Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 404
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Senzor supraalimentare turbo, ăsta te interesează, restul nu contează. E motor K9K658.

Din păcate unii confundă forumul cu grupurile de feisbuc, postând cu un total dezinteres pentru regulament și etichetă (profil, topic prezentare ), așteptând să li se repare mașina singură sau să repa

Am rezolvat dupa mai multe incercari si chiar si test la Dacia. La ei aparea eroarea DF054, dar a trebuit luata problema prin testare. Initial inlocuit traductorul de presiune EGR, apoi se depistase

Posted Images

Dar eroarea si cauza problemei a fost:

La 24.01.2023 la 22:07, Pandy a spus:

Am rezolvat dupa mai multe incercari si chiar si test la Dacia. La ei aparea eroarea DF054, dar a trebuit luata problema prin testare.
Initial inlocuit traductorul de presiune EGR, apoi se depistase un furtunas cu un por, dar tot degeaba.
Pana la urma a fost de la electrovalva vacumatica de la turbina.  

 

iar in semnatura este un Duster 1.5 4x4 110cp 2011 adica Ph1 (motor K9K898) si eroarea DF054 =DTC0045 = Turbocharger control solenoid valve circuit se refera electrolvalva control turbocompresor, atasat si locatia plus mufa acesteia pentru masina colegului Ph2 motor K9K858:

DF054.png

ElectrolvalvaControlTurboscompresor.png

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Mie imi pare o problema la bujiile de pe cilindrii 1,2,3. O eroare pe ECU de AdBlue - eroare care nu pare prea explicita si ceva erori de UCH, care par de circuit de semnalizare.

As zice sa incercati o diagnoza la un sevice Dacia care poate interpreta mai corect erorile stocate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, din pacate unii useri dupa ce cer \primesc ajutor NU mai revin si cu rezolvarea (aceasta putand sa fie de folos si altora), iar erorile si problemele cu termoplonjoanele si unitatea de comanda sunt destul de des intalinite la modelele din “Alianta”, la fel si cele cu sistemul AdBlue, informatii si experiente se gasesc destule si pe acest forum.

Colegul nu a oferit detalii despre masina (si ar fi bine sa le adauge si la profil) iar asa cum bine s-a scris anterior este recomandat sa faca o diagnoza cu un tester dedicat Dacia \Renault (preferabil CLiP), totusi atasez procedurile de diagnosticare ale erorilor DTC164111 (si ultimele doua cifre conteaza dar asta poate sa fie alta discutie), celelalte doua pe termoplonjoane fiind asemanatoare, eroarea DTC102494 pentru catalizator \modul dozare AdBlue si eroarea DTC953018 semnalizator stanga (pentru dreapta este asemanatoare) la un Duster ph3 sau Duster II HJD (motoare K9K /872 /874 /876 /878), se poate observa ce si cum se verifica, valori, etc... iar toate acestea trebuie facute in mod corespunzator, poate sunt de folos si altor colegi de forum:

Erori1.png

Erori2.png

Erori3.png

Erori4.png

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • EXTRA Discount IRONMAN pentru Duster. Avem o campanie dedicată pentru cei care vor să echipeze Dusterul cu suspensie IRONMAN - include și +3.5cm. Pentru Duster 4x4, kitul complet de suspensie are deja reducere pe site, iar prin codul dedicat primit pe WhatsApp (cerut la 0723573323) se mai adaugă încă 10% discount. Kitul complet include: arcuri + amortizoare + 2 kituri camber + kit coborâre motor Garanția este de 4 ani, fără limită de kilometri. Reducerea suplimentară de 10% este on top ce exista deja pe site, se poate aplica și la piese separate, nu doar la kitul complet, dar pentru asta trebuie cerut codul unic pe WhatsApp (cerut la 0723573323) înainte de plasarea comenzii. Plata cu cardul prin NETOPIA poate fi făcută în până la 12 rate, la majoritatea băncilor din România, cu excepția CEC. Campania este valabilă până la 30.06.2026, pentru produsele aflate pe stoc. Link Duster: https://ironman4x4.ro/187-dacia
    • E 1,3TCe cu GPF, deci mai trebuie executate niște proceduri după înlocuirea fizică, nu doar șters erori. De înlocuit doar după verificare cablaj (cu schema în față), preferabil cu unul nou (eventual SH) nu aftermarket.  
    • Buna ziua,  Am depistat exact de la ce vine eroarea: de la senzorul de presiune diferentiala filtru de particule (cod 227707094R). El este amplasat destul de accesibil. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: ce probleme ar putea aparea daca schimb eu acest senzor? E vorba de un surub si doua coliere de desfacut. In afara de resetare erori dupa schimbare, mai trebuie facut ceva? Multumesc 
    • Tu ai patit cum am avut si eu o speță! La reprezentanta Skoda..la ITP..Ca de ce la cauciucurile de iarna nu am indice de viteza V sau mai mare? Eu aveam T. Mi.am dat seama ca dorea si el o mica șpagă.. Nu am mai apelat la ei! 
    • Nu Nemultumirea este pentru ca: 1. Am schimbat anul trecut bieleta (pipa) dreapta la reprezentanta cu piesa cumparata de la reprezentanta, am facut geometria si am trecut inspectia itp in ziua respectiva la statia itp din cadrul reprezentantei. Masina avea 74000 Km. Anul acesta tot la statia itp respectiva si tot inginerul acela mi-a spus ca nu ma trece daca nu inlocuiesc bieleta (pipa) drepta. Masina are 78000 Km si a fost condusa (cu grija) numai de mine. Nu mi se pare ok sa-mi ceara sa schimb piesa dupa 4000 Km; 2. Anul trecut nu mi-a spus nimic de flansele de la amortizoarele fata. Acum mi-a spus ca nu ma trece daca nu le schimb. Inteleg ca masina este veche (19 ani) dar nici anul trecut nu era noua. Putea sa ma avertizeze ca trebuiesc inlocuite si chiar le schimbam intr-un interval de un an (la reprezentanta si cu piese de la reprezentanta - cum am si facut acum). Masina este pastrata in conditii foarte bune, la temperatura de 15-20 grade tot anul si fara soare. Cat putea sa imbatraneasca cauciucul de la flanse daca anul trecut a fost cat de cat bun - dovada ca nu am primit nicio atentionare.  Mi-a spus ca ar fi bine sa inlocuiesc si amortizoarele deoarece nu mai sunt noi si tot platesc manopera pentru flanse. Aici am inteles si o sa le schimb dar nu imediat. Nu a fost o cerinta ca sa ma treca la inspectie. A fost doar o avertizare. Inteleg asta. Desi mecanicul cand a inlocuit flansele mi-a spus ca amortizoarele sun incat bune.   (Daca platesc gazele ca sa tin la caldura un Logan vechi nu are rost sa vorbim de bani.)   (Am mers cu Skoda 120 L, fabricata in 1978, prin toata tara, inclusiv pe Transfagarasan. O masina buna si sigura.)
×
×
  • Creează nouă...