Sari la conținut

Postări Recomandate

@wolody nu stiu ce consum au 1.6 sce si 1.2 tce, real. Depine si pe la ce valoare te astepti tu sa se invarta acel consum.

Asteptam clipurile detaliate ale lui Robert Adam de la turatii.  Din postarea lui pe duster trails and techincal zicea de un 6.2 mediu sau 7-8 la suta in oras.  Pentru mine un consum de 7% mixt ar fi ok. Daca e mai putin cu jumatate de litru cu atat mai bine. 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am intalnit un posesor de 1.3, 130 cp si l-am intrebat.

Are consum 7l/100. -   70% in oras, 30% afara.

In aceste conditii, asa cum spui tu, daca inainte diferenta de consum dintre diesel si benzinarul aspirat era de aprox 3 litri, acum ea ar fi de 1.5 litri. 

Pentru performantele superioare ale motorului pe benzina si placerea condusului,  daca nu esti o companie care detine o flota in care auto face mai mult de 25000 pe an, cred ca e o alegere mai buna. 

Am riscat putin, renuntand la diesel fiindca mi-a placut cum merge benzina. 

Vom vedea daca calculele sunt cum le fac eu acum. 

Editat de wolody

Partajează acest post

Link spre post

1.2Tce la 130 140km/h ajunge la 9 media pe autostrada.Daca acest 1.3 Tce ar ajunge la 7.5L/100 km pe autostrada ar fi super!In Bucuresti sub 9.5 nu am scos.11,12..13(stat pe loc..etc) cam astea s valorile normale..

Editat de MAK

Partajează acest post

Link spre post

In Bucuresti cel putin nu va scoate nimeni astfel de consumuri pe motorul asta. Poate doar sambata si duminica.

Partajează acest post

Link spre post

Am facut media consumului in 16059 km parcursi cu Duster 4x4 1.2 tce si 16094 km parcursi cu Duster 4x4 1.5 dci. Am mers in aceleasi stil si conditii cu ambele. La 1.2 tce a iesit o medie de 7.93%. iar la 1.5 dci 5.97%. Doi litri la suta de kilometri e diferenta intre tce si dci. Nu exista niciun motiv pentru care 1.3 tce sa consume mai putin decat 1.2 tce.

Partajează acest post

Link spre post

Eu sunt din Galati. 

Din ce mi-au spus posesorii - Aici dieselul in oras are 6,2 si aceast benzinar 1.3 ar avea 7,5. Ambele variante 4x2.

Din punctul meu de vedere, daca ar fi asa, am ales bine benzina. 

Partajează acest post

Link spre post

Salut!

Azi am platit si restul (integral), dar astept sa-mi ridice rabla din curte ca sa pot continua cu DITL, DRPCIV si sa pot lua masina.

Altcineva, nimic nici o veste?

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

Pe mine m-a anuntat ieri dealerul ca mi s-a aprobat dosarul la rabla. Maine platesc diferenta.

M-a sunat si firma care caseaza sa ma programeze cand sa duc masina veche. Mi-am facut programare online pentru radiere. Hai ca mai e putin pana se rezolva toata hartogaraia!

S-auzim de bine!

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...