Sari la conținut

VasileT

De la RX4 4x2 la Duster 4x4

Postări Recomandate

Eu schimb la 10.000,12.000..Acum am deja 13000.In aprilie ar trebui facut schimbul.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna.

Eu la toate masinile avute si la Duster actual am schimbat/ schimb la 10000 km.

Editat de Nic

Partajează acest post

Link spre post
La 17.01.2020 la 16:53, Mak a spus:

Eu schimb la 10.000,12.000..Acum am deja 13000.In aprilie ar trebui facut schimbul.

Și atunci de ce producătorul recomandă schimbat uleiul la 20.000?

Am înțeles că cei care au probleme cu pompa de ulei tocmai din cauza asta au, că schimbă la recomandarea producătorului și nu la 10.000 km.

La 17.01.2020 la 20:35, Nic a spus:

Seara buna.

Eu la toate masinile avute si la Duster actual am schimbat/ schimb la 10000 km.

Schimbul precedent l-am făcut la vreo 15.000 dar acuma o să fiu mai atent și îl fac la 10.000. Mașina are deja 150.000 km și nu vreau să mă risc.

Partajează acest post

Link spre post

Uleiul se uzează la orele de  funcționare ,nu la km parcurși ,în jur de 800 ore este eficient ( cel semi sntetic) si cel full sintetic 1500 ore .Nu punem aici camioanele unde încape 40/50 litri .

Eu personal schimb la 10000/12000 km uleiul .

Antigel si lichid de frana la 3 ani 

Ulei cutie, in jurul la 100.000.km

Si curăț  baia de ulei la 5 ani .

Partajează acest post

Link spre post
Acum 13 ore, Aikidoro a spus:

Uleiul se uzează la orele de  funcționare ,nu la km parcurși ,în jur de 800 ore este eficient ( cel semi sntetic) si cel full sintetic 1500 ore .Nu punem aici camioanele unde încape 40/50 litri .

La 150.000 km ai mei ar trebui să schimb și uleiul din cutie, bănui că nu a fost schimbat, l-am luat la 132.000.

Partajează acest post

Link spre post

Ar fii indicat ,mai ales că nu este o operatie complexă, si uleiul nu este scump .

Acum cum crezi .

Partajează acest post

Link spre post
La 27.01.2020 la 10:03, VasileT a spus:

La 150.000 km ai mei ar trebui să schimb și uleiul din cutie, bănui că nu a fost schimbat, l-am luat la 132.000.

Salut.

Si din diferential spate.

La 26.01.2020 la 20:22, Aikidoro a spus:

Salut.

Eu stiu ca ulei CV si diferential la 60 000 km. Insa fiecare face ce vrea cu a sa masina.

Editat de Nic

Partajează acest post

Link spre post

La  diferential, cu cât mai des, cu atât mai bine,si la 60000 stiu ca se schimbă la automate ( nu la toate).

Ideea este sa schimbi cu câteva mii mai devreme, decât spune producătorul .

• Like 1
  • Mulțumesc! 1

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Inregistrare/Autentificare

Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

• ForumDuster.ro pe Facebook

• Topicuri

• Postări

• Era versiunea de 110 KW, deci 150 CP. Avea 6000+ in bord, achizitionata recent. Na, eu am spus ce am vazut 6 zile cat m-am dat cu ea si nu merg la consum, poate am piciorul mai greum Pana la urma cum e bafta fiecaruia, o fi fost prea strans motorul, vreun soft mai slab calitativ pe ECU, benzina mai slaba...oricum, nu mi-a placut deloc feeling-ul plus consumul (mult prea mare pentru motorasul asta, o fi prea grea caroseria).
    • mi-as dori sa fiu de acord cu tine insa cu parere de rau .. poate aia era de 130 sau avea ceva prbl. - balanganeala??? ce i aia? Motorul si cutia sunt extrem de "smooth".nici o legatura cu dieselul si smuceli! - consumul meu a fost intre 4.9 si 5.5. la drum intins. Deva - Sibiu - 6.1, apoi plinul si pana la rm valcea 4.9 si pana in Buc 5.5. viteze intre 90 - 127 ( mers intins cu 122, deh, rodaj) - nu stiu de 4000 ,- eu n am trecut de 3000 rpm. se duce instant catre 130 km /h fara sa ti dai seama - n o tin pe 2wd ( nu se recoomanda si nu ii vad rostul) dar la drive test cu varianta 4x2 asa era cum zici :)aia e boala lor. Trag intr o parte si patineaza. De asta am luat 4x4.  
    • Salut,   Eu o conduc pe a mea ( altă marcă - 1.6 T DGI  177 CP ) cum conduceam Dusterul ( 1.6 16 V 4x4 din 2011 ) și îmi consumă 10 % oraș, consum la pompă.
    • M-am dat cateva zile cu 1.33 TCE 4x4. Impresii dupa ture prin Iasi si imprejurimi: - aceleasi rapoarte ca la diesel 4x4, insa mai smuncita la schimbari plus o balanganeala ce se simte in schimbator la ridicarea piciorului de pe acceleratie. - consumul zboara efectiv daca o conduc normal spre 11-12% (la pompa) in mod Auto/2WD; daca 'mangai' pedala atunci sta pe la 9+. Daca o trec pe ECO mai bine ma las pagubas. - foarte anemic vs diesel pe partea de cuplu, desi e acelasi, dar 'noroc' ca fiind benzina se poate tura spre 5000+ si-ti faci treaba, insa dupa 4700+ turbina incepe la propriu sa suiere de zici ca nu mai are aer. - delearul mi-a confirmat ca 4x4 e out pt 1.3 TCE din cauza noxelor, momentan dieselul e singura varianta. Ramane de vazut pe viitor.   Mult mai usoara se simte fata de diesel, cu rotile de iarna si 2WD la plecari de pe loc (mai ales in rampa pe asfalt) dadeam ture pe loc.
    • Salut! La ce alt service autorizat ai fost, pentru ca in aprilie ar trebui sa merg la service si vroiam sa merg acilo de unde am cumparat masina, adica la Meridian Vest din Maniu, dar daca spui ca ai avut probleme....
  • Creează nouă...