Sari la conținut

Clasament

Conținut Popular

Afișez conținut cu cea mai mare reputație pe 03.06.2026 în toate secțiunile

  1. Din luna mai 2024 am recurs si eu la solutia cu arcul de tractiune, conform descrierii lui Ylk si pana acum nu am intampinat nici o problema. Am parcurs aproximativ 8000 km pana acum. Zgomotul a disparut iar masina se comporta normal. Cand am fost in aprilie la revizia anuala si i-am intrebat daca au gasit ceva solutii pentru acest zgomot, cei de la reprezentanta mi-au spus ca Reanult a venit cu o solutie software, doar ca ei nu o recomanda deoarece mareste consumul si cand mergi, de exemplu, pe autostrada cu o viteza constanta, din cand in cand "da in nas", merge in suturi. Asa s-au e
    1 punct
  2. Pana acum e ok. Am 53.000 km facuti si turbina merge la fel.
    1 punct
  3. Nu stiam ca sunt serviceuri care rezolva problema asta. Un capat al arcului e prins de tija turbinei, dar e greu accesibil locul. Prinderea de sus se putea face mai bine cred, dar am văzut ca e solida conducta respectiva.
    1 punct
  4. Asta nu era si solutia facuta de unele service-uri la Logan/Sandero ? Pune si niste poze cu operatia, daca ai chef, sigur o sa-ti multumeasca o multime de oameni ce au motorul de 1.0 TCe.
    1 punct
  5. Revin pentru cei care au problema cu zgomotul. Am reușit sa o rezolv pe cont propriu. Am montat un arc de tracțiune de 72mm lungime pentru maxim 4kg - cumparat de la un magazin de bricolaj cu 5 ron setul. A trebuit sa ii largesc putin urechile de prindere cu un patent subțire. Practic l-am montat in asa fel incat sa sustina tija de la turbină si sa mențină o mica tensiune. Nu mai zdrangane/bate si sunt foarte incantat. Nu cred ca va afecta durata de viata a turbinei decat in mod pozitiv - cu siguranță e mai bine pt turbina ca acea tija sa stea pe pozitie decat sa se sc
    1 punct
  6. Super - multumesc mult emilian_rks. Deja i-am sunat pe cei de la service si i-am pus in tema.
    1 punct
  7. Pe forumul de Logan este descrisa aceasta problema, se pare ca e vorba de tija de la waste-gate-ul turbinei, care zornaie in decelerare, mai multi useri au aceasta problema. Uite aici o cautare dupa "tija" de pe topicul cu probleme tehnice de pe forumul Logan: https://www.loganclub.ro/forum/forum-dacia-logan/dacia-logan-iii/3658124-logan-iii-probleme-tehnice?q=tija
    1 punct
Acest tabel lideri este setat pe București/GMT+03:00

×
×
  • Creează nouă...