Sari la conținut

Turatie recomandata (optima) Duster 2 1.3TCE 150CP 4wd

Postări Recomandate

Nu este chiar așa. Pentru a minimiza consumul nu ai nevoie de viteze mari și accelerări rapide, ba din contră. Eficientizarea este chiar și atunci când vrei să conduci sportiv să nu te duci degeaba în 5.000 ture dacă accelerarea este mai rapidă schimbând treapta la 4.000 ture. Deja eficientizarea aceasta nu mai are nici-o legatură cu condusul economic pe care îl faci mergând constant cu 70 km/h în treapta a cincea și urcând uneori ușor la 80 km/h când vrei să depășești pe altul ca tine.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa incerci sa ma ametesti cat vrei, tot n-ai dreptate.

Si ca sa inchei, iata cum motiveaza legiuitorii, adevaratii "vinovati" pentru implementarea GSI.

"(..) GSI trebuie să recomande schimbarea treptei de viteză în cazul în care consumul de carburant în treapta recomandată ar fi, conform estimării, mai mic decât cel curent. (...)

GSI trebuie conceput să promoveze, în condiții de conducere previzibile în mod rezonabil, un stil de conducere optim, la care consumul de carburant să fie cât mai redus cu putință. Principalul său obiectiv este de a reduce la minimum consumul de carburant al vehiculului atunci când conducătorul auto îi urmează indicațiile."

Link spre post

@Stef13, nu te amețește nimeni în afară de tine însuți. Ceea ce ai citat tu confirmă ceea ce am spus eu. Rahatul ăla de indicator îți oferă n moduri de a conduce eficient în funcție de fermitatea cu care apeși pedala de accelerație, dar mai bine mă opresc aici cu dialogul surzilor. Când cineva are niște ochelari care îi permit să vadă doar o singură felie de pepene, niciodată nu va vedea pepenele în ansamblu.

Acel indicator nu îți cere să mergi mai încet și economic, ci doar îți oferă cea mai economică variantă de mers pentru stilul tău, indiferent care este acela, fie cu viteze de croazieră de 80 km/h, fie cu viteze de croazieră de 150 km/h. Economic este doar primul stil.

Hai să mai încerc o ultimă abordare. Pot conduce astfel încât să am consum mediu de 6 litri la 100 km sau de 9 litri la 100 km. În ambele variante GSI mă va ajuta să folosesc cât mai eficient cei 6, respectiv cei 9 litri, dar niciuna nu va fi varianta economică. Varianta economică va fi când voi merge astfel încât să am consum de 4,5 litri la 100 km.

Aici chiar mă opresc pentru că fiecare înțelege cât poate, în funcție de "hardware".

Editat de Mazarin
Link spre post

M-am oprit sa citesc dupa primele cuvinte. Atentie cu jignirile si atacurile, user Mazarin. Te descalifica, chiar daca ai impresia ca esti protejat de anonimitate.

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...