Sari la conținut

Postări Recomandate

Asa s.a intamplat la mine.M.a chemat sa achit restul banilor dupa ce masina iesise de pe linia de fabricatie.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

De pe site-ul AFM

ANUNȚURI

Începând de VINERI, 12 aprilie, ora 10:00, persoanele fizice pot merge la producătorii validați în vederea îndeplinirii formalităților de înscriere în cadrul programelor Rabla și Rabla Plus, iar persoanele juridice pot depune dosare de acceptare la Administrația Fondului pentru Mediu în vederea accesării celor două programe.

Partajează acest post

Link spre post
La 02.04.2019 la 21:07, GCC a spus:

Merci! Sa fie!

Da, dupa ce incepe rabla o ridic. 

Nu avea serie de sasiu disponibila pentru culoarea asta (se intampla sa fie neagra in cazul meu dar nu e asta important, putea fi orice nuanta) la momentul cand am facut comanda. Nu am inteles nici eu exact din explicatiile lor...ceva cu unele masini sunt bagate la bursa si dealerii le pot rezerva si de acolo. La data respectiva mi-au zis ca sunt sanse sa fie gata si intr-o luna dar eu imi rezervasem calm pentru 3-4 luni :D. 

A fost o surpriza placuta de iepuras. Am sa revin cu feedback despre motor. La test-drive am mers cu cel de 150 de cai, am mai luat doua persoane cu mine, care s-au inscris si ei, chipurile interesati de achizitionarea unui duster, unul cu putina experienta de condus, unul cu masina noua (Skoda Ocatavia 1.5 tsi 150 cai) si cu experienta. Masina s-a comportat foarte bine cu 4 persoane in ea. Am testat franarea brusca, accelerarile de pe loc, recuperare din mers mai la 1800 de ture fara sa retrogradez, plecari din panta, mers pe drum cu piatra cubica.  La cel de 150 de cai cuplul il are de pe la 2000 de ture cand e plina, odata ce prinde cuplu trage foarte bine. Impresia celorlalti doi a fost la fel de buna ca si a mea.  "Incepatorul" a fost impresionat de cat de usor se manevreaza in oras si cat de intuitiva e la condus, "experimentatul" a fost placut surprins de performanta motorului si de controalele/butoanele de la interior.

Am decis pentru 1.3 130 de cai, dat fiind ca pana atunci ma hotarasem la 1.6 sce. Sper sa fie fiabila si sa ma bucur de ea cat mai multi km.

Subscriu la afirmatiile tale. Motorul 1.3 benzina 150 cp se comporta exemplar la orice viteza si pe o plaja mare de turatii. 

De aceea am renuntat la dieselul de 115 cp. Acum sa vedem consumul real. 

Editat de wolody

Partajează acest post

Link spre post

Nu cred ca o sa bata 1.5 dci la consum sub nicio forma. Probabil o sa aiba un consum mai mic decat 1.6 sce. In functie de sofer ma gandesc ca e posibil sa te "apropii" cat de cat si la consumul celui diesel. Poate daca avea si functia aceea de dezactivare cilindri la turatii joase cum e pe mercedes...

Editat de GCC

Partajează acest post

Link spre post

La data de 10-04-2019 Litera g) din Alineatul (1) , Articolul 2 , Capitolul I a fost modificată de Punctul 1, Articolul I din ORDINUL nr. 343 din 8 aprilie 2019, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 275 din 10 aprilie 2019

g)autovehicul uzat - orice autoturism, microbuz, autoutilitară uşoară sau autospecială/autospecializată uşoară, care îndeplineşte cumulativ următoarele:

– este înmatriculat/înmatriculată în România;

– conţine cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu, precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie);

–  are în cursul anului înscrierii în program o vechime mai mare sau egală cu 8 ani de la anul fabricaţiei. Dacă anul înmatriculării înscris în cartea de identitate este anterior anului fabricaţiei, se consideră an de fabricaţie anul înmatriculării;

Adica s-a scos cerinta ITP valabil

Publicat in MOf, pe site-ul AFM, deci maine incepe RABLA!

Bafta si ne "auzim" cu impresii!!!

Editat de Ramses4u

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, GCC a spus:

Nu cred ca o sa bata 1.5 dci la consum sub nicio forma. Probabil o sa aiba un consum mai mic decat 1.6 sce. In functie de sofer ma gandesc ca e posibil sa te "apropii" cat de cat si la consumul celui diesel. Poate daca avea si functia aceea de dezactivare cilindri la turatii joase cum e pe mercedes...

Eu sper sa nu se apropie de consumul lui 1.2 sce sau al 1.6  :)) Ar fi un dezastru.

un litru in plus fata de diesel, mi-ar conveni, pentru ca are alte performante iar dieselul nu va merge asa placut si cu zvac precum benzina de 150 cp.

Partajează acest post

Link spre post

1 litru n.ai sa vezi.E 1.2Tce si 1.6 sce..

Partajează acest post

Link spre post
acum 1 oră, wolody a spus:

Eu sper sa nu se apropie de consumul lui 1.2 sce sau al 1.6  :)) Ar fi un dezastru.

un litru in plus fata de diesel, mi-ar conveni, pentru ca are alte performante iar dieselul nu va merge asa placut si cu zvac precum benzina de 150 cp.

Vise taica si nu spun asta cu malitiozitate.
Daca faci o statistica, empiric vorbind, ai sa vezi ca la aproximativ aceeasi putere a motoarelor diferenta dintre consumul unui turbo-diesel si un turbo-benzinar e undeva pe la jumatate din cat e diferenta dintre un turbo-diesel si un benzinar aspirat.

Cu alte cuvinte un turbo-benzinar va fi simtitor mai economic decat un benzinar aspirat insa niciodata nu va avea consum de turbo-diesel. 

Editat de Kidu

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...