Sari la conținut

Kidu

Hello Siberia Expedition

Postări Recomandate

DA, senzorul de temperatura exterioara este un mot in oglinda dr.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 12.01.2020 la 13:11, Kidu a spus:

Desi au trecut de partea critica a expeditiei, habar nu au cat de aproape au fost de o tragedie.

De fapt stiau foarte bine la ce se expun cand au facut 500km fara semnal si la temperaturi atat de scazute. Dar cineva acolo sus ii iubeste !

Iar drumul din cate am vazut nu e chiar atat de pustiu ! Oymyakon este o destinatie turistica.

Un mare BRAVO pentru curajul lor.

Editat de taviro

Partajează acest post

Link spre post

In primul rand trebuie remarcat faptul că sunt niște temerari. 

Pe de altă parte sigur că oricare dintre noi, privindu-i am zice acolo trebuia o pregatire mai intensă, dincolo trebuia ceva in plus. Adevărul e că o expediție presupune și neprevăzutul. Au fost la un moment dat panicați din cauza electronicii, eu fiind un posesor de duster ca al lor dar generația fara adblue, mi-am pus intrebarea dacă electronica va ceda la acele temperaturi. Se pare că a fost o tentativă de a ceda. Totuși motorizarea chiar așa cu sunetele ciudate pe care le scotea, motorul, i-a dus la destinație unde au reușit cu sprijinul celor din țară să se dumirească.

Pe de altă parte o mașina standard până la urmă cumpărată dintr-o zonă temperat continentală cu siguranță nu era echipată cu un soft care să „înteleagă” acele temperturi apocaliptice. 

Bravo lor, atât pentru că au reușit să ajungă în Oymyakon, dar și pentru că au relevat o Rusie pe care mulți n-o știam și nici n-o bănuiam.

Partajează acest post

Link spre post

Si eu am dCi-ul fara AdBlue di 2018 si fara a le stirbi meritele realizarii pot sa nu fiu de acord cu unele afirmatii pe care Attila le-a facut in ceea ce priveste motorizarile pe benzina si nu numai.

Oricum, una peste alta, e o mare realizare ceea ce au reusit oamenii astia si in afara de incalzitoarele montate in Novosibirsk si parbrizul dublu, masina chiar a fost una standard.

Partajează acest post

Link spre post

Nu e la prima isprava. Anul trecut au fost cu un benzinar. Are experienta care, nu o poate nimeni contrazice in conditiile date de acolo pe care le stie numai el.

Mai au pina acasa aprox. 10.000 km.

Partajează acest post

Link spre post

E diferenta foarte mare intre expeditia de acum si cea cu an inainte cand impreuna cu baiatul sau au fost cu un Logan pana la Vladivostok. Acum au mers in plina iarna siberiana, conditii mult mai grele si mai dificile.

Editat de Kidu

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...