Stef13
Members-
Număr conținut
1.037 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
-
Zile Câștigate
118
Orice postat de Stef13
-
Intelege si stie, doar ca tre sa tolerezi un stil usor caustic si sa te obisnuiesti cu un limbaj mai tehnic si ceva mai criptic. Practic a enuntat singurele cauze posibile si algoritmul de constatare. Totusi, daca ar fi o problema de conectica sau de inginerie a materialelor, nu ar aparea/disparea cu atata regularitate. De asta si eu cred ca logica TdB-ului e de vina. Probleme de genul acesta sunt usor de rezolvat, trebuie putina rabdare.
-
Daca e cum spune tq, ca TdB nu se resofteaza in service ci vine gata configurat, schimbarea e solutia. Si-apoi n-au decat sa le taie din salariu aitistilor care l-au programat. De volan nu cred ca are rost sa se atinga, nu sunt decat niste contacte si fire acolo. I-l schimba probabil lui dancolt79 fiindca deja i-au promis si au apucat sa-l comande, sau mai mult ca sa poata da omul drumul linistit la caldura in masina Totusi am o presimtire ca n-or sa-l mai schimbe.
-
M-au anuntat ca masina a iesit din fabrica, urmand sa fie gata de livrare saptamana viitoare. Comanda a fost data pe 3 ianuarie, deci a durat aproape 10 saptamani. Duster 1.5 dci Prestige #cudetoate, bej.
- 372 răspunsuri
-
- 1
-
-
- noul duster
- facelift
-
(și 1 alții)
Setat cu taguri:
-
E din franceza.
-
Polonezul de care sistem avea? De fapt ce l-a nemultumit, din moment ce fie se schimba filtrul la 60k, fie se spala? Trebuie discutat in primul rand raportul cost/beneficii.. daca poti da mai multe detalii?
-
Lumina din portbagaj trebuie sa fie aprinsa doar atunci cand hayonul este deschis. Ca la torpedou. N-are legatura cu pozitiile, sunt circuite separate.
-
O masina noua, indiferent de marca, nu-i si cea mai buna alegere economica. Devalorizarea in primii 2-3 ani este imensa, incepand cu 15-20% din momentul in care aceasta iese pe poarta dealerului si ajungand undeva la 40%, chiar mai mult la marcile exotice (adica la cam tot ce nu-i nemtesc, frantuzesc sau romanesc). In plus, costurile cresc cu reviziile obligatorii in reprezentanta, pentru pastrarea garantiei, care de multe ori devine si cam indoielnica.. O masina SH bine intretinuta si cu istoric transparent e mai putin costisitoare iar pretul de revanzare nu scade atat de accelerat ca la
-
Aceleasi dubii le am si eu. Cred ca cei de la service nu fac decat s-o ia prin eliminare si au inceput cu ce-i mai simplu.
-
Fiindca de fapt n-au modificat softul, e acelasi. O sa mai dureze putin pana vor lua in serios problema, pana vor pasa vina de la unii la altii, pana se lucreaza la update.. de asta ziceam sa mergi cat mai repede. Oricum, mai tine-ne la curent. Peste cateva saptamani ar trebui sa ridic si eu masina si-o sa le zic pe loc ca ne vom vedea in cateva zile pentru constatarea problemei cu computerul de bord Si binenteles ca nu vor mai fi auzit, eu voi fi primul si singurul cu asa ceva.
-
Ce varianta de DUSTER ai cumpara?
topic a răspuns la Stef13 dust3radmin în Dacia Duster - sfaturi de cumpărare
"Orice cutie manuala are fiabilitate superioara in comparatie cu o cutie automata (indiferent de solutia tehnica aleasa). Confort versus fiabilitate." Nu-s deloc de acord cu afirmatia asta. Nu-i nicio relatie determinanta si reciproca intre confort si fiabilitate. E ca si cum ai spune ca cerul e albastru, deci iarba e verde. Se poate spune cel mult ca varianta automata e mai complexa si mai scumpa. Stiu ca vw a dat-o in bara in trecut cu unele DSG-uri, dar EDC-ul de la Renault n-a avut probleme pana acum. Si producatorii sunt diferiti. Transmisia automata de pe Duster e facuta de nemtii d -
Softul vine de la Continental Sibiu. Poate se misca repede.
-
Ce varianta de DUSTER ai cumpara?
topic a răspuns la Stef13 dust3radmin în Dacia Duster - sfaturi de cumpărare
Majoritatea celor care au cheie clasica folosesc telecomanda incorporata ca sa incuie sau sa descuie portierele. Ambele tipuri de actionare sunt la fel de sigure (sau de nesigure) pentru ca se bazeaza pe unde radio, detectabile de la distanta. Regula de baza e sa nu lasi obiecte de valoare in masina. Iar daca ai o mare grija cu furtul masinii, fa-i casco sau pune-i tracker gps. -
Ce varianta de DUSTER ai cumpara?
topic a răspuns la Stef13 dust3radmin în Dacia Duster - sfaturi de cumpărare
Si ai facut bine. Fata de Easy-R, EDC e alta mancare de peste. Nu mai vorbesc de diferentele ce tin de confortul scaunelor, ergonomia comenzilor, antifonare, directie, elemente de siguranta. Duster 2018 e cu totul altceva fata de restul modelelor din actuala gama Dacia. Vor veni si celelalte din urma, dar mai dureaza. -
Deocamdata exista un singur tip de computer de bord la Duster 2. Termenul de "animatie" din prezentarile video se refera la cursa facuta de acele vitezometrului si turometrului atunci cand se pune contactul (staging ii spun cei de la VAG). Problema cu blocarea unor comenzi de pe volan trebuie musai si cat mai rapid reclamata la reprezentanta. Probabil nu e o problema electrica, ci de soft si se poate remedia printr-un update.
