merge si cu ET 38? Da, merge. Ideea este sa-ti asumi eventualele implicatii. Care sunt implicatiile? Eh aici avem nevoie de o lista centra

Sincer efectul asta mai degraba l-am observat la jante noi (virgine) de tabla, cu prezoane fara con mobil, la prima utilizare pe masina (vorbesc de Logan, Megane 2, Duster). Au mai mers chiar si o jum

Posted Images

Ar fi bine daca are cineva unele separate, sa le masoare :) daca nu... se da unul jos unul si se masoara...

 

Atentie totusi, prezoanele pt jantele de aliaj (cel putin teoretic) ar trebui sa fie putin mai lungi ca cele de tabla (pt a compensa grosimea mai mare a jantelor de aliaj in zona de prindere) si ar trebui sa aiba un con mobil.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Con mobil au prezoanele de la PH1. La PH2 nu s-au mai pus prezoane cu con mobil la jantele de aliaj. Presupun ca din ratiuni de reducere a costurilor au pus aceleasi prezoane ca la jantele de tabla.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine daca are cineva unele separate, sa le masoare :) daca nu... se da unul jos unul si se masoara...

 

Atentie totusi, prezoanele pt jantele de aliaj (cel putin teoretic) ar trebui sa fie putin mai lungi ca cele de tabla (pt a compensa grosimea mai mare a jantelor de aliaj in zona de prindere) si ar trebui sa aiba un con mobil.

Exact. Pentru jantele de aliaj vreau sa cumpar al doilea rand de prezoane. Jantele de aliaj pe care le-am cumpara , mi-au fost livrate cu suruburi su piulita conica de 19 si cam 2 cm lungimw. Piulita speciala de janta. Vara trecuta am circulat cu aceleasi prezoane pentru jantele stilizate din tabla, dar mi s-au parut putin cam scurte. Acum as vrea sa cumpar de 28 sau 30 mm. Nu este neaparat sa fie cu saiba conica. Sunt prezoane conice pentru jante aliaj. Cel mai important mi se pare sa se potriveasca conicitatea cu conicitatea gaurilor din jante. Sunt prezoane cu diferite conicitati chiar daca majoritatea au 60°

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Miroase a primavara. Ma cam abtin sa nu schimb jantele de aliaj pe care sunt inca cauciucurile stock. Dilema a ramas la teoria ''surubului''. Am dat jos un prezon si am facut o comparatie cu unul mai vechi after markt de pe alta masina. Asadar prezoanele stock sunt supercalitative marca Febi Bilstein post-3487-0-08870500-1455904209_thumb.jpg Conicitatea este chiar foarte buna pentru jantele de aliaj caci au 23 mm diametru la partea din capat al conului, insa dezavantajul este ca filetul este numai de 26 mm. Eu am circulat toata vara asa cu ele, dar ma simt mai in siguranta daca au macar 2 mm mai mult. Comparatia am facut-o cu prezonul pentru jantele de tabla si se vede si diferenta intre ele. post-3487-0-85550100-1455904440_thumb.jpg Cel din stanga este original

Editat de bmcpst
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...