Sari la conținut

Postări Recomandate

610km parcursi pe A1, Transfagarasan, Culoarul Rucar-Bran, Targoviste, Bucuresti, consum mediu 6,4l/100km cu o medie de 37,5km/h, motor 1.3 Tce 130CP.

Iar in privinta benzinei, scrie clar 95 sau 98 si tinand cont de diferenta de pret.... iar daca e sa vorbim de calitatea benzinei de la noi, cred ca e la fel indiferent de cifra octanica, singura diferenta o poate face benzinaria de unde alimentezi.

• Like 2
  • Mulțumesc! 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

' Iar ' ...

Results-862x862.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Buna ziua,

O intrebare pentru cei care au optat pentru programul Rabla de anul acesta: in cat timp dupa casarea masinii vechi v-a venit masina noua?

Am platit avansul pe 02 martie, restul i-am achitat pe 18 aprilie. Am casat masina veche pe 02 mai si am radiat-o de la Politie in aceeasi zi. Tot in aceeasi zi am dus certificatul de casare la dealer.

In tot acest timp dealer-ul mi-a zis ca masina e iesita din fabricatie de pe 12 aprilie, dar asteapta certificatul de casare de la mine ca sa poata demara procedura de aducere. Ce nu a stiut sa-mi spuna: unde se afla masina, in curte la Mioveni sau la Constanta?

Saptamana trecuta mi-a zis ca vine pe 06-07 mai, ieri mi-a zis ca au intarzieri cu livrarea a 3-4 masini inaintea mea si ca va veni saptamana viitoare. Nici nu stiu ce sa mai cred si cat sa mai astept. Am scris si la vocea clientului si astept raspuns.

Daca v-ati lovit tot de aceleasi probleme, apreciez raspunsurile si multumesc anticipat.

O zi buna.

Partajează acest post

Link spre post

Ai rabdare. Câteodată vine mai repede, alteori mai tarziu. In funcție de volumul de masini la transport. 

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Stiu prin ce treci ... eu nu mai am nici o rabdare! A mea in 21 ar trebui sa fie gata (cine stie cat face pe drum pe urma). Sper sa o termine mai repede totusi :D

Chiar.. din experienta voastra, cat a facut masina din momentul in care a fost gata, pana la dealer?

Editat de ElfStone

Partajează acest post

Link spre post
Acum 27 minute, adi2203 a spus:

Buna ziua,

O intrebare pentru cei care au optat pentru programul Rabla de anul acesta: in cat timp dupa casarea masinii vechi v-a venit masina noua?

Salut!

Eu pe 17.04 am platit integral, pe 18 am dat "rabla", pe 19 am scos-o de la impozit, am radiat-o de la politie si am dus certificatul la dealer iar pe 23.04 am ridicat-o B-). I-am spus dealerului ca as vrea sa o iau inainte de Paste ca sa pot pleca cu ea in concediu.

Oricum in ziua in care am ridicat-o la ora 13, era o coada de vreo 20 de masini la spalatoria dealerului (sunt obligati sa le spele inainte de livrare) si mai aveau si in curte inca cel putin pe atata in asteptare.

Acum astept sa ma sune pentru a lua cartea de identitate si factura.

Bafta!

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)
La 02.05.2019 la 15:51, bobi13 a spus:

Legat de noxe se va incadra la Rabla dar pana apare varianta 4x4 nu cred ca mai sunt tichete. 

Pe configuratorul francez, varianta de 150 cp 4x4 apare la aproape 21.000 euro. Asa diferenta mare sa fie intre 4x2 si 4x4 si sa depaseasca pretul la una diesel ? 🙂

Salut

Rabla 2019 prevede un maxim de 130 g CO2/km iar cum TCe-urile de 1.33 4x4 sunt declarate ca avand 145 g atunci (conform site-ului francez al Dacia) aceste versiuni nu vor intra la Rabla.

Asa mi-a spus si dealer-ul cand mi-am luat-o pe a mea si ca nu are rost sa astept daca vreau musai cu 4x4 si atunci am luat un Diesel de pe stoc full (Prestige). Si nu regret decizia din mai multe puncte de vedere. Initial am mers setat pe un benzinar, intrucat stiam povestile din trecut cu Diesel-ul 1.5, insa fiind un motor de 18 ani de acum zic ca a fost 'vindecat' de multe. Oricum eu fac lejer 15000 pe an si peste, asa ca benzinara m-ar fi distrus la buzunar, mai ales ca nu merg la consum.

Deci cine doreste  4x4 pe TCe la Rabla din pacate n-are sanse, intrucat ma-ndoiesc ca masinile ce le vor fabrica pentru comenzile din RO vor fi 'gatuite' din softuri ca sa scoata sub norma stabilita prin acest program.

L.E. 

Sincer nu-mi dau seama si cum de varianta TCe 4x2 intra la Rabla, intrucat tot peste 130 g are conform fisei:

https://www.rabla.ro/category/noutati/

2.JPG

1.JPG

Editat de eman4x4

Partajează acest post

Link spre post

130g CO2/km calculat după standardul NEDC corespunde 145g CO2/km calculat după standardul WLTP.

Cu alte cuvinte, în programul rabla valoarea maxim admisă emisii CO2 este precizată după standardul NEDC iar producătorul autoturismului precizează această valoare după standardul WLTP.

Doar nu crezi că statul român ar fi dezavantajat chiar producătorul național care îi aduce contribuții la buget în valoare de 2% din PIB.

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...