-
Duster Stepway suna a cacofonie
-
Da, la asta ma gandeam si eu, odata ce ai camera front-view, senzorii devin redundanti.. probabil. Senzori fata am mai avut la alte masini si imi sunt foarte utili. Camera fata inca nu am avut, deci nu stiu daca ar fi suficienta sau mai buna. Senzorii fata la Duster sunt accesorii, nu fac parte din echipamente optionale. Cu siguranta pot fi montati si la reprezentanta. Problema e.. v-ati uitat vreodata la "meseriasii" de acolo? Ii vedeti umbland cu manusi si avand rabdare sa aranjeze bine firele, sa cositoreasca si sa izoleze legaturile sau sa puna la loc toate suruburile alea? Lumberjack
-
Pretul: https://www.daciamag.com/dacia-duster-ii-front-parking-sensors-original-8201701559.htm Tutorialul: https://www.youtube.com/watch?v=VYao9UEtfas Din filmulet reiese ca montajul a fost facut la o firma destul de cunoscuta din Bucuresti. Din ce se vede, e nevoie de multa migala si atentie. Daca cineva de pe-aici si-a instalat asa ceva la masina, il rog sa ne dea mai multe detalii.
-
Ar fi o problema: e o modificare ireversibila si fara niciun rezultat asupra performantelor. Mai mult, parerea mea e ca va afecta negativ valoarea de revanzare a masinii, urmare a riscului ca un numar mai restrans de cumparatori sa aiba aceleasi gusturi in materie de estetica. Daca tot vrei sa aduci imbunatatiri, concentreaza-te pe cele cu adevarat importante, care tin de rezistenta, siguranta si confort.
-
Masina e omologata cu lumini de ceata obligatorii in partea din spate, de o anumita culoare, intensitate si pozitionate intr-un anumit loc. La control tehnic in trafic sau la ITP, masina se va incadra cu DMa (deficienta majora) si nu va mai putea circula. Vezi versiunile actualizate din Ordinul 995/2001+Norme metodologice si Ordinul 230/2007 cu RNTR11. Pentru lampile ceata fata si spate: << "Lumină, culoare emisă, poziţie, luminozitate sau marcaj neconforme cu cerinţele".(...)"Cerinţele" sunt stabilite în omologarea de tip la data omologării, a primei înmatriculări sau a primei
-
In general, Dusterul are o valoare de revanzare foarte buna, deci amatorii de chilipiruri vor fi din start dezamagiti. La 3 ani si 45.000 km, fara sa tina cont de imbunatatirile aduse, dealerii Dacia o rascumpara cam cu 10.500 euro (asta daca masina intradevar nu are vreo problema), asadar acesta e cel mai subevaluat pret posibil. Mai departe, dealerul o revinde adaugand o marja de profit (minim 10%) si apoi TVA. Transpunand-o pe piata libera si adaugand ceva din costul accesoriilor care intradevar sunt foarte importante, se poate vedea la final ca pretul este pertinent.
-
O fi titlul inselator, dar e un jurnal personal aici, nu un topic generic:)
-
Probabil 287900968R.
-
Ce nu iti place la Dacia Duster?
topic a răspuns la Stef13 dust3radmin în Dacia Duster 2 noul offroader
Inchiderea cu cheie a rezervorului de la PH2 mi-a facut probleme mari de mai multe ori, departe de casa, la temperaturi sub -15 grade. Butucul se rotea extrem de greu si am reusit sa indoi cheia un pic, dupa care am avut probleme s-o introduc in contact. Noul sistem n-are cum sa fie mai prost. M-am chinuit si eu sa gasesc ceva cusururi la varianta 2018: - reglajul volanului pe adancime este foarte scurt, deci nu-i cine stie ce; - butoanele de pe volan nu sunt iluminate; - centurile de siguranta nu pot fi reglate pe inaltime; - la modelele cu sistem keyless (pornire din -
Unii mai luam decizii emotionale, nu rationale. Mi-a placut foarte mult noul Duster, in ansamblu, iar ca detaliu am vrut neaparat sistemul automat de climatizare si sistemul de camere, disponibile doar cu varianta Prestige, care la noi vine doar cu 1.5 dci. Mi-am reorganizat un pic pretentiile si am facut un compromis. Probabil as fi ales 1.2 tce daca era disponibil si la noi cu optionalele de care-am amintit. Raman in continuare cu o impresie foarte buna despre 1.2 tce si il consider cel mai placut de condus. Daca as fi avut vreo dezamagire sau vreo temere cu motorul asta, nu mi-as fi ap
-
Vezi ca e inselator codul 77 11 000 367. Pe acelasi cod poti nimeri si alt tip de cotiera, cel cu prindere pe consola din mijloc, nu in spatar. xxx 367 e din imitatie piele iar xxx 366 e din material textil. Cotiera cu prindere in spatar nu mai e disponibila pe linkul de mai sus. Si nici in alta parte n-am mai gasit-o.
