Sari la conținut

Suspensie H&R + IRONMAN


Postări Recomandate

Stie cineva o sursa de incredere pentru kitul de ridicare H&R? Ce am gasit pe net nu-mi inspira foarte mare incredere dar poate gresesc... Vezi aici si aici... Setul de 4 arcuri mai demult costa in jur de 800 lei, acum vad ca se apropie de 1000...

Eu mi-am luat arcurile H&R de la prima! In 2012 am dat pe ele 890 RON + curier

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 193
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pana la urma tot de la ei am luat si eu. Sunt seriosi baietii, mi-au livrat in 7 zile, asa cum au promis. Pretul in 2014-03 este de 920 + curier. Montarea lor a durat cca 90 min. Arcurile sunt de culo

Salutare, Deschid acest topic (chiar daca mai exista unul dedicat imbunatatirii suspensiei) deoarece, eu cred ca pasul la care am recurs eu de a-mi schimba suspensia este o varianta foarte echilibrat

Pentru a masura cat mai exact lift-ul rezultat dupa inaltare: 1. masina sa fie fara pasageri si fara incarcatura, cu toate accesoriile si echipamentele din dotare (roata rezerva, cric etc) 2. sa se

Posted Images

dacian,poti ridica putin masina montand sub arcuri sau deasupra lor niste flanse de teflon facute la strung,2-3 cm.

 

@crazywolf, poti detalia daca te rog? Stim teoria, dar cum se pune in practica la Duster? A mai facut cineva o asemenea modificare?

1. Unde este recomandat sa se monteze flansa, sub arcuri sau deasupra lor? Ca de asta depind dimensiunile si forma flansei.

2. Inaltarea de 3 cm cu pastrarea arcurilor stoc cum afecteaza stabilitatea? Kitul H&R ridica tot 3 cm dar cu arcuri mai tari, kitul Ironman 4cm cu arcuri si mai tari...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timekruzer, ne intalnim intr-o zi si te ducem la meseriasul pe care mi l-a prezentat si mie Dan. E logic ca orice modificare duce la schimbare de comportament dar un plus de 2 cm din flanse nu este un capat de tara. Arcurile mai tari sunt totusi mai bune pentru stabilitate si off (combinate si cu amortizoare pe masura) dar au si dezavantaje. La IND m-a plimbat Kuku cu masina lui inaltata cu Ironman si am vazut urmatoarele: masina era foarte, foarte stabila la viteza mare in curbe stranse (a intors brusc masina la viteza mare si ma asteptam sa ne rasturnam dar masina nici nu a simtit) De asemenea, in off nu mai e o barca ce te leagana in toate directiile (vezi filmuletul cu Dan si cu mine in padure prin noroi). Partea rea e aceea ca la drum normal te cam scutura (dupa cateva minute la mine a aparut o stare de disconfort). Cred ca solutia perfecta nu exista ci ca totul depinde de prioritatile pe care le ai.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa terminati cu "inventiile" Daciei 1300!

La partea inferioara este complicat de facut piesa pentru ca trebuie sa copieze talerul amortizoarelor iar la partea de sus... e ceva si mai complicat tinand cont ca acolo este o bucsa si un rulment care n-o sa-si mai joace rolul pentru care a fost gandit!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am facut la vreo 2 pajero,la un suzuki x90,nu vorbesc din citite sau auzite.la duster nu-mi fac ca mai am 2 pajero.inaltate cu roti de 33.Eu mi-am montat flansele deasupra arcurior la pajero deoarece acolo se puteau fixa mai bine.La suzuki cred ca sub arcuri,nu mai tin minte .la duster cred ca mai bine ar merge sub arcuri,se centreaza pe talerul de la telescoape.pentru asta trebuie sa dai telescoapele jos,cumperi poliamida de un diametru mai mare ca al arcurilor si cauti un strungar.Iaca,au ajuns inventiile romanesti si in anglia http://www.milneroffroad.com/nissan/patrol/y60td-4-2d-td42-101992-inc-european-models/y60td-suspension/y60td-front-radius-arm-bush-kit

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...