Sari la conținut

Înmatriculare 1.5 BlueDCI 4x4 decembrie 2020


Postări Recomandate

Am ridicat din reprezentanța APAN Galați dusterul meu (1.5 BlueDCI 115 4x4) pe data de 18 Noiembrie 2020. Pe data de 25 Noiembrie am primit sms de la Dacia (img. atașată), în care precizează că sunt obligat să o înmatriculez până la sfârșitul anului, în caz contrar e posibil să nu mai pot. A fost cam la limită (programarea online la DRPCIV) dar am reușit. Aveți grijă dacă achiziționați la sfărșit de an. 

sms Dacia.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fiecare schimbare a normelor de poluare apar astfel de situatii. Oare de ce Dacia nu modifica cu cateva luni mai devreme masinile pentru a evita astfel de situatii? 

Editat de abc
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă noua normă, în cazul de față, intră oficial de la anul, cum să îți pregătească mașina în avans pentru viitoarea normă, să ți-o vândă și tu să o înmatriculezi ? Adică,  cum poți să înmatriculezi o mașină a cărei normă nici nu există ?! 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 28 minute, abc a spus:

La fiecare schimbare a normelor de poluare apar astfel de situatii. Oare de ce Dacia nu modifica cu cateva luni mai devreme masinile pentru a evita astfel de situatii? 

e o gluma, nu ?

ca altfel nu are sens ce zici.

"amintiri despre viitor":)))

Acum 9 minute, PufarinaUcigasa a spus:

Dacă noua normă, în cazul de față, intră oficial de la anul, cum să îți pregătească mașina în avans pentru viitoarea normă, să ți-o vândă și tu să o înmatriculezi ? Adică,  cum poți să înmatriculezi o mașină a cărei normă nici nu există ?! 

te pui cu logica? ntttt.:)

La multi ani!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca sunt eu prea nepriceput, dar nu inteleg de ce se pun atatea bete in roate la inmatriculat masini noi cu norme de poluare Euro 6 cand e foarte usor sa inmatriculezi un SH de 20 de ani adus de pe te miri unde, rasturnat si sudat de polonezi, manarit de arabi si asa mai departe.

In aceeasi situatie am fost pe final de 2018 si eu, am fost pe la mai multe reprezentante (Opel, Fiat, Renault) si mi s-a spus ca trebuie sa ma grabesc cu inmatricularea pentru ca din 2019 se trecea de la WLTP la altceva (sau invers), si urmau sa apara probleme. Nu asta e motivul principal, dar e unul dintre motivele pentru care am optat pentru SH - la momentul respectiv toate procedurile erau mult mai simple, aveai masina pe loc si o inmatriculai in 2 saptamani maxim.

Numai bine tuturor si Craciun fericit!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai cred ca e diferenta mare intre "prima inmatriculare " si un "SH". Prin definitie, SH inseamna ca a fost vandut de 2 ori ( minim ) deci era imnatriculat.,

La multi ani si la matale! Stima!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ce spui e valabil pentru inmatricularile in Romania, eu vorbeam de SH aduse din afara, care se pot inmatricula in Romania oricand, indiferent de ce norme de poluare intra in vigoare si cand.

In fine, chestiuni care pe mine ma depasesc...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am trecut prin aceleași emoții, doar săptămâna trecută am reușit să o înmatriculez (și taică-meu cu Sandero tot de nou luat doar acum 2 zile). Într-adevăr, nu mi se pare normal că poți să înmatriculezi oricând fără probleme o vechitură adusă din Germania dar cu o mașină nouă Euro 6 să ai stresul acesta. În fine, bine că am scăpat. Oricum, cel de la DRPCIV care mi-a luat dosarul zicea că în cazul acesta te acceptă și dacă nu ai programare, așa că... Eu ca să fiu sigur că dosarul ajunge cumva la înmatriculare mi-am făcut și procură pt. înmatriculare (am zis că dacă dă Covidul peste mine și nu am cum să ajung, măcar să poată altcineva să-mi înmatriculeze mașina)...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Salut /bun venit in aceasta comunitate.  Poate sunt de folos si altora:
    • Am si eu aceeasi problema cu aceeasi mesaj si mi s-a spus ca 2 senzori nu functioneaza dupa verificarea cu testerul. Am cumparat altii din China si nu s-a rezolvat nimic. 2pcs 284389618R Blind Spot Parking Sensor. Ce model de senzori aveti va rog ca la mine nu au functionat si masina am cumparat-o second hand si nu am siguranta ca sunt senzorii oficiali? Detin un Duster 1.6 cu GPL din 2019. Multumesc. Un sfat ar fi apreciat.
    • Mulțumesc tare mult, Gil! Încerc să „descifrez” detaliile generoase pe care mi le-ai dat. Mecanicul meu mi-a recunoscut deschis că nu se pricepe la partea electrică/electronică dar, cum se mai zicea într-un banc, poate să arunce o privire. De fapt așa mi-a și recomandat: să apelez la un electrician auto care poate traduce rezultatele testului și să ia măsurile care se cuvin. Zi bună tuturor!
    • Legat de motorasul stergator spate vezi discutiile si detaliile (schema electrica, mufa cu descrierea pinilor, verificare, demontare si montare, cod OE, etc.) pe care le-am oferit si in topicul acesta: https://forumduster.ro/topic/7666-pin-out-uch-dacia-duster/ inclusiv procedura de diagnosticare a erorii DTC95A064 = Mecanism de acţionare ştergător geam spate pe care o ai in UCH. Despre celelalte coduri de eroare din calculatoarele masinii doar ca observatie toate sunt intermitente si au un factor comun: tensiunea de alimentare a calculatoarelor . Referitor la cele din injectie iti atasez doar ca exemplu procedura de diagnosticare pentru DTC056016 si DTC00871C, celelatre trei se refera tot la rampa de injectie (si trebuie verificate cateva componente), DTC1525F3 este o consecinta a acestora, iar despre DTC038096 gasesti foarte multe experiente, informatii, detalii (pe care le-am oferit si eu) pe acest forum, fiind o eroare destul de des intalnita. Tot doar ca observatie acel “mecanic” la care ai apelat (“… merg la mecanicul meu să îl pună pe calculator și eventual să rezolve problema cât de repede se poate”) si care a facut diagnoza cu acel tester multimarca putea foarte bine sa faca si cateva verificari simple si sa elimine din variabile, pentru ca aceste coduri de eroare pot avea cauze de natura atat electrica cat si mecanica. Sugestia mea este sa vezi ce spune, face, rezolva sau nu si acel electrician la care vei apela (“Cred că trebuie să merg la un electrician.”), iar daca mai ai nevoie de ajutor, informatii si detalii pot sa le ofer punctual cu mare drag. Bafta!
×
×
  • Creează nouă...