Sari la conținut

Duster 1.5 dci 4x4 - Zgomot ciudat de la motor între 1800 și 2000 RPM (în special în viteza a 6-a)


Postări Recomandate

Noi suntem obișnuiți si conducem evitând pe cât posibil zona de turație unde apare fenomenul.

As avea insa 2 observații:

Zona de turație (in viteza a 6-a) unde apare acest fenomen de vibratie/rezonanta corespunde unei viteze de 94-105 km/ora.

Pe un drum în afara localității unde viteza legala este 100 km pe ora ce fac? Merg cu 94km/ora si pierd timp, sau cu 105km/ora si sunt pasibil de amenda? Nu doresc sa iau în calcul mersul mai mult de câțiva km cu viteza a 5-a, deoarece nu este economic.

A doua observatie am mai spus-o și in trecut: sa presupunem ca doresc sa vand masina. Odata cu asta va trebui sa instruiesc noul proprietar cum sa o conduca?

Asta va putea in cel mai bun caz reduce prețul mașinii. (asta in cazul in care mai dorește sa o cumpere)

Treaba asta costa proprietarii nervi, timp si bani.

 

 

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 132
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Renault are deadline maine, 28. Dupa aceasta data, voi cauta / folosi asistenta juridica.

Am fost sunat de la Dacia, vor fi schimbate acele flanse la ambele Dustere, RAR de asemenea m-a informat ca a primit adigurari de la Renault Romania ca se va face... sa vedem cand si cum...

Posted Images

E bine totusi ca viitorii proprietari sa vada topicul si sa nu fie surprinsi ca noi. Este o posibilitate sa se faca si rechemare peste cativa ani, desii destul mica. Fiecare sa faca pace cum stie el mai bine, eu vad problema asa: duster este cea mai ieftina masina cu garda la sol de 21 de cm cu unghiuri de atac si degajare aproape de Jimny, care te duce in comfort si pe autostrada si in varf de munte. Este un compromis. Dacia poate rezolva problema, dar nu se vrea. Ca fost inginer la Dacia stiu cat se lupta inginerii pe solutii tehnice, si apare mereu problema de cost... Nu ma astept ca Duster sa fie un Tiguan mai ieftin. Dar ma astept la cooperare cu dealerii, si sinceritate.

Editat de Mak
NU CITA ULTIMUL MESAJ!
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duster nu e Tiguan, dar nici Dacia papuc (1304). Zgomotul acesta e identic cu acela de Dacia papuc. (am condus câțiva ani buni asa ceva - masina personala) Acolo aceeași discuție din viteza 2 in 3. "da-i demaraj ca altfel huruie cardanul"

Duster 2 a fost lansat în 2017, nu în 1975.

In 2017 existau cu totul alte posibilități de dezvoltare/testare.

 Problema a fost semnalata inca din 2018 si trebuia de mult timp rezolvata.

Un document (comunicat) din partea Dacia proprietarilor care se plâng de existenta acestui fenomen (ca este un zgomot tehnologic și nu influențează in timp uzura prematura a altor piese) cred ca ar ajuta la păstrarea valorii mașinii. Poate sa fie un simplu rezultat (in scris) în urma verificării din service. Macar atât se putea face.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi zicea seful de service de la Meridian ca a vazut masini care faceau in a5a si in a6a la fel, indiferent de turatie... Deci se putea si mai rau :)

Editat de Mak
NU CITA ULTIMUL MESAJ!
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am trimis azi un mail la vocea clientului. Sa vedem dacă sunt informații noi pe acest subiect. Revin când primesc un răspuns.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...