Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 510
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Trebuie lămurite niște lucruri: 1. există 1,6 16v cu gpl de fabrică, cod K4M616 cu instalație Landi Renzo 1a. ai 1,6 16v (K4M616) pe Duster ph1 2a ai 1,6 16v (K4M642 dar și H4M740)pe Du

Va salut pe toti. Ma bag si eu pe aici cu instalatiile GPL. In mod sigur se face economie daca se monteaza o instalatie GPL. Cei de la firma care mi-au facut montajul au spus ca masina va consuma c

O grămadă de griji aveti cu gpl-ul asta..

Posted Images

Acum 2 ore, liviudn a spus:

Am montat gpl pe duster in ianuarie anul acesta la http://www.instalatiigplauto.ro/. Masina merge impecabil. Inainte sa ma hotărăsc să montez instalația am avut ceva discutii cu diversi montatori printre care si AGR și cei de la Vernești. Ei zic ca durata de viata a chiuloasei este cam 100.000km pe gpl la motorul h4m. 

Interesant!

Pe de altă parte ar fi interesant ce înțeleg ei prin „durata de viață a chiuloasei", se referă la garnitura de chiuloasă, include și supapele, cam la ce costuri ajunge reparația. Pentru că, dacă într-adevăr, la 100.000 de km trebuie făcută o intervenție majoră la motor atunci costurile acestea trebuie scăzute din economia care o faci din prețul GPL/benzină.

Poate este cineva pe aici care știe un ordin de mărime pentru costul înlocuirii supapelor, a garniturii de chiuloasă, sau ce se mai poate deteriora dacă folosești GPL. Pentru că una ar fi ca la fiecare 100.000 de km să mai bagi în reparații 2.000-3.000 de RON și alta să bagi 10.000-15.000 de RON sau mai mult.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Aikidoro a spus:

Păi când o să cadă, de ce sa mai pui piese pt benzină, pui dedicate gpl .Tot cheltui niște bani. 

Dacă există dedicate pentru GPL! Eu nu știu, tu știi?

Relevant e și cât costă piesele + manopera, dacă știi cumva ar fi util să ne spui și nouă.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce sânt mașini( duster),cu gpl ,sant si piese de schimb.Personal nu îți pot spune cât costă o reparație, sant destule variabile,de unde cumperi piesele ,garajul unde faci reparația, etc . Sant băieți aici pe forum, care ne pot spune cât costă piesele ,si codurile lor .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  

Montat ieri GPL la Vernești

  • Landi Renzo EVO
  • Emulator nivel benzină
  • kit protecție supape - Flashlube

Total 3.750 RON

Făcut plinul la Buzău (Rompetrol) și la Giurgiu (tot Rompetrol), distanța 170km, mers potolit, foarte potolit (obosit, m-au chemat la 8:00 și veneam de la Giurgiu), peste 1.5h traversare București, foarte aglomerat.

La Giurgiu am alimentat 12.7l, consum cca. 7.5%. Calculatorul de bord afișa un consum de 13.5l.

Pompa nu a sărit nici la Buzău nici la Giurgiu, au oprit-o la ceva timp după ce a început să meargă foarte greu, din cauza asta nu sunt sigur că la Giurgiu am băgat exact cât am consumat, poate să fie mai mult sau mai puțin dar nu cred că mai mult de 1l.

Deși aveam benzină peste jumătate rezervor, în București a scăzut brusc indicația și a ajuns pe rosu, am alimentat benzină în București cu 50 RON și indicația s-a dus la două liniuțe peste jumărate și a rămas așa până la Giurgiu. Sper să fi fost doar un sughiț al emulatorului de nivel și să nu mai mă sperie. (Înainte să alimentez cu Benzină am oprit și pornit motorul de câteva ori în speranța că se va reseta nivelul)

Astăzi am montat și portbagaj de plafon

Mă gândesc că cu cutia nu o să mai am consum atât de mic, nu pot să testez acum cât influențează, cert este că am ieșit puțin pe șosea și destul de greu am atins 130km/h, nu am încercat mai mult, greu de spus pentru că cu Duster am evitat să merg cu peste 100km/h și poate doar mi se pare că ajung mult mai greu la 130km/h.

  

IMG_20190628_125414.jpg

IMG_20190628_125422.jpg

IMG_20190628_125429.jpg

IMG_20190628_125440.jpg

IMG_20190628_125445.jpg

IMG_20190628_125453.jpg

IMG_20190628_125514.jpg

IMG_20190628_125529.jpg

IMG_20190628_190016.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa cumpar un Duster 1.6 SCe si l-am gasit la bulgari cu GPL din fabrica !

Nu-mi vine sa cred ca in RO au scos motorizarea 1.6 SCe iar in alte parti UE il comercializeaza cu GPL din fabrica .

Aveti ceva cunostinte de comportarea motorului 1.6 SCe pe GPL ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...