Clasament
Conținut Popular
Afișez conținut cu cea mai mare reputație pe 18.01.2023 în toate secțiunile
-
Faceti plinul si… Sa va usurez munca,(poate nu aveti timp de mers la service sau vrun specialist) scos/ bagat siguranta de 5A pt bord si se reseteaza nivelul la combustibil dupa ce faceti un plin. In caz de forta majora va puteti ghida la un drum lung. Consumul scade dar nu chiar exact.1 punct
-
Eu am scos si bagat la loc siguranta de la indicator bord si s-a resetat la loc. Am observat ca dupa 3 alimentari fara sa adaug peste clic motorina a indicat iar mai putin si am scos din nou rezistenta. Ca sa evitam bani la service mai merge asa o romaneasca cu rezistenta din cand in cand1 punct
-
Salut. Asa ceva se face la o masina pe care o folosesti strict in off-road. Pe suprafete cu aderenta( a se vedea drumurile asfaltate/ pietruite), in curbe, roata din interiorul curbei va descrie un arc de cerc mai mic, fata de roata din exteriorul curbei. Daca se vor invarti cu aceeasi viteza, rotile de pe puntea fata, vei forta roata din interiorul curbei, iar asta va duce la distrugeri: planetara, diferential fata etc.1 punct
-
intreb aici. Am urmarit de multa vreme pe youtube pe CosminMCS cu Dusterul albastru 4wd care a avut diferential torsen autoblocant fata montat in cutia de viteze. Mi-a propus un mecanic sa imi sudeze diferentialul fata din cutia de viteze. Ce parere aveti si care sunt minusurile. Am vazut cat costa un autoblocant nou la mudster.ro Ce imi puteti recomanda?0 puncte
-
Eu nici la 1.5 dCi nu am putut sa obtin consumul asta chiar si atunci cand la drumuri destul de lungi am mers "la consum" (chinuitor dar am vrut sa va cat "scot", mai putin de 5 L\100km nu am reusit, asta este...) Dar referitor la "a ta e facuta..." colegul ne-a lamurit acum cu "...Când i-am schimbat bujiile aici în țară au recunoscut că cele pt export au altă calitate.". Probabil masina sa pentru export a fost fabricata pe o linie speciala, s-au folosit componente de mai buna calitate de la furnizori (sau de la alti furnizori ), procesele au fost speciale, etc..., de aceea poate sa obti0 puncte
-
Nu stiu daca e chiar "pierdere de timp" , poate sa fie poate nu, chiar tu ai scris in postul#4 "...Caută la date in timp real, motor la ralanti:...". Apoi initiatorul din cate am inteles nu doreste dezactivarea S&S (chiar daca acesta se poate inhiba foarte simplu\usor din RenOLink dar si din modul DDT din PyRen), cred ca "discutia" era despre mesajul "Verifica Stop Start" si "rezolvarea" acestuia....0 puncte
-
Mda, greu de spus doar pe baza informatiilor oferite de ce nu iti mai merge CanClip pe masina, ce ai facut sau nu ai facut, etc., insa initial ai scris si ca: Cred ca la fel de bine poti sa verifici \monitorizezi si cu PyRen (desigur ca preferabil ar fi fost CanClip) comanda de activare sistem S&S si modulul de gestionare S&S, doar ca info \ex apesi butonul S&S de doua ori si vezi ET676 -Stare activare comanda oprire si pornire, apoi in UCH ai CF314 si LC222 -Functie stop and start care poate sa fie dezactivata sau activa, in injectie este PR109 –Starea sarcinii bateriei (p0 puncte
-
Unele astfel de probleme s-au mai "rezolvat" si prin instalarea CanClip separat sub o masina virtuala (ex cu VMware Workstation)...0 puncte
-
Destul de probabil sa ai si un "conflict" de programe sau drivere mai ales daca folosesti RenoLink piratat si clona chinezeasca OBDLinkSX, programul cu licenta si interfata originala sunt altceva (alta discutie). Grija si ce versiune de CanClip instalezi, de la V214 "incoace" mai trebuie facute si niste "artificii" altfel nu iti recunoaste clona si\sau programul nu "merge" ori foarte greu (trebuie "curatat" de cele online care nu sunt necesare), etc.... PS: iar asa cum bine s-a scris anterior pentru problema aceasta trebuie monitorizati parametri mentionati.0 puncte
