Sari la conținut

Postări Recomandate

Ca un mic follow up la posturile mele de la jumatatea lui iulie despre becuri...la aproximativ 1 luna dupa ce am postat ca se arsese primul NightBreaker a decis si cel de-al doilea sa se duca si l-am inlocuit aseara cu un Narva pe care-l aveam pregatit :)

 

Thx again lui ToranagaSama pentru sfaturile de montare: " tre sa il pozitionezi cu motu in sus" & "pozitionezi partea de jos si o apesi usor iar apoi inpingi motu in pozitie. " :D => demontat + montat in maxim 2 minute

 

Experienta mea cu un set de Osram NightBreaker unlimited plus: primul bec a rezistat 8-9 luni si ~ 6-7000km(becurile nu au fost active in toti acesti km, ma refer la timpul/orele de functionare) iar al 2-lea din set a murit peste 1 luna adica aproximativ 8-10 luni de viata si inca ~2700km adaugati peste ceilalti(acesti ultimi ~2700km fiind parcursi in concediu in care am mers tot timpul cu ele aprinse).

Editat de klaus
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 229
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pentru pozitie am optat si eu pentru Becuri LED de la Phillips (PH1) - Xtreme Vision -> http://www.becurionl...c-122665.p.html Pentru faza de intalnire -> http://www.becurionl...c-125827.p.html

Un anumit francez, de pe un francez, a pus pe Duster ph1   - 35W / 55W Slim Xeno HID KIT H4 - 2 motorase electrice de reglaj înalțime faruri kangoo 1 ph2 - kit corector automatic faruri - spălă

Să înțeleg că aici nimeni nu citește manualul?   Becurile DRL/poziție sunt identice cu cele folosite pe x52(Logan II) adică w21/5w, faza scurtă H7, lungă H1, iar ceața (proiectoare de plastic becuri

Posted Images

Am dat pe net peste niste becuri Osram Rallye (Hyper) 65w. Sunt cotate ca avand 2100 lumeni, ceea ce e foarte bine (dar si un pic cam mult peste limita de 1650 lumeni legala, din cate imi amintesc eu). De asemenea, nu stiu daca instalatia electrica duce plusul de consum (+20W pentru cele doua becuri). Durata de viata declarata a lor este de asemenea ok, peste NBU. Ma incearca niste intrebari legate de ele:

  • A avut/incercat cineva asa ceva?
  • E oare prea mare suprasarcina?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De care sunt? H1 ? H7?

La PH2 zicea @t0rquemada ca se supara UCH la consum prea mare/mic si mai sunt si cabluri si mufe dimensionate la sange, asa ca daca scapi de UCH si cabluri la mufe estimez eu ca vor apare ceva dureri de cap.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Vreau sa schimb si eu cateva becuri cu filament in becuri LED:

- DRL;

- w5w (interior+numere);

- P21/5W (stopuri);

- P21W (marsarier+ceata+stop central);

 

Sunt sisteme(becuri cu LED) mai calitative si sisteme mai putin calitative si tot aud ca se vorbeste despre incalzirea excesiva a lor.

Imi puteti comunica/recomanda ce sa achizitionez si de unde pentru cele de mai sus? Obligatoriu ar fi pentru DRL si marsarier (doar un bec pe marsarier si ala chior e .. )

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca la FaneCLK gasesc LEDuri dar doream o parere de la cineva care si-a montat si e multumit/le-a dat jos pentru ca se incalzesc foarte tare/au stricat soclul.

T0rquemada spunea ceva la un moment dat: postul #53. El urmarea niste LEDuri anume pentru DRL. Poate le-a achizitionat si ne spune si noua daca este totul ok.

 

Pana la urma, la becurile LED pentru DRL este nevoie de radiator?

Trebuie modificat ceva la terminalele becului cu LED. Tot in #53 T0rquemada spunea ca poate sa fie nevoie de o repozitionare a terminalelor becoledului.

Editat de chrysstyann
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic
  • Mak pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...