Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 985
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Asta cu roata de rezerva e ok! N-am mai auzit-o... Si nici lichidul de parbriz nu e necesar, restul daca sunt pe min, e ok! Plinul niciodata, doar cate 50 de lei o data la pompa. Si economisesti cred

Desi ce ai scris mi se pare o ironie ieftina si gratuita, o sa-ti dau cateva motive - de la primele alimentari mi s-a parut ca am un consum real mai mare decat cel afisat pe CB, tinand evidenta reala

Roata si scaunele care nu sunt folosite. Si torpedoul sa fie gol

Posted Images

TCO = Pret de Achizitie + Costuri Totale de Exploatare - Pret Revanzare (formula simplificata)

Costurile totale de exploatare includ ABSOLUT toate cheltuielile cu masina: combustibil, consumabile, service (piese de schimb, intretinere, revizii, reparatii), costuri de asigurare, taxe si impozite imputabile masinii, (de obicei FARA taxe ocazionale de drumuri/poduri/autostrazi dar incluzind vignetele cu caracter general/permanent).

 

Ca sa aiba sens, TCO trebuie raportat la km parcursi care este de fapt unitatea de masura al nevoii de deplasare al proprietarului (in functie de care ar trebui sa-si cantareasca optiunile de cumparare, dar se stie ca la masini criteriile reale de alegere sunt mult mai subiective).

Timpul (durata de utilizare) nu are importanta din punct de vedere al indicatorului masurat, eventual poate confirma/infirma faptul daca masina s-a conformat estimarilor initiale privind durata de utilizare - de obicei industria este interesata de rezultatele din primii 5 ani de utilizare (de obicei al primului proprietar) pana la cca 150-200.000 km. Statistici se pot face si dupa aia dar sa fim seriosi, turismele de mult nu se mai fabrica sa tina 20 de ani sau peste 4-500.000 km... daca ar fi dupa producatori ei ar desfiinta piata sh, dar pentru ca nu pot face acest lucru (inca) au gasit ei solutii prin care sa forteze clientii ca dupa X ani sau Y km sa-si schimbe masinile cu unele noi...

 

Revenind la TCO: iata o simulare cu cifre rotunjute dar totusi aproape de realitate. Nu vorbim de marci/modele doar clase, si se presupune ca nu a fost nevoie de reparatii capitale la nici una dintre masini. Doar ca sa vedeti ca pretul, consumul si costurile de service sunt nesemnificative pe langa kilometrajul anual:

 

1. Sotia isi cumpara o masina mica supereconomica cu 10.000 eur pentru uz urban. Consum mediu la pompa: 6%. Kilometraj anual: 5000 km.

Costuri de exploatare anuale: combustibil 300Lx1.4 eur = 420 eur, asigurari 500 eur, impozit 20 eur, consumabile, service, intretinere, reparatii: 460 eur, TOTAL/an: 1.400 euro.

Dupa 5 ani se vinde masinuta cu 5.000 eur.

TCO in cazul sotiei:

 

TCO = 10.000 + 5x1.400 - 5000 = 12.000 euro care se raporteaza la cei 5x5000=25.000 km parcursi: 12.000 / 25.000 = 0.48 euro/km

 

2. Tu iti cumperi o masina de clasa mare de 40.000 eur, consum mediu la pompa 12%. Kilometraj anual 30.000 km.

Costuri de exploatare anuale: combustibil 3600Lx1.4eur = 5040 eur, asigurari 2000 eur, impozit 200 eur, consumabile, service, intretinere, reparatii: 1760 eur, TOTAL/an: 9.000 euro.

Dupa 5 ani se vinde cu 20.000 eur.

TCO in cazul tau:

 

TCO = 40.000 + 5x9.000 - 20.000 = 65.000 eur, raportat la nr km: 65.000 / 150.000 = 0.43 eur/km < 0.48...

 

Morala: TCO/km este intr-adevar mai mic la limuzina, dar asta nu inseamna ca sotia trebuia sa-si cumpere limuzina ca iesea mai ieftin... Sau altfel spus, as vrea sa vad un calcul la masina de clasa mica in regim de utilizare de 30.000 km/ an...

Aceste analize trebuie facute obiectiv, grupand masinile in mod corect, pe clase / tipul de proprietari / scopul utilizat si kilometrajul anual estimat. Nu are sens sa compari intre ele masini apartinand unor clase diferite / categorii de utilizatori diferiti: tatici cu breakuri de familie, cu agenti de vanzari calarand la greu berline de firma, offroaderi, pitzipoance cu masinute de fite, etc...

 

Se poate face un clasament general dar nu are sens - aceste "competitii" se desfasoare pe categorii, exact ca la raliul Dakar daca tot e de actualitate. Nu faci clasament general cu un turism in frunte, urmat de o motocicleta apoi un atv si un camion in lupta stransa pentru locul trei... Sigur, multora le place sa vada numele Duster pe primul loc si in asemena clasamente, nu numai in topul preturilor ridicole la piese de schimb...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care scriu aici consumul din Bucuresti - va rog sa adaugati si viteza medie - ca sa ne facem idee mai buna despre traseele parcurse.

 

Eu am 1.5dCi 110CP, 4x4 - Facelift. Nu am observat diferente de consum cu sau fara ECO. Poate mai trebuie sa astept.

 

Viteza medie in Bucuresti - 18km / h. Consum mediu de motorina - a fost 8.8 dar a crescut la 9 litri.

Am condus cuminte, calm...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.5 dci 4X4, 200 km parcursi in Bucuresti, medie consum pe CB 10.9 %, viteza medie 16 km/h

 

Pentru cei care au faceliftul cred ca ar merita testat butonul ECO la drum intins.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...