Sari la conținut

Duster Masina Pentru Romani?


Postări Recomandate

Totusi...in exemplul pe care l-am dat cu cablajul si in contexul in care colegi de pe sunt nemultumiti de montajul camerei marsarier inservice ulterior livrarii... sunt diferente clare intre exemplarele aceluiasi model. Nu am spus ca pe linia de asamblare se monteaza cand o piesa cand cealalta(de calitate inferioara) dar evident se poate face acest lucru daca se doreste. Dau exemplu nu neaparat real: pe versiunea de duster ambient nu se monteaza cablaj pt senzori spate sau camera in timp ce pt laureate se monteaza. Am luat ca exemplu cablajul... dar se poate si cu alt reper. Este clar ca in vest nu se exporta dustere invarianta "cheala" deci se pot face distinctii pe linia de fabricatie daca se doreste acest lucru.

Dupa cum bine ai zis : totul se reduce la bani.... deci concluzia este ca exista nivele de calitate.

Evident nu vor fii situatii gen :

Avem duster, culoare alb,diesel calitatea 1 la pret x si acelasi duster calitate 2 la pret y... nu in halul acesta...

 

In ceeace priveste kanban, pe care eu l-am folosit, nu in domeniul auto , pt oamenii simpli ca mine inseamna: primul venit primul servit ... evident se urmareste o optimiza a procesului respectiv . nu neaparat un proces de fabricatie. Poate fi aplicat cu succes in domeniul serviciilor.

Editat de capone
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 93
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

astea is basme si povesti...asa era pe vremurile trecute.   acum Dacia e detinuta de Renault, care Renault, ne place sau nu, lucreaza in stil occidental. Adica lucreaza dupa niste norme/standarde, t

Este foarte interesanta mentalitatea romanilor vs straini referitor la dacii, daca te uiti pe forumuri din afara, din diverse tari, gasesti cei mai mult oameni multumiti de dacia, chiar daca pentu ei

Nu e ma vorba de PR. Io nu am nici un incentiv de la Dacia sa afirm daca is multumit sau nu de masina. M-am inscris pe forumul asta sa schimb opinii, probleme si solutii cu cei de aici. Daca vroiam sa

Posted Images

Iertare @kidu79... dar, postarile tale sunt, dpmdv, prea lungi si stufoase! Incearca sa le sintetizezi nitel, pentru o mai usoara intelegere.

@Capone, dpmdv, discuti prea mult pe subiect concret se care NU ai habar. Noi (unii, nu dau nume sa nu se inflameze nimeni) facem parte dintr-un grup care s-a tarsait destul de mult pentru a aduce informatii, DE LA SURSA, intregii comunitati de aici. Acum, nici unul din noi nu are nici o vina ca, apar multi (s-aici subliniez pentru cei care au obiceiul sa interpreteze, NU TOTI membrii!) pe forum si... incep cu pareristica in loc sa studieze profund acest forum si sa afle informatii!

Stii... @fnicolau, nu-i apara pe cei mai vechi ca aia n-au nevoie sa fie aparati (aia iti explica o data, de doua ori dupa care te lasa in bezna proprie daca observa ca esti capos!) ci... ii apara pe viitorii cititori ai forumului de a nu intelege gresit ceva afirmat de unul care nu cunoaste subiectul

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@capone: daca voiai ca portiera sa sune ca la BMW, mai puneai 10000EUR si luai un X3 ... de exemplu...

La restaurant dai inapoi ciorba din farfurie ca nu e cu smantana si ardei iute? daca vrei mantana si ardei iute platesti in plus sau mergi la un restaurant unde primesti inclus smantana si ardeii... dar probabil ciorba va costa 13ron in loc de 9 ron ... e atat de simplu ..e vorba de bani :-)

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eram dispus sa platesc 50 de eur ca sa nu ploua in masina si sa puna folie antifonare pe usi...despre asta era vorba in acest topic...intr-adevar e vorba de bani. Daca la dacia ai pretentia sa nu ploua in masina ...costa 10000 eur... atunci dacia e mai scumpa decat bentley unde un mastic si o folie sunt mai ieftine

Editat de capone
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@capone, sunt curios daca ai incerca aceeasi exprimare pe un forum de alta marca, cum ai fi acolo tratat, daca aici e asa rau.

Ne impartasesti si noua rezultatele experimentului, dupa ce numesti un VW cazan, pe oricare din forumurile dedicate ? :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacia construieste si vinde masina ptr o PIATA, nu pentru un individ (adica ptr tine), nu e custom car, e volume car... si numitorul comun al dotarilor necesare PENTRU ACEA PIATA, si PENTRU ACEL PRET, presupune ca acele izolatii in plus nu sunt necesare.

Si apoi, decat sa ne faci noua creierii terci cu frustrarea ta (ca nu au pus capitonajul in plus ptr 50EUR... asta e o frustrare dupa orice regula), nu mai bine mergi la un atelier de tunning sa-ti monteze capitonaje si izolatii fonice/termice/nucleare in plus? erai de atunci cu masina izolata si nu ne crizam toti pe aci. Nu mai bine vinzi masina si iei una care vine din fabrica cu capitonajele alea?

Sau tu de fapt ce vrei sa spunem? sa fim toti de acord cu tine ca e de rahat si sa ne plangem de mila pe chestia asta?

Poate ptr ALTI clienti de pe PIATA aleasa de Dacia, acel capitonaj nu e atat de criti ca ptr tine. Ghinion ....

 

Nu zic ca unele decizii (design, tehnica, dotari, etc...) nu sunt aiurea, sau ca EU nu sunt de acord cu ele ,dar nu decid eu cum sa faca Dacia masina. Cine le ia si le asuma. Eupot doar sa cumpar sau nu acea masina, Daca pot trai cu acelecompromisuri o cumpar, daca nu ma orientez spre alta marca.

Daca mai multi clienti nu vor mai cumpara Duster fiindca nu are acel capitonaj, pentru a nu pierde cota de piata Dacia va adauga acel capitonaj, poate chiar gratis ... dar atata timp cat doar ptr tine e atat de important, fii sigur ca nu vor face nimic.... nu au de ce ... cerere si oferta

Am vazut la un coleg pe alt un motto: " nu stiu care e cheia succesului, dar stiu care e cheia esecului: sa incerci sa-i multumesti pe toti "

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@kidu1979 :din pacate acest topic este deschis in acest scop. Daca nu iti place tema nu mai comenta. Sunt si alte topicuri.

 

Asta e tare:daca vrei sa nu iti ploua in masina atunci vrei masina custom...

Tu crezi ca Dacia in mod deliberat a proiectat masina ca sa ploua in ea? sau ca daca s-a zgarcit la cativa metri de fonomin a scos un super pret? vorbim de procese sixsigma, kanban si ploua in masina... come on...

Aceste lucruri se intampla din cauza unor mari ingineri...care au citit multe carti...

Editat de capone
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi place tema, tocmai de aia comentez aici...findca traiesc din chestia asta si stiu suficiente realitati si dedesubturi ale unui proces de design si productie ... suficient cat sa nu inghit orice comentariu rautacios <<< Eliminat comentariile rautacioase >>>

Editat de ToranagaSama
Updatat post si eliminat comentariile in plus
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...