Sari la conținut

Anvelope Dacia Duster


Postări Recomandate

acum 1 oră, Radu92 a spus:

Cat despre suprafata, probabil el nu se referea la cat de mare e suprafata de contact, care e tot atat de mare oricum pui anvelopele, ci la tipul de suprafata, care e evident mai bun in cazul unor anvelope mai bune. 

Corect, e aceiasi suprafata de contact, dar gumele fiind mai bune ai priza mai mare, la asta ma refeream.

Eu personal, in fiecare an schimb anvelopele pe care anul asta le-am folosit pe spate, le mut pe fata si invers, anul urmator la fel pana consider ca trebuiesc schimbate toate 4. Ca iau anul asta 2 si la anul alte 2... tot in buzunarul meu bag mana, asa ca sufar odata si gata :)

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Jentile stilizate ...365R sunt mai grele decat cele de tabla cu peste 2 kg.Dusterul este o masina grea pentru motorul 1,3 sau 1,5.Plecarea de pe loc este greoaie fata de alte masini cu aceeasi motoriz

Am largit lista inceputa de @dacian cu variante de cauciucuri mai late (225 mm) care intra pe janta stoc. Vorbim strict de R16, jante stoc si suspensie stoc, varianta 4x4 (benzina/diesel/ph1/ph2).  

Ca si utilizator de continental standard pot sa ma bag si eu nitel in discutie. Atat anu trecut la Zetea (IND5) am avut parte de cativa km de noroi, cu apa cu iarba cu de toate. Anvelopele au facut fa

Posted Images

La ce au spus @ig2109,@Kidu vin si eu cu o completare:pe fata este motorul care va apasa cu greutatea lui pe anvelope,si vor avea o aderenta mai buna fata de cele de pe spate unde nu este o asa mare greutate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...
La 03.10.2019 la 10:08, Radu92 a spus:

Are logica ce spui tu, dar daca e vorba de cauciucuri de iarna eu le-as pune pe cele mai bune pe fata, mai ales la 4x2, ca sa nu ai probleme pe suprafete dificile, zapada, gheata. Avand in vedere ca intrebarea lui Andy vine la momentul asta, cred ca se referea la cauciucuri de iarna, desi n-a precizat.

Da,la astea de iarna ma refeream. Turcul de la care l-am luat pe al meu mi-a dat 2 optiuni pentru masina,ori all season ori de iarna simple,si logic am zis da-mi nene alea de iarna lasa-ma cu all season,nu cunosc si nu-mi vine sa fac "teste" din astea din primul an,mai ales ca pe aici unde stau eu in Germania e cam ghetus iarna :unsure:

Oricum,pana la urma le-am pus pe cele bune pe fata,cum faceam de altfel si pe fostul Golf:D

Mersi de ajutor/sfaturi,drumuri bune B-)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Duster-ul meu se apropie de 60.000 km cu anvelopele originale din fabrica, Continental Cross Contact. Desi au inscriptia M+S si au carne pe ele, as cumpara un set de iarna.

Voi ce anvelope de iarna aveti? 

Inca stau pe ganduri daca sa cumpar Michelin Alpin 5, Nokian WR 4  sau Cooper Discoverer AT 4s - da stiu, sunt altceva - problema la acestea e ca nu au dimensiunea omologata de producator si se gasesc doar 215/70 r16.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul ma bucur ca masina a venit echipata cu Anvelope de vara.


Pentru iarna, am luat un set de jante second (aliaj) de pe un Duster generatie anterioara + anvelope DOT 2017 Hankook Winter icept EVO 2. 
Vedem cum se descurca iarna asta si daca e le voi schimba la anul cu WRD4

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, duster17 a spus:

si cum ti se par Nokian-urile? esti multumit de ele?

Sunt ok.Doar ca nu am mai prins zapezi seriose.Oricum acum dau zapada de pe geamuri si dii batore! Ies fara emotii din parcare..La nevoie cuplam si lock..

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...