-
Martorul cheie rosie aprins si mesajul "Pericol Avarie Motor" pot aparea si la 1.3 TCe din mai multe potentiale cauze unele mai grave altele mai putin, sugestia mea ar fi sa apelezi la cineva pentru o diagnoza (si in Timisoara sunt si cativa colegi de forum(uri) care te-ar putea ajuta) cu un tester dedicat Dacia\Renault (preferabil CLiP sau cel putin derivate), foarte probabil ca ai eroare sau erori stocate si se poate vedea care ar putea sa fie ”buba”, daca nu se poate identifica atunci poti scrie macar codurile de eroare pe forum si sunt colegi care iti pot raspunde in mod concret. Oricum cr0 puncte
-
Din cate tin minte pe Duster ph1 (2010) au fost parca si injectii SID, colegul nu a oferit mai multe detalii despre masina eventual cod motor, m-am ”bazat” pe ceea ce a scris ” la codul DF 026 imi mai apare: 2 Def In limitare maxima, CO Circuit dechis, 3 Incoerenta semnal, 4 DEF Comparatii ale informatiilor de conf., 5 Def semnal incorect”, daca are DCM 1.2 si doar 2.DEF si CO atunci pentru CO poate sa conecteze mufa de la injectorul2 la injectorul1 sa execute AC006 (daca foloseste CLiP) si sa verifice functionarea acestuia apoi cablajul, iar pentru 2.DEF poate sa verifice si senzorul acceler0 puncte
-
@Felix1977 tinand cont ca pentru DF026 ai 2.DEF-In limitare maxima destul de probabil ca nu a fost scris codul injectorului sau nu a fost scris corect, depinde si ce tester s-a folosit, ex in CLiP este comanda SC002 =Scriere coduri injectoare (se poate verifica codul si cu ID009 =Cod injector1), dupa scriere se ia contactul si se asteapta mesajul "dialogue lost" daca nu trebuie asteptat cel putin 9 minute (altfel datele pot sa fie corupte) apoi se pune contactul si apasa OK. Tinand cont ca ai 4.DEF eroarea poate aparela punerea contactului iar cu 3.DEF 5.DEF si CO probabil eroarea apare si la0 puncte
-
Seria sasiu (VIN) poate sa lamureasca cum a fost masina echipata din fabrica, iar o diagnoza cu un tester dedicat poate sa ajute in gasirea cauzei din care s-a aprins acel martor.0 puncte
-
Nu zic ca le face rau ca le schimbati ,doar ca e degeaba frectie la picior de lemn ,daca nu umblati la competitiI cu ele nu ii vad rostul ,dar fiecare face cum crede de cuvinta . Masina dedicata off road (nu de ocazie)producatorul presupune ca asta si faci cu ea majoritatea timpului ,recomanda sa schimbi la 200.000 km ! Numai bine Ovidiu0 puncte
-
citi km sau ani au masinile astea de le schimbati uleiurile in cutie ,diferentiale etc!? Mersi Ovidiu0 puncte
-
Folosirea pistolului de impact chiar si "usor" nu cred ca a fost o idee prea "buna". Subscriu celor scrise de @t0rquemada , as sugera incalzirea locala, dar daca se doreste sa se sudeze o piulita trebuie luate toate precautile necesare: deconectarea bateriei, masa cat mai aproape de punctul de sudare (teoretic curentul circula pe drumul cel mai scurt intre masa si electrod, practic se poate "scurge" pe oriunde), daca se sudeaza TIG trebuie cu amorsare Lift, etc... PS: nu cu mult timp in urma am ajutat un alt coleg de forum sa isi rezolve multiplele probleme electrice "create", a dorit sa0 puncte
Acest tabel lideri este setat pe București/GMT+03:00
-
Susține forumul
Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton
și vei susține forumul.
Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro
De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere. -
Inregistrare/Autentificare
Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.
-
Postări
-
De ccdumitrescu · Postat
Vand prelata auto Duster , este noua ,am vandut mașina si nu am apucat sa o folosesc,nu este made in China,250 lei -
Cel de plastic si cel de la Logan 1 montat.
-
O sa revin cu o poza, l-am schimbat atunci cand am umblat la BCM.
-
De PufarinaUcigasa · Postat
Ai cumva o poza cu el ? Sau de cand ai facut operatia ?
-
-
Topicuri
